GDJE GOD ZAGREBEŠ – KOSTURI: I u Kustošiji otkrivena masovna grobnica ubijenih nakon 2. Svjetskog rata GDJE GOD ZAGREBEŠ – KOSTURI: I u Kustošiji otkrivena masovna grobnica ubijenih nakon 2. Svjetskog rata
TweetEmailPrint Terenske aktivnosti na području  Zagreba nastavak su istraživanja koje je Ministarstvo hrvatskih branitelja započelo tijekom 2018. godine pri čemu su tada ekshumirani posmrtni... GDJE GOD ZAGREBEŠ – KOSTURI: I u Kustošiji otkrivena masovna grobnica ubijenih nakon 2. Svjetskog rata


Terenske aktivnosti na području  Zagreba nastavak su istraživanja koje je Ministarstvo hrvatskih branitelja započelo tijekom 2018. godine pri čemu su tada ekshumirani posmrtni ostaci najmanje 427 osoba žrtava Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja’, navodi Ministarstvo hrvatskih branitelja. Dr. Andrija Hebrang upozorava, pak, da su masovne grobnice razasute na sve strane, ali da vladajuće strukture godinama nisu dozvoljavale ozbiljna iskapanja jer,  ‘kada bi otkopali ostatke silnih žrtava, vidjelo bi se da komunisti nisu bili manje zlo od fašizma’, ističe Andrija Hebrang.

Na lokaciji „Uz potok Kustošak“ probnim iskapanjima i pronalaskom posmrtnih ostataka potvrđeno je postojanje masovne grobnice te su ekshumirani posmrtni ostaci četiri osobe, žrtve poslijeratnog razdoblja (misli se na period nakon Drugog svjetskog rata).
Uprava za zatočene i nestale Ministarstva hrvatskih branitelja, u razdoblju od  4. do 20. rujna 2019. godine, provela je terenska istraživanja na području Kustošije u Gradu Zagrebu. Na lokaciji „Uz potok Kustošak“ probnim iskapanjima i pronalaskom posmrtnih ostataka potvrđeno je postojanje masovne grobnice s obzirom na prikupljena saznanja o njenom postojanju. Ekshumirani su posmrtni ostaci četiri osobe, žrtve poslijeratnog razdoblja. U ekshumaciji prvi su put, temeljem potpisanog Sporazuma Ministarstva hrvatskih branitelja i Sveučilišta u Zagrebu iz siječnja ove godine, sudjelovali studenti završnih godina studija antropologije i arheologije Filozofskog fakulteta u Zagrebu.

S obzirom na slijed u daljnjem postupanju, slijedi stručna antropološka obrada posmrtnih ostataka na Zavodu za sudsku medicinu i kriminalistiku u Zagrebu te priprema za njihovo dostojno i trajno zbrinjavanje.

Na Macelju još oko 30.000 posmrtnih ostataka žrtava!

Terenske aktivnosti na području Grada Zagreba nastavak su istraživanja koje je Ministarstvo hrvatskih branitelja započelo tijekom 2018. godine pri čemu su tada ekshumirani posmrtni ostaci najmanje 427 osoba žrtava Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja.

Ministarstvo hrvatskih branitelja zahvaljuje svim nadležnim sudionicima uključenima u ovaj proces istraživanja, posebno nadležnoj 2. Policijskoj postaji PU Zagrebačke koji su kroz kvalitetnu zajedničku suradnju na terenu dali svoj doprinos uspješnom provođenju ovih aktivnosti.

Ministarstvo hrvatskih branitelja svoje aktivnosti provodi temeljem Zakona o istraživanju, uređenju i održavanju vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja”, objavljeno je na službenoj stranici Ministarstva hrvatskih branitelja.

Valja napomenuti da pronalaženje tolikih posmrtnih ostataka na brojnim lokacijama u Zagrebu, ali i drugdje, potvrđuje ono na što već godinama upozorava dr. Andrija Hebrang, bivši ministar i saborski zastupnik te  nekadašnji šef Ureda za pronalaženje, obilježavanje i održavanje grobova žrtava komunističkih zločina nakon Drugog svjetskog rata, koji je već godinama u potpunosti politički marginaliziran jer je, kako ističe, ustrajavao na iskapanju grobišta i otkrivanju pune istine o žrtvama Titovog represivnog režima.

U razgovoru kojega smo s dr. Hebrangom vodili prije dvije godine, on je upozorio na činjenicu da su taj Ured zatvorili čim su u grobištima u Gračanima pronašli posmrtne ostatke djece.

”Prva iskapanja počela su 1991. godine, kada je Sabor osnovao Komisiju za otkrivanja žrtava komunističkog režim. No, iskapanja su ubrzo zaustavljena.

