”Zbog sječe i pljačke šuma, iduća godišnjica ŠUMARSTVA u RH, mnogima će biti godina robijanja” ”Zbog sječe i pljačke šuma, iduća godišnjica ŠUMARSTVA u RH, mnogima će biti godina robijanja”
umjesto za proizvodnju namještaja, drvo završava u pilanama?! Zeleni odred najavljuje:

”Zbog sječe i pljačke šuma, iduća godišnjica ŠUMARSTVA u RH, mnogima će biti godina robijanja”

HrvatskaIzdvojeno 15. lipnja 2020. Promise.hr

TweetEmailPrint ”Ako se ovakva praksa ne promijeni država će biti sve veći izvoznik sirovine koja će se prerađivati u pogonima u Austriji, Italiji i... ”Zbog sječe i pljačke šuma, iduća godišnjica ŠUMARSTVA u RH, mnogima će biti godina robijanja”


”Ako se ovakva praksa ne promijeni država će biti sve veći izvoznik sirovine koja će se prerađivati u pogonima u Austriji, Italiji i drugim zemljama, a trošak nezaposlenosti koji se povećava plaćat će građani iz budućih nameta. Da se to spriječi, potrebno je hitno onemogućiti daljnju negativnu politiku ove Uprave Hrvatskih šuma prema drvnoj industriji. Pretvaranjem proizvodnji u pilanarstvo doći će do uništenja cijele branše za klijentelistički interes manjine”’, upozorava izvor portala Telegram.hr. Aktivisti Zelenog odreda podsjećaju, pak, da su još lani upozoravali da Hrvatske šume sklapaju ugovore o otkupu drva i s velikim brojem kogeneracija za proizvodnju električne i toplinske energije koje također nisu radile! Milijuni eura su, kako tvrde, završavali u privatnim džepovima!

Izvoz namještaja pao je za čak 20 posto kroz dvije godine. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, izvoz namještaja 2017. iznosio je 2,45 milijardi kuna, da bi 2019. pao na 1,95 milijardi kuna.

Odgovor na pitanje zašto je u kratkom vremenu došlo do tako snažnog pada izvoza i što se dogodilo s drvoprerađivačima mogao bi se pronaći u politici Hrvatskih šuma, koje su se prošlih tjedana našle u središtu afere s vjetroelektranama, piše danas Telegram.hr u tekstu Marka Repeckog.

”No, čini se da u toj javnoj kompaniji, koja upravlja šumama u vlasništvu RH, ima još mnogo problema, koji imaju vrlo negativan efekt na drvnu industriju pa onda i na cjelokupnu hrvatsku ekonomiju. Ukratko, umjesto da se stimulira proizvodnja namještaja i drugih finalnih proizvoda, koji imaju višu dodanu vrijednost, drvo završava u pilanama.

Naš sugovornik, koji je želio ostati anoniman, ali jako dobro poznaje situaciju u drvoprerađivačkom sektoru, kaže da je problem za proizvođače nastao kada je uprava Hrvatskih šuma na čelu s Krunoslavom Jakupčićem promijenila model kvota drvoprerađivačima, te se od tada ide na ruku pilanama nauštrb proizvođača finalnih proizvoda.ž

‘Nije iz briga za novostvorene vrijednosti’

“Promjenom desetogodišnjeg modela raspodjela kvota koji je stupio na snagu 2013. godine, željela se omogućiti, prema riječima samog Jakupčića, pravednija raspodjela sirovine po ključnom faktoru stupnju finalne proizvodnje, međutim dvije godine nakon postojanja novog modela, brojke su potpuno porazne i dokazuju tadašnje tvrdnje nekih drvoprerađivača da se radi o kartelskoj raspodjeli sirovine”, kaže sugovornik portala Telegram.

“Negativni trendovi posljednjih par godina prouzročeni su nepoštovanjem Strategije prerade drva te obvezujućih kriterija ključnog dokumenta ‘Pisma razumijevanja’ potpisanog između HGK i Hrvatskih šuma iz 2017. godine koji u svojoj formi regulira način i kriterije za postupanje pri provedbi javnih natječaja za trupce. Krši se obveza Hrvatskih šuma da se sirovina mora raspodijeliti uzimajući u obzir stimuliranje ruralnog razvoja i kriterij novostvorene vrijednosti.”

Da su stvari dovedene do apsurda vidi se i iz činjenice da se na listi kupaca Hrvatskih šuma našla i firma koja uopće nema proizvodnju, o čemu su ranije ove godine izvještavali mediji.

Neki od vodećih drvoprerađivača pobunili su se protiv prakse, te su uputili zahtjev za reviziju dodjele kvota putem javnog natječaja za 2020. za prodaju trupaca, jer im je dodijeljeno 197 tisuća kubičnih metara manje nego 2018. godine. Sugovornik portala Telegram.hr upozorava da će ovakva praksa dovesti do uništenja cijele jedne branše drvoprerađivača.

“Ako se ovakva praksa ne promijeni država će biti sve veći izvoznik sirovine koja će se prerađivati u pogonima u Austriji, Italiji i drugim zemljama, a trošak nezaposlenosti koji se povećava plaćat će građani iz budućih nameta. Da se to spriječi, potrebno je hitno onemogućiti daljnju negativnu politiku ove uprave Hrvatskih šuma prema industriji.

Drvna industrija bit će jedan od sektora u kojem će se dodatno značajno reducirati broj zaposlenih, kao i sektor u kojem će se nepovratno izgubiti godinama održavana baza finalne prerade, a pretvaranjem proizvodnji u pilanarstvo. Doći će do uništenja cijele branše finalista za klijentelistički interes manjine”.

Šef Hrvatskih šuma Krunoslav Jakupčić usprkos tome što se našao pod istragom zbog vjetroelektrana, očito i dalje uživa povjerenje HDZ-ove vlade, s obzirom na to da je još uvijek na funkciji.

“U ovom trenutku nema razloga za njegovo razrješenje. Njegova situacija je drukčija. Pušten je, dao je očitovanje. On nije dužnosnik. Vidjet ćemo što će biti u daljnjim koracima istrage”, rekao je premijer Plenković prije desetak dana odgovarajući na pitanje zašto je Josipa Rimac smijenjena, a Jakupčić nije.

No, sugovornik portala Telegram kaže da je model raspodjele sirovine koje su Hrvatske šume provodile pod njegovim vodstvom, išao na ruku nekim tvrtkama koje su povezane s HDZ-om, čime objašnjava i Jakupčićev ostanak na funkciji i nakon izbijanja afere s vjetroelektranama.

“Iz dokumentacije javnog natječaja koji se provodio 2018. godine vidljivo je da se najviše išlo na ruku kupcima koji su, na ovaj ili onaj način, povezani s političkom opcijom na vlasti, i koja im omogućila da preko noći značajno podignu vrijednost svojih firmi””, piše Telegram.hr u tekstu: ‘Istražili smo kako aferični šef Hrvatskih šuma uništava hrvatsku proizvodnju namještaja

Aktivisti Zelenog odreda braniteljske udruge Vidra, koji su, prema svemu sudeći, najzaslužniji za sve učestalije javno objavljivanje informacija o mahnitom pustošenju hrvatskih šuma te o brojnim nezakonitostima unutar razarajućeg biznisa sječe stabala i prodaje trupaca, reagirali su na tekst Telegram.hr-a:

”Samo jedna firma bez proizvodnje na listi kupaca Hrvatskih šuma?

Zeleni odred je još početkom prošle godine upozoravao da Hrvatske šume sklapaju ugovore o otkupu drva i sa velikim brojem kogeneracija za proizvodnju električne i toplinske energije koje također nisu radile. Milijuni eura završavali su u privatnim džepovima!
Tek nakon našeg otkrića tadašnji ministar poljoprivrede Tolušić je sa njih dvadeset raskinuo ugovore uz skandaloznu izjavu – spasio sam hrvatske šume u vrijednosti 1,7 milijardi kuna. I to je sve! Ni slova o tome tko je sklapao ugovore, ni tko je potpisivao, a kamoli tko je kriv za višegodišnju praksu prodaje drva prekupcima koji su na osnovu papira o fiktivnim postrojenjima drvo nemilice izvozili i preprodavali.

I, gle čuda, ustanovili smo da je isti model primjenjivan i sa odabranim pilanarima od kojih su neki već dulje vrijeme na primjer u stečaju, ili se provodi predstečajni postupak…

Sve smo to opisali i potkrijepili dokumentima te još početkom 2019. dostavili DORHu, USKOKu, obavijestili Plenkovića itd. no svi su baš sve odšutjeli.
Sada pišemo institucijama EU.
Ne zato što nemamo pametnija posla, već zato što moramo”, objavili su aktivisti Zelenog odreda danas (u ponedjeljak), na svom FB profilu.

Jučer su, pak, najavili ‘mnogo godina robije za odgovorne’

‘Divljanje motorkama na strogo zaštićenom području’

Ovdje prenosimo njihovu objavu:

”Prošle godine, točno na današnji dan, Hrvatske šume slavile su 120. godišnjicu šumarstva u Hrvatskoj. To je ono kada se organiziraju svečane akademije, tribine, kada se dodjeljuju plakete, diplome i još koješta, dijele pokloni zaslužnima , kada prepuni ponosa pričaju o tradiciji, struci i dobrobiti šuma.

Ono što se ne spominje je da su te iste Hrvatske šume uz nemalu državnu potporu zaslužile i glavnu državnu nagradu i to za svekoliko pustošenje i rasprodaju tih istih šuma u koje se po akademijama, do suza tronuto zaklinju.
Slavljenici pritom ne spominju ni brutalno divljanje motorkama po područjima strogo zaštićenim međunarodnim konvencijama i direktivama, niti davanje budzašto istih u zakup, niti nezakonitu prodaju privatnih šuma na koje su se nezakonito upisali pa ih stručno opustošili.

I zato, na 121. godišnjicu šumarstva u RH, koja baš i nije dovoljno ´okrugla´ da se posebno slavi, mi ćemo je ipak obilježiti – gotovo odrađenim iscrpnim izviješćem Komisiji EU, a uz prethodne dvije opširne kaznene prijave zbog udruživanja, zloporabe, bespravne i pretjerane sječe šume, a radi stjecanja nepripadne imovinske koristi to i nije tako loše, zar ne?
A iz dubine srca vjerujemo da će iduća 122. godišnjica šumarstva u Hrvatskim šumama malo kome biti godina slavlja.
Mnogima če biti godina robijanja”, napisali su aktivisti Zelenog odreda braniteljske udruge Vidra, na svojoj Facebook stranici u nedjelju 14. lipnja.


Hrvatske šume: Zlonamjerne laži

Odgovorni u Hrvatskim šumama, pak, ustrajno negiraju tvrdnje koje dolaze iz Zelenog odreda, odnosno napise o brojnim nezakonitostima i pljački u području sječe šuma i prodaji trupaca.

Tako su u nedavnom očitovanju za Slobodnu Dalmaciju ponovili tvrdnje koje su naveli i u odgovoru na naša pitanja, kada smo ih prošle godine upitali ‘zašto su Hrvatske šume dozvolile i dozvoljavaju devastaciju, odnosno prekomjernu sječu te ogoljivanje šumskih područja?’

”Izjave “Zelenog odreda” i kritike na račun poslovanja Hrvatskih šuma su lažne, neutemeljene, neosnovane i zlonamjerne. Iznošenjem netočnih podataka obmanjuje se javnost na štetu društva Hrvatske šume, koje svoju zadaću gospodarenja šumama obavlja uredno, stručno i u skladu s gospodarskim planovima, uvažavajući stroge ekološke, socijalne i ekonomske standarde. Tradicija organiziranoga gospodarenja šumama u Hrvatskoj duža je od dva i pol stoljeća, a rezultat su očuvane i prirodne šume na gotovo polovini teritorija RH” stoji u izjavi odgovornih iz Hrvatskih šuma objavljenoj u splitskoj Slobodnoj Dalmaciji, koja je objavila razgovor s Vesnom Grgić, voditeljicom Zelenog odreda braniteljske udruge Vidra pod naslovom: ‘Zeleni odred‘: ‘Hrvatske šume‘ su na području Dalmacije u desetak godina uspjele stvoriti manjak od 800.000 prostornih metara drvne mase.

FOTO: FB stranica Zeleni odred forum; preslika Telegram.hr-a