”Prava Hrvata u BiH su narušena; tražimo promjenu izbornog zakona i jednakopravnost s ostala dva naroda” ”Prava Hrvata u BiH su narušena; tražimo promjenu izbornog zakona i jednakopravnost s ostala dva naroda”
TweetEmailPrint ”Govorili smo o zauzimanju Republike Hrvatske za Hrvate u BiH kroz senzibiliziranje međunarodne javnosti, pa i hrvatske javnosti – za sva pitanja važna... ”Prava Hrvata u BiH su narušena; tražimo promjenu izbornog zakona i jednakopravnost s ostala dva naroda”


”Govorili smo o zauzimanju Republike Hrvatske za Hrvate u BiH kroz senzibiliziranje međunarodne javnosti, pa i hrvatske javnosti – za sva pitanja važna za hrvatski narod, posebno za pitanje političkog predstavljana hrvatskog naroda u BiH. Naravno da tu mislim na većinski narod – na Bošnjake, koji su po treći puta od 2000. godine Hrvatima izabrali ‘hrvatskog člana’ Predsjedništva. Vjerujem da je za sve nas ključni cilj – izmjena izbornog zakon, koji će doprinijeti da svi narodi, bez obzira na veličinu, mogu sami sebi birati predstavnike u političkom životu Bosne i Hercegovine”, rekao je Zvonko Milas, državni tajnik

Unapređenje položaja Hrvata u BiH središnja je tema dvodnevne virtualne sjednice Savjeta Vlade RH za Hrvate izvan Republike Hrvatske, koja je počela danas (petak 4. lipnja), a održava se i u subotu, 5. lipnja.

”Ustanovili smo da su prava Hrvata u Bosni i Hercegovini narušena. U tim puzajućim reformama išli su u pravcu slabljenja položaja hrvatskog naroda. Hrvatska se snažno zalaže za promjenu izbornog zakona, koji će osigurati jednakopravnost i konstitutivnost. Mi ne želimo ništa više, niti manje – nego druga dva naroda. Znači, jednaka prava i politički legitimitet za Hrvate u Bosni i Hercegovini. Na koncu, oni su i najmanji narod po brojnosti, svakako i najranjivijI, ali su i autohtoni narod. Zaslužuju prava koja su im zajamčena i Daytonsko-pariškim sporazumom i Ustavom”, istaknuo je Gordan Grlić Radman, ministar vanjskih i europskih poslova, u obraćanju novinarima u pauzi sjednice Savjeta Vlade za Hrvate izvan Republike Hrvatske.

Ministar je dodao da je Hrvatska supotpisnik Daytonskog sporazuma te je naglasio da je, kao takva, sigurno najpozvanija svjedočiti o situaciji u BiH te upozoravati i međunarodnu zajednicu te naše partnere iz EU i NATO saveza – ako postoje neke nedemokratske tendencije, ako je narušen Ustav i pravni karakter bilo kojeg konstitutivnog naroda u Bosni i Hercegovini.

”Jer, ne samo Europskoj uniji i ne samo Hrvatskoj, već i svjetskom poretku je u interesu imati jednu stabilnu i institucionalno funkcionalnu i prosperitetnu Bosnu i Hercegovinu. U tom smjeru smo razgovarali te o svim onim europskim vrijednostima koje želimo vidjeti u BiH. Hrvatska snažno podupire europsku perspektivu BiH. Podržavamo i euroatlanski put, članstvo u NAZO savezu. Sve ono što smo mi ostvarili u ovih trideset godina, to želimo i susjednoj Bosni i Hercegovini. Govorio sam i o tome što smo učinili u zadnjih nekoliko godina ne samo na humanitarnom planu, nego i u razvojnoj pomoći, te prekograničnoj suradnji.

Nedavno smo donijeli i odlkuku o upućivanju 30.000 doza cjepiva. Bosna i Hercegovina, kao dio geostrateškog okruženja, je osobito značajna za stabilnost i sigurnost ove regije s kojom Hrvatska graniči.

Sama činjenica što je uspostavljen ovaj Savjet govori koliko nam je snažna i važna povezanost s hrvatskom dijasporom, s hrvatskom manjinom i s Hrvatima u BiH”, zaključio je ministar Grlić Radman.

Zdravka Bušić, predsjednica saborskog Odbora za Hrvate izvan Hrvatske, kazala je da je članovima Savjeta govorila o tome što je Republika Hrvatska sve uradila kako bi pomogla Hrvatima u BiH .

”Svi se slažemo da imamo problem. Najveći problem je u izbornom zakonu i ja sam izvijestila članove Savjeta što činimo u vezi s tim”, kratko je napomenula Zdravka Bušić.

Zvonko Milas, državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH, naglasio je da je na sjednici Savjeta iskazana potpora svih članova i članica Savjeta sunarodnjacima u Bosni i Hercegovini.

”Sam Savjet Vlade pokazatelj je želje za što boljim odnosom s Hrvatima izvan RH. Govorili smo danas o zauzimanju Republike Hrvatske za Hrvate u BiH kroz senzibiliziranje međunarodne javnosti, pa i hrvatske javnosti – za sva pitanja važna za hrvatski narod, posebno za pitanje političkog predstavljana hrvatskog naroda u BiH. Naravno da tu mislim na većinski narod – na Bošnjake, koji su po treći puta od 2000. godine Hrvatima izabrali ‘hrvatskog člana’ predsjedništva. Vjerujem da je za sve nas ključni cilj – izmjena izbornog zakon, koji će doprinijeti da svi narodi, bez obzira na veličinu, mogu sami sebi birati predstavnike u političkom životu Bosne i Hercegovine”, rekao je Zvonko Milas.

Dodao je potom da su razgovarali i o o programima i projektima koji će pomoći da Hrvati u Bosni i Hercegovini dobiju sve ono što je potreno za nekakav osnovni civilizacijski doseg.

”Svi govorimo o tome da trebamo ostati u mjestima u kojim živimo, posebno Hrvati u Bosni i Hercegovini. Onda je red da im se osigura život dostojan tog ostanka, dakle – od obrazovanja, do zdravstva, pa sve do gospodarstva i radnih mjesta – za što držim da je jedan od najvažnijih uvjeta”, zaključio je državni tajnik, Zvonko Milas.

FOTO: Snimio Damir Kramarić