Aktivisti ogorčeni: “Bolesnog branitelja usred oluje gurnuli na ulicu! Zato toliki umiru” Aktivisti ogorčeni: “Bolesnog branitelja usred oluje gurnuli na ulicu! Zato toliki umiru”
ShareLikeTweetEmailPrint Nakon što je zbog prekršaja završio u Remetincu, hrvatski branitelj P. Š. danas je pušten na slobodu, no povratak u prihvatilište u Kosnici... Aktivisti ogorčeni: “Bolesnog branitelja usred oluje gurnuli na ulicu! Zato toliki umiru”

Nakon što je zbog prekršaja završio u Remetincu, hrvatski branitelj P. Š. danas je pušten na slobodu, no povratak u prihvatilište u Kosnici nije mu odobren. Aktivisti tvrde da su ga nadležne službe usred snažnog nevremena i prometnog kolapsa slale od institucije do institucije, te je satima čekao pomoć na kiši! Strahuju da bi mu zdravlje ponovno moglo ozbiljno stradati

Hrvatskog branitelja narušenog zdravlja P. Š., kojeg su aktivisti prije nekoliko godina spasili od beskućništva, odgovorne su osobe danas ponovno, praktički, gurnule na ulicu. Sve to dogodilo se usred nevremena koje je paraliziralo Zagreb.

Sve češće umiru sami

O slučaju ovog branitelja pisali smo prije desetak dana, kada nas je humanitarka Vesna Ribarić upozorila da bi čovjek – kojeg su uz puno muke izvukli s dna – ponovno mogao završiti na ulici, gdje beskućnici, uslijed nebrige sustava, sve češće umiru sami i zaboravljeni.

Odveli ga s lisicama na rukama

„Hrvatskog branitelja P. Š. nedavno su s lisicama na rukama odveli iz prihvatilišta u Velikoj Kosnici u zatvor u Remetincu. Samo zbog prekršajne kazne uslijed skitnje! Taj je čovjek ranije radio kao nadzorni radnik u jednoj građevinskoj tvrtki, no obolio je te završio na ulici. Postao je alkoholičar, ali se uz našu pomoć liječio te je u posljednje vrijeme bio čist. Riješili smo mu braniteljski status pa je ostvario pravo na mirovinu. Privremeno je bio smješten u prihvatilište za beskućnike, gdje se potpuno smirio i oporavio, da bi ga sada kaznili jer je prije četiri godine spavao na klupi u parku“, upozorila je ranije naša sugovornica.

‘Kao najgoreg kriminalca’

Dodala je kako su ga bez najave iz Prihvatilišta u Velikoj Kosnici odveli „kao najgoreg kriminalca“.

„Stavili su mu lisice na ruke i odveli ga u zatvor na 28 dana. Njegove stvari u Kosnici već su odnijeli u skladište pa se bojim da će nakon izlaska iz Remetinca opet završiti na ulici“, ispričala je prije dva tjedna Vesna Ribarić.

Njezine loše slutnje, nažalost, pokazale su se točnima.

U Kosnicu ga nisu htjeli primiti

Hrvatski branitelj P. Š. danas je otpušten iz zatvora u Remetincu, no unatoč zamolbama odgovornih osoba iz Ministarstva hrvatskih branitelja i trudu aktivista građanske inicijative „Od srca do srca za beskućnike i potrebite“, u Prihvatilište u Kosnici nisu ga htjeli primiti. U Područnom uredu Dubrava Hrvatskog zavoda za socijalni rad nisu mu htjeli izdati uputnicu za povratak u prihvatilište.

Stara uputnica mu još vrijedi!

„Ljuta sam i ogorčena! Očekivali smo probleme, zbog čega