”PREDSTOJE NEMIRNI DANI: Problem je što naknadni potresi mogu biti vrlo jaki – i do 5,8 po Richteru” ”PREDSTOJE NEMIRNI DANI: Problem je što naknadni potresi mogu biti vrlo jaki – i do 5,8 po Richteru”
TweetEmailPrint Seizmolozi su za HTV u više navrata upozorili da je problem što svaki novi potres dodatno oštećuje već načete zgrade, kako u Petrinji... ”PREDSTOJE NEMIRNI DANI: Problem je što naknadni potresi mogu biti vrlo jaki – i do 5,8 po Richteru”


Seizmolozi su za HTV u više navrata upozorili da je problem što svaki novi potres dodatno oštećuje već načete zgrade, kako u Petrinji i Sisku, tako i u Zagrebu te okolici. Zbog toga, upozorili su, građani noćas i sljedećih dana i noći trebaju biti na velikom oprezu. Može se dogoditi, kazali su za HTV, da se zgrada koja je izdržala najjači potres, uruši tijekom nekog naknadnog, makar i slabijeg potresa. Njihova predviđanja jutros (u srijedu 30. prosinca) su se dijelom i ostvarila. Hrvatsku su nakon 6 sati pogodili novi snažni potresi, od kojih jedan jačine 4,7, a drugi 4,8 stupnjeva po Richteru

Za razliku od jučer, kada na HTV-u nisu dobro reagirali nakon potresa s epicentrom kod Petrinje (nastavili su u emisiji Dobro jutro Hrvatska s temama koje su ranije planirali, umjesto da su odmah uputili ekipe na teren i izvještavali o potresu), danas na nacionalnoj televiziji cijeli dan traje informativni program sa stalnim uključenjima uživo iz Petrinje i Siska te Zagreba.

Seizmolozi su tijekom više javljanja uživo upozorili da građani trebaju i dalje biti na velikom oprezu, jer se i dalje očekuje intenzivna seizmička aktivnost, s vrlo jakim naknadnim udarima.

Problem je što naknadni potresi mogu biti vrlo jaki i do 5,8 stupnjeva po Richteru tako da nam predstoje nemirni dani i noći”, rekli su seizmolozi za HTV te dodali da je problem što svaki novi potres dodatno ošteti zgrade, tako da ljudi noćas i sljedećih dana i noći trebaju biti na velikom oprezu.

Njihova predviđanja jutros (u srijedu 30. prosinca) su se dijelom i ostvarila. Hrvatsku su nakon 6 sati pogodili novi snažni potresi, od kojih jedan jačine 4,7, a drugi 4,8 stupnjeva po Richteru

Ines Ivančić, rukovoditeljica Seizmološke službe, još je nakon prvog potresa izjavila da afrička ploča gura našu ploču i te napetosti su toliko jake da dolazi do velike količine energije koja se oslobađa..

”Pucaju rasjedi na kojima se sakuplja energija. Kad stijena više ne može izdržati energiju koja je nakupljena u njoj, ona pukne i onda zapravo nastane potres”, objasnila je Ivančić.

Banovina je vrlo trusno područje i do sada je povijesno doživjela nekoliko velikih i razornih potresa. Ona pripada sklopu Medvedničkih rasjeda koji odgovaraju epicentralnom području Pokuplje.

Godine 1909. u Banovini se dogodio se potres magnitude 5,8 koji se jako osjetio i u Zagrebu. U to doba u tom dijelu Banovine bilo je više drvenih kuća pa šteta nije bila tolika.

– Ne možemo reći kolike snage će biti sljedeći potres. Čisto za usporedbu, nakon potresa u Banovini 8. listopada 1909., zabilježeno je preko 50 potresa do kraja te godine koji su vjerojatno bili među jačima jer su zabilježeni u seizmološkoj postaji u Zagrebu. Skoro 3 mjeseca poslije zabilježen je potres magnitude 5,3, tako da se sasvim sigurno očekuju naknadni potresi, a hoće li biti jači tek će se vidjeti, rekla je jučer u središnjem Dnevniku HTV-a voditeljica Seizmološke službe Ines Ivančić, a potres od utorka pokazao je da onaj dan ranije nije bio najjači.

FOTO: Screenshot videosnimke YouTube-a