”Čim su iskopali  1163 posmrtna ostatka kod Macelja, Komisija je ugašena, premda je gora Macelj najveći neistraženi lokalitet na kojem se nalazi još oko 30.000 ostataka ubijenih osoba. Do te brojke istražitelji su došli na osnovu brojnih uleknuća zemljišta, odnosno lokacija na kojima je trava drugačije boje…  Totalnu nebrigu hrvatskih institucija za ovu prevažnu temu, najbolje ilustrira činjenica da su tih 1163 posmrtna ostatka desetak godina stajali u crnim vrećama, odbačeni i zaboravljeni u prašini, na tavanu Patologije na Šalati. Tek je na inicijativu fra Drage Brgleza, tadašnjeg župnika u Đurmancu, u selu Fruki podno Macelja sagrađena zavjetna crkva, gdje su 2005. godine zakopani ti ostaci pronađeni na obližnjim lokalitetima. U međuvremenu je RH sa Slovenijom potpisala međudržavni ugovor o preuzimanju posmrtnih ostataka pronađenih u Sloveniji, no taj ugovor Hrvatska nije nikada ispoštovala. Posmrtni ostaci ostali su u Sloveniiji, umjesto da je sagrađeno svehrvatsko grobište u RH”, istaknuo je ratni ministar zdravstva i bivši ministar obrane.

Podsjetio je da se osobno zalagao za pokretanje nove institucije koja bi nastavila rad naprasno ukinute saborske komisije.

”Na moju inicijativu, napokon je 2010. donesen Zakon o istraživanju grobova žrtava komunističkih zločina. Osnovan je i Ured za istraživanje tih grobišta, no taj Ured je ugašen već 2011. kada su Zoran Milanović i Kukuriku koalicija došli na vlast. Za kratko vrijeme, Ured je istražio 30 lokaliteta, od toga i tri u Gračanima. U tri jame pronašli smo pedeset posmrtnih ostataka, od kojih su većina bila malodobna djeca! Kasnije smo utvrdili da se radi o ostacima polaznika Srednje zrakoplovne škole, koja je djelovala u vrijeme NDH. OZNA je procijenila da su ta djeca potencijalni politički protivnici režima i odmah su ih likvidirali. Nakon tog strašnog otkrića, koje je trebalo biti tek početak velikog posla, Milanovićeva vlada je ugasila taj Ured!

Od 2011. godine nitko se ne bavi sustavnim istraživanjem grobišta komunističkih žrtva. Jedino Ministarstvo branitelja radi nešto po tom pitanju, no vrlo slabim intenzitetom. Nemaju ni vremena ni mogućnosti baviti se time, jer je istraživanje i iskapanje posmrtnih ostataka ogroman i zahtjevan posao, a Ministarstvo ima puno posla s zbrinjavanjem branitelja te s istraživanjem i pronalaženjem ostataka žrtava iz Domovinskog rata. Europska unija podržala je iskapanja žrtava komunističkog režima i bila je spremna izdašno ih financirati, no političari u Hrvatskoj sve su zaustavili”, objasnio je Hebrang.

Još 1990. znalo se za jame koje su pune Hrvata?!

”Koliko su sve hrvatske vlade, od 1991. do danas, bile nezainteresirane za iskapanje žrtava, najbolje govori podatak da su se još od 1990. znali točni i vrlo precizno utvrđeni lokaliteti zakopanih žrtava u Gračanima, na samom rubu Zagreba, a da su ti lokaliteti djelomično istraženi tek dvadeset godina kasnije. Gospodin Haramija, koji je bio higijeničar poslije Drugog svjetskog rata i koji je dezinficirao jame pune ubijenih Hrvata, još je 1990. u tekstu u Večernjem listu pozvao hrvatske institucije da istraže lokacije u Gračanima. Dao je i vrlo precizne upute, vjerujući da napokon može slobodno govoriti o tome i da će se netko vrlo brzo početi baviti iskapanjima. No, nitko mu se dvadeset godina nije javio! Tek sam osobno, 2010. godine, razgovarao s tim čovjekom, nakon što je osnovan Ured.

Zanimljivo je da čak ni tada, dakle 2010. godine, stanovnici Gračana nisu htjeli govoriti o toj dugo godina zabranjenoj temi. Šaptom su o tome pričali jedino Višnji Starešini, tadašnjoj ravnateljici Ureda i meni osobno. No, malo po malo, javljali su se i mnogi drugi ljudi, navodeći druge lokacije. ”, napomenuo je Hebrang.

Nekadašnji bliski suradnik pokojnog predsjednika Tuđmana potom se primio pozadine zabranjivanja iskapanja brojnih partizanskih jama. Naglasio je da je zatajenje žrtava komunističkih zločina glavni cilj lijevo liberalne Hrvatske koja vlada, kako je istaknuo Hebrang, već 25 godina!

Hebrang: Moć je do danas ostala kod udbinih doušnika

”Kada bi otkopali ostatke silnih žrtava, vidjelo bi se da komunisti nisu bili manje zlo od fašizma. No, Roman Leljak napravio je puno za Hrvatsku, pa su neke informacije o tim zločinima ipak dospjeli do javnosti. Hrvatska, međutim, nije pokazala interes da pomogne u tim istraživanjima. Niti jedna hrvatska vlada od osamostaljenja do danas nije to htjela istražiti”, rekao je Hebrang u listopadu 2017.

A na pitanje tko to sprječava, odgovorio je da Udbe više nema, ali da u Hrvatskoj postoji ‘buket uvelih cvjetova‘, koji radi na sprječavanju otkrivanja istine.

 

FOTO: Ministarstvo hrvatskih branitelja