Stojak: Rasprava o žičari otišla ukrivo, nije trebalo govoriti o filmu, već o papirima i trostrukom poskupljenju Stojak: Rasprava o žičari otišla ukrivo, nije trebalo govoriti o filmu, već o papirima i trostrukom poskupljenju
TweetEmailPrint Zastupnici Gradske skupštine “primili su na znanje” izvješće gradonačelnika Milana Bandića o realizaciji projekta nove žičare “Sljeme”, čija je cijena izgradnje od početnih 250 milijuna... Stojak: Rasprava o žičari otišla ukrivo, nije trebalo govoriti o filmu, već o papirima i trostrukom poskupljenju


Zastupnici Gradske skupštine “primili su na znanje” izvješće gradonačelnika Milana Bandića o realizaciji projekta nove žičare “Sljeme”, čija je cijena izgradnje od početnih 250 milijuna kuna narasla trostruko, odnosno do gotovo 750 milijuna kuna. Za je glasalo 26 zastupnika, a protiv njih 17

Gradski zastupnik HNS-a Tomislav Stojak u četvrtak je rekao da na sjednici Gradske skupštine nisu dobili odgovore o cijeni sljemenske žičare te izrazio nada da će USKOK i druga nadležna tijela još jače istražiti svu dokumentaciju vezanu uz žičaru.

“Ja sam jedan od onih zastupnika koji je od početka gradnje žičare jako puno govorio i tražio odgovore vrlo jasne, na žalost, ni danas ih još nismo dobili”, rekao je novinarima Stojak na Zagrebačkom velesajmu, gdje se održava sjednica Gradske skupštine na kojoj su zastupnici “primili na znanje” izvješće gradonačelnika Milana Bandića o realizaciji projekta nove žičare “Sljeme”, čija je cijena izgradnje od početnih 250 milijuna kuna narasla trostruko, odnosno do gotovo 750 milijuna kuna.

Za je glasalo 26 zastupnika, a protiv 17.

Stojak kaže da je on stava da Zagrebu žičara treba, ali ne pod svaku cijenu te da je cijena koja će se u konačnici i platiti apsolutno previsoka za ono što se dobiva.

Ocijenio je da je skupštinska rasprava o Bandićevom izvješću o žičari otišla u krivom smjeru jer se prvenstveno govorilo o sedmosatnom filmu koji je objavljen, a ne o dokumentima koji su zastupnicima prije nekoliko dana dostavljeni, a koje smatra ključnim za razumijevanje čitave situacije oko gradnje žičare.

Kaže da se u raspravi trebao dobiti odgovor na pitanje zašto je prvobitno cijena od oko 350 milijuna kuna skočila na 650 do 700 milijuna kuna.

Smatra da je “čitav kaos s gradnjom žičare” krenuo 2017. kada se žičara prvi put pojavila u gradskom proračunu s iznosom od svega 27 milijuna kuna, a na kraju te iste godine se na izvješću proračuna vidjelo da je već potrošeno više od 110 milijuna kuna.

Kaže kako je očito da netko nije dobro planirao ili je namjerno loše planirao kako bi zamutio stvari da se zapravo ne dozna konačna cijena projekta.

Poručio je kako treba podržati nadležna tijela ako su krenula u izvide.

“Ne treba podnositi nikakve kaznene prijave jer tijela ove države moraju reagirati na temelju javno objavljenih informacija, kao što je recimo sedmosatni film. I ja se nadam da će, nakon ove sjednice Gradske skupštine, USKOK i sva ona tijela još jače istražiti svu dokumentaciju vezanu uz žičaru jer jedino su oni ti koji zapravo mogu raspetljati ovu situaciju”, poručio je zastupnik HNS-a Tomislav Stojak.

Predsjednik Kluba nezavisnih zastupnika u zagrebačkoj Gradskoj skupštini Renato Petek rekao je pak kako je sada jasno da sljemenska žičara košta 754 milijuna kuna, ustvrdivši da se na žičari – nije počastilo bombonijerom Grada Zagreba, već su uzeli cijelu tvornicu slatkiša.

Petek navodi da je u tu cijenu od 754 milijuna kuna uvrštena oprema na koju je plaćen PDV pošto se radi o stranoj tvrtki, građevinski radovi GIP Pionira sa svim aneksima, troškovi kredita i kamate kredita i svi dodatni troškovi koji postoje na žičari.

“Dakle, direktni trošak za građane grada Zagreba je 754 milijuna kuna. Skoro tisuću kuna svaki građanin grada Zagreba je dao za sljemensku žičaru”, poručio je Petek nakon što su na sjednici Gradske skupštine zastupnici “primili na znanje” izvješće gradonačelnika Milana Bandića o realizaciji projekta nove žičare “Sljeme”, čija je cijena izgradnje narasla trostruko.

Petek kaže da gradski zastupnici u tom Izvješću još uvijek nisu dobili sve materijale.

Građani će sada moći procijeniti, tvrdi Petek, hoće li ovakvu žičaru ili dva mosta preko Save, koja rješavaju prometno pitanje između novog i starog Zagreba, ili deset škola i pet vrtića koji bi riješili sva pitanja prostora u sustavu odgoja i obrazovanja, ili da se svi mogu priključiti na kanalizaciju i da prestanemo imati gubitke na vodovodnoj mreži od 50 posto.

Petek je pred novinare donio “bombonijeru Grad Zagreb” te izjavio da su ‘svi projekti u Zagrebu kao bombonijera’.

“Bombonijera Grad Zagreb – obično uvijek istim firmama, vrlo slične grupacije firmi građevinskih s kojima gradonačelnik surađuje; hvali se da su oni prijatelji – dakle ih časti. I na svim projektima, kao što je danas otvoren i Spomenik domovini gdje se častio gospodin Penava ili njegova tvrtka Tigar, 35 milijuna kuna troška. Svi ostali troškovi za izgradnju Radničke i svi ostali slični rotori i ostali. Uvijek su bili takvi da se uvijek netko osladio. Uvijek su bili dodatni aneksi i dodatni troškovi”, istaknuo je Petek.

No, dodao je, na žičari “ne da su uzeli i počastili se nekim slatkišima iz bombonijere, već su naprosto uzeli cijelu tvornicu slatkiša i odnijeli je sa sobom. Sto milijuna kuna je ono što će USKOK i PNUSKOK morati utvrditi jesu li opravdani troškovi na tom projektu”.

Također, kaže Petek, “i ono sve ostalo što će građani moći procijeniti – je li žičara predimenzionirana, prevelika, hoće li biti ispunjeni zamišljeni kapaciteti te što će raditi 10.000 ljudi na vrhu Sljemena kada žičara krene voziti”.  Upitao je  koje su to usluge i ponuda koju je Grad Zagreb pripremio za ljude kada ih odveze na vrh Medvednice.

Novinarima je pokazao i dokument koji, kako je rekao, nisu dobili zastupnici, a u njemu stoji da je Elektroprojekt ispunio sve svoje obaveze i dostavio sve projekne zadatke koji su se od njih tražili u točno propisanom roku.

“Ovaj dokument pobija da je kriv netko drugi. Kriv je gradonačelnik Bandić koji je sve potpisao, pročelnici koji su mu potpisivali suglasnosti, nadzor i projektanti, oni su sve ovjeravali”, ustvrdio je Petek.

Kaže kako vjeruje da će sada trebati utvrditi njihovu odgovornost, a ne da se odgovornost prebacuje na bilo koga drugoga. “Traži se očito Pedro, kog će se objesiti i tko će visiti zbog dodatnih, kako su oni utvrdili za sada, 80 milijuna kuna štete”, smatra Petek.