Stranka rada i solidarnosti želi da Josipa Vancaš, Sidonija Erdody i druge žene dobiju ulice Stranka rada i solidarnosti želi da Josipa Vancaš, Sidonija Erdody i druge žene dobiju ulice
TweetEmailPrint ‘Jako malo ulica ili trgova u Zagrebu nosi ženska imena, samo 1,8 posto, a mnoge od njih nisu čak niti stvarne osobe već... Stranka rada i solidarnosti želi da Josipa Vancaš, Sidonija Erdody i druge žene dobiju ulice


‘Jako malo ulica ili trgova u Zagrebu nosi ženska imena, samo 1,8 posto, a mnoge od njih nisu čak niti stvarne osobe već književni likovi, iako u povijesti Zagreba postoji veliki broj važnih žena koje su zavrijedile da ih se spomene, istaknula je Jelena Pavičić Vukičević

Stranka rada i solidarnosti Milana Bandića pokreće inicijativu da se ulice ili uličice na zagrebačkom Gornjem gradu nazovu po zaslužnim ženama Zagreba s obzirom da samo 1,8 posto ulica u Zagrebu nosi ime neke žene.

“Jako malo ulica ili trgova u Zagrebu nosi ženska imena, samo 1,8 posto, a mnoge od njih nisu čak niti stvarne osobe već književni likovi, iako u povijesti Zagreba postoji veliki broj važnih žena koje su zavrijedile da ih se spomene”, kazala je Jelena Pavičić Vukičević, potpredsjednica Stranke rada i solidarnosti, na konferenciji za novinare.

Stranka rada i solidarnosti zato pokreće ovu inicijativu i odabrala je pet znamenitih žena iz 19. i 20. stoljeća koje su obilježile kulturni i javni život Gornjeg grada i koje zaslužuju da se po njima imenuje neka ulica, prečac ili stube i na taj način oda počast  njihovim životima i radu, dodala je Pavičić Vukičević.

Josipa Vancaš poznata i kao majčica Ilira, okupljala je ilirske prvake u svojoj kući u Opatičkoj ulici i zaslužuje da se neka ulica ili put nazove njezinim imenom, rekla je na konferenciji Milana Vuković Runjić, predsjednica stranačkog Odbora za kulturu. “Ona je u svom salonu pomagala bolesnom Stanku Vrazu, bolesnom Vatroslavu Lisinskom, u njezinom je salonu Petar Preradović čitao svoje pjesme, a Sidonija Erdödy Rubido zapjevala uz prve taktove hrvatske opere “Ljubav i zloba“, istaknula je.

Svoju ulicu zaslužuje i Sidonija Erdödy Rubido, prva hrvatska operna primadona koja je prvi put koncertno izvela poznatu budnicu “Još Hrvatska ni propala” i koja je pjevala u prvoj hrvatskoj operi “Ljubav i zloba”, nadovezala se Vesna Leiner, muzejska pedagoginja u Muzeju grada Zagreba.

Da se neka ulica nazove njezinim imenom zaslužuju također uspješna slikarica i pjesnikinja Cata Dujšin-Ribar, čiji je život predstavila operna pjevačica Sandra Bagarić, kao i fotografkinja Marija Braut o kojoj je govorila Martina Bienenfeld, direktorica turističke zajednice Zagreba.

Popis od pet zaslužnih žena Zagreba zaokružuje slikarica Izabela Šimunović čija se djela nalaze u mnogim muzejima, galerijama i privatnim zbirkama u zemlji i svijetu, rekla je glumica Marija Sekelez.