Posavljaci s ministrom Ramićem razgovarali o mogućnostima povratka na svoja ognjišta u BiH Posavljaci s ministrom Ramićem razgovarali o mogućnostima povratka na svoja ognjišta u BiH
TweetEmailPrint Nakon sastanka ministar Ramić nije krio zadovoljstvo ističući kako je već duži period postojala potreba  da se razgovara s predstavnicima udruga koje okupljaju... Posavljaci s ministrom Ramićem razgovarali o mogućnostima povratka na svoja ognjišta u BiH


Nakon sastanka ministar Ramić nije krio zadovoljstvo ističući kako je već duži period postojala potreba  da se razgovara s predstavnicima udruga koje okupljaju BH Hrvate u Hrvatskoj, a koji su zainteresirani za svoju imovinu u BiH, mogućnost obnove, ali i da se uspostavi neka vrsta suradnje

Piše: Anto PRANJKIĆ

Prošlo je više od 26 punih godina od kako su mještani brojnih sela i općina u Bosanskoj Posavini i drugih dijelova Bosne i Hercegovine morali napustiti svoj rodni kraj i potražiti sigurno mjesto za život negdje drugdje. Nakon rata  su se ponadali kako će se steći uvjeti za povratak na ognjišta. Godinama su dolazile različite informacije o mogućnostima povratka, ali su rijetki uspjeli obnoviti stambene objekte i vratiti se na svoja ognjišta. Iako su objavljivani različiti pozivi i programi, rijetki su se uspjeli vratiti, a ljubav prema rodnoj grudi i nada u povratak još uvijek nisu nestali.

Zato je KUDBosanska Posavina” preko Hrvatskoga bloka u restoranu “Derventa” u zagrebačkom naselju Resnik organiziralo susret s ministrom za izbjegle i raseljene osobe Federacije Bosne i Hercegovine. Ministar Edin Ramić  odazvao se pozivu i u gotovo trosatnom razgovoru pokušao doznati potrebe ali i pojasniti statusna pitanja, koja, ipak, mnogima okupljenim na ovom susretu nisu bila jasna. Prognane i raseljene osobe upoznale su ministra Ramića o problemima s kojim  se susreću, ali i o dosadašnjim lošim iskustvima, a potom se prišlo konkretnim pitanjima s konkretnim ministrovim odgovorima.

Iako se ministarstvo – koje vodi ministar Ramić – nalazi u Federaciji BIH, prema zakonima u BiH to ministarstvo može utrošiti sredstva na području Republike Srpske, pa to čini u iznosu od 10 do 12 milijuna konvertibilnih maraka na razini jedne kalendarske godine. Utrošak ovih sredstava moguć je za više namjena te pored obnove stambenih jedinica Ministarstvo financira i studente, infrastrukturu, kulturne potrebe, itd…

Nakon sastanka ministar Ramić nije krio zadovoljstvo ističući kako je već duži period postojala potreba  da se razgovara s predstavnicima udruga koje okupljaju BH Hrvate u Hrvatskoj, a koji su zainteresirani za svoju imovinu u BiH, mogućnost obnove, ali i da se uspostavi neka vrsta suradnje.

”Rekao sam im što su naša ograničenja, prvenstveno ona zakonska. Složili smo se da mnogo stvari nije zakonski regulirano onako kako bi trebalo biti. Tu prvenstveno mislimo na kategoriju raseljenih osoba i povratnika. No, ovo je bila jako dobra prilika da se malo bolje upoznamo. Nama iz institucija da vidimo što muči naše ljude, a njima da upoznaju procedure i zakonska ograničenja. Za mene je ovo bio izuzetno koristan sastanak”, kazao je ministar i potvrdio činjenicu kako su ljudi rezignirani događajima iz prošlosti a koji su vezani za povratak i različite pojave iz tog vremena:

”Bilo je nekih stvari koje su se događale u procesu povratka, a mimo institucija, mimo procedura. Bili su neki mešetari koji su unijeli nepovjerenje u institucije. No, vidno je poboljšanje transparentnosti”, rekao je ministar te iskazao  spremnost za pružanje pomoći pri realizaciji projekata.

Prema riječima Nike Brnjića, predsjednika KUD “Bosanska Posavina”, važno je započeti razgovore i nalaziti rješenja te je dolazak ministra među prognane i raseljenje Hrvate iz BiH hvale vrijedan potez.