Znanstvenici iz iseljeništva potiču izradu STRATEGIJE zajedničkog RAZVOJA dijaspore i HRVATSKE Znanstvenici iz iseljeništva potiču izradu STRATEGIJE zajedničkog RAZVOJA dijaspore i HRVATSKE
TweetEmailPrint ”Primjer koji najbolje ilustrira veliki doprinos ekonomskom oporavku i procvatu svoje domovine predstavljaju čileanski imigranti koji su završili školovanje na poznatoj ekonomskoj školi... Znanstvenici iz iseljeništva potiču izradu STRATEGIJE zajedničkog RAZVOJA dijaspore i HRVATSKE


”Primjer koji najbolje ilustrira veliki doprinos ekonomskom oporavku i procvatu svoje domovine predstavljaju čileanski imigranti koji su završili školovanje na poznatoj ekonomskoj školi u Chicagu, i koji su se na poziv Pinocheta vratili u svoju domovinu kako bi primijenili stečeno znanje kroz praksu. Najviše zahvaljujući njima, Čile je u kratkom vremenu uspio doživjeti veliki ekonomski procvat”, ističe dr. sc. Marin Sopta, čelnik udruge koja organizira konferenciju u Zagrebu

Sudionici međunarodne konferencije ‘Dijaspora i domovina’, koja će se 10. i 11. listopada održati u Zagrebu, imaju još desetak dana za slanje sažetaka svojih izlaganja organizatoru – Centru za istraživanje hrvatskog iseljeništva.

Članovi i vodstvo te udruge, koju vodi povratnik iz Kanade, dr. sc. Marin Sopta, predvidjeli su da skup u Zagrebu bude svojevrsni uvod u nužno potrebnu izradu (sada nepostojeće) Strategije zajedničkog razvoja dijaspore i domovine Hrvatske.

Marin Sopta ističe da već sada imaju pismenu potvrdu o dolasku devet stranih veleposlanika te brojnih znanstvenika iz Australije, SAD-a, Kanade, Njemačke, Albanije, Crne Gore, Turske, Litve i iz Hrvatske.

”Danas globalno svjedočimo jednoj novoj pojavi, a to je da nikada dosad u povijesti čovječanstva dijaspora nije igrala i imala veću ulogu u društveno političkom, gospodarskom, kulturnom, vjerskom i sportskom životu zemalja svog porijekla.

Sama činjenica da više od 258 milijuna ljudi živi van zemlje u kojoj su rođeni, da oni šalju godišnje više od 625 bilijuna dolara u novčanim doznakama u zemlje svog porijekla, na najbolji način govore o potencijalu njezinih članova. I pored činjenice da i dan danas glavni fokus odnosa između dijaspore i domovine je baziran na novčanim doznakama, ipak postoje primjeri kako pripadnici dijaspore mogu svojim aktivnim sudjelovanjem i angažmanom uvelike doprinijeti napretku i uspjesima svoje domovine kako na unutrašnjem tako i na vanjskom polju.

Dalićeva Hrvatska najbolji primjer uspjeha zajedništva s dijasporom

Jedan takav primjer koji na najbolji način ilustrira veliki doprinos ekonomskom oporavku i procvatu svoje domovine predstavljaju čileanski imigranti koji su završili svoje školovanje na poznatoj ekonomskoj školi u Chicagu, i koji su se na poziv diktatora Pinocheta vratili u svoju domovinu kako bi primijenili stečeno znanje kroz praksu. Najviše zahvaljujući njima, Čile je u vrlo kratkom vremenu uspio doživjeti veliki ekonomski procvat.

Svjetsko nogometno prvenstvo odigrano prošlog ljeta u Rusiji pokazalo je ponovo na jedan drugi način doprinos dijaspore zemlji svog porijekla. Naime, velik broj nacionalnih momčadi imao je u svojim sastavima članove dijaspore. Najbolji primjer je nacionalna momčad Hrvatske, jednog od finalista prvenstva, čiji su tim sačinjavale dvije trećine igrača rođenih izvan Republike Hrvatske.

Ovi primjeri na najbolji način manifestiraju s jedne strane snagu i moć dijaspore, a s druge strane njezin potencijal i ulogu koja ona može imati u razvojnoj strategiji zemalja svog porijekla.

Nakon sloma i nestanka komunizma, raspada bivšeg SSSR, i stvaranja novih ili obnove starih demokratskih država u jugoistočnoj Europi, svjedočimo u zadnjih nekoliko godina odlasku milijuna građana Poljske, Bugarske, Rumunjske, Hrvatske i ostalih država bivše Jugoslavije, Grčke i drugih, u razvijene zapadne demokratske zemlje svijeta. Suočene s novonastalim prilikama države su preko noći bile, i još su danas, prisiljene osmisliti državne strategije, različite programe kooperacije, usmjerene prema svojim dijasporama, umjesto da patroniziraju iseljenike što većina država radi.

Dijaspora danas može igrati još značajniju ulogu nego prije u izgradnji mosta između nje i domovine. Vijeće europske parlamentarne skupštine (Parliamentary Assembly Council of Europe), usvojio je 2015. god. Rezoluciju 2043, koja nosi naslov Democratic participation for migrant diasporas.

Noseća tema: Kako to rade u drugim zemljama

Između ostalog rezolucija predlaže da njezini članovi usvoje programe koji će uključiti pripadnike dijaspore u politički život, preispitati državne zakone s ciljem da usvoje specijalne položaje za članove dijaspore u njihovim zemljama porijekla i pomognu proces povratka gdje je on moguć, i da promoviraju doprinos članova dijaspore njihovim zemljama porijekla kroz korištenje njihovog znanja, školovanja i iskustva.

Glavni ciljevi i neke od tema konferencije su, s jedne strane, upoznavanje sa strategijama i programima pojedinih država prema svojim iseljenicima, a s druge strane odnos dijaspore prema zemlji svog porijekla.

Predložene teme:

1. Odnosi dijaspora – vlada
2. Državna politika i praksa prema dijaspori
3. Povratak iseljenika i njihova integracija u zemlju porijekla – uspjeh ili promašaj
4. Direktna ulaganja dijaspore
5. Utjecaj dijaspore na domovinu ili zemlju porijekla
6. Iseljenički turizam
7. Dijaspora u međunarodnim odnosima
8. Dijaspora kao čimbenik sigurnosti
9. Dijaspora – mediji, radio-programi , novine i publikacije
10. Iseljenička književnost”, stoji u najavi konferencije na web stranici Centra za istraživanje hrvatskog iseljeništva.

FOTO: Centar za istraživanje hrvatskog iseljeništva; screenshot videosnimki