ODAVNO SU PITALI CVITANA: Koliko nas još treba umrijeti da se kriminal zaustavi? ODAVNO SU PITALI CVITANA: Koliko nas još treba umrijeti da se kriminal zaustavi?
OŠTEĆENICI KREDITNIH ZADRUGA GODINAMA UPOZORAVAJU NA KAOS

ODAVNO SU PITALI CVITANA: Koliko nas još treba umrijeti da se kriminal zaustavi?

Zagreb 9. ožujka 2017. D.K.

TweetEmailPrint Ako građani krenu sami provoditi pravdu, tko im to može zamjeriti? Što im preostaje, ako se i u važnom slučaju Saucha pokazalo da... ODAVNO SU PITALI CVITANA: Koliko nas još treba umrijeti da se kriminal zaustavi?


Ako građani krenu sami provoditi pravdu, tko im to može zamjeriti? Što im preostaje, ako se i u važnom slučaju Saucha pokazalo da DORH i USKOK ne znaju ili ne žele riješiti niti najjednostavnije slučajeve? Praksa nečinjenja DORH-a očita je i kod neprocesuiranja kaznenih prijava za lihvarenja i otimanja nekretnina, kao i kod mnogih drugih prijava kriminala i korupcije

Prije točno godinu dana više desetaka nezadovoljnih građana okupilo se ispred Državnog odvjetništva RH prosvjedujući protiv kreditnih Reiffeisen zadruga. Prosvjednicu su tvrdili da te zadruge u dužničkom ropstvu drže 100.000 građana te da, unatoč više stotina podnesenih kaznenih prijava, USKOK skriva kriminal i ne poduzima ništa, dok građani tri godine strepe pred ovrhama i deložacijama.

I premda oštećenici RBA zadruga već godinama argumentirano tvrde da DORH i USKOK ne procesuiraju prijave zbog lihvarenja i tihog ubijanja na tisuća ljudi, čini se da njihove tvrdnje, izrečena na prosvjedu prije točno godinu dana, sada dobivaju dodatnu težinu. Zbog velike blamaže s traljavom istragom pljačke preko putnih naloga, sada su i mnogi drugi počeli glasno govoriti da DORH I USKOK uopće na djeluju te da Dinka Cvitana treba smijeniti jer državno odvjetništvo, jasno je kao dan, ne radi dobro svoj posao.

Pojedini analitičari ovih dana upozoravaju kako postoji opasnost da se građani u potpunosti samoorganiziraju i samostalnu počnu voditi istrage i kažnjavati krivce, zbog nedjelovanja DORH-a i višegodišnjeg ustrajnog neprocesuiranja kaznenih prijava za kriminal. Uostalom, privatna istraga mogla bi spasiti Tomislava Sauchu, kojega je DORH ranije na neki način stigmatizirao, proglasivši ga jedinim osumnjičenim! Pokazalo se, dakle, da građani doista trebaju sami voditi istrage, jer se u institucije teško pouzdati.

I ako građani krenu sami tražiti pravdu, tko im to može zamjeriti? Što im drugo preostaje, ako se i u vrlo važnom te medijski eksponiranom slučaju Saucha pokazalo da DORH i USKOK ne znaju ili ne žele kvalitetno istražiti i riješiti niti najjednostavnije slučajeve?

Neno Koljaja iz inicijative Oštećenici RBA zadruga kazao je, da podsjetimo, da nezadovoljni pravosuđem i pravosudnim institucijama, pred DORH-om prosvjeduju zbog kreditnih ureda, tvrtki i zadruga koje su, tvrdi, nelegalno isplaćivale kredite na području Hrvatske, bez registrirane djelatnosti i potrebnih dozvola.

“Potom su austrijske zadruge ‘legalno’ provodile ovrhu nad imovinom hrvatskim građana, i uz pomoć sudskih odluka ostavljali bez imovine i izbacivali na cestu, ovršili račune, a sve na nezakonit i protuustavan način”, kazao je Koljaja. Upozorio je Koljaja na pojavu da oštećeni rješenje problema traže i u samoubojstvu.

“Koliko nas još treba umrijeti da se kriminal zaustavi”, upitao se lani.

Na transparentima se moglo pročitati “Moratorij na ovrhe Reiffeisen zadruga”, “Poništite nelegalne ugovore”, “Rješenje donijeto u nedjelju nije omaška nego produžena ruka mafijaška”,”Od dogovorenih sudskih odluka narodu je muka”, “USKOK i DORH – legla institucionalno organiziranog kriminala”…

Pojedini portali tada su izvijestili da oštećenici vjeruju kako su pravosudne institucije korumpirane i premrežene nepotizmom, te da skrivaju kriminal i kriminalne aktivnosti koje su uzrok teškog socijalno-gospodarskog stanja.

Činjenica da više od tri godine DORH i USKOK nisu oštećenicima uputili odluku o kaznenim prijavama, podnesenim protiv nelegalnih aktivnosti austrijskih zadruga i kreditnih ureda na području Hrvatske, govori, upozorili su, o nefunkcionalnosti tih institucija.

Od DORH-a i USKOK-a su zatražili da se u zakonskom roku obavijeste svi oštećenici o poduzetim radnjama, te u slučaju odustajanja od gonjenja počinitelja kaznenih djela po službenoj dužnosti, to prepusti prijaviteljima kaznenih djela – oštećenicima.

Pozvali su institucije na rješavanje statusa ovršenika i blokiranih, donošenje Zakona o ništetnosti ugovora bez registrirane djelatnosti i potrebnih dozvola za obavljanje financijskih poslova.

Prosvjednici su potom krenuli prema Markovom trgu kako bi Vladi RH pismeno predali svoje zahtjeve…

Na žalost, ni godinu dana kasnije ništa se u slučaju prijava protiov austrijskih zadruga nije pomaklo s mjesta.

Još jedan dokaz da su, prema svemu sudeći, u pravu oni koji traže Cvitanovu smjenu, ali i oni koji tvrde da neučinkoviti pravosudni aparat treba temeljito provjetriti, odnosno graditi iznova na zdravim temeljima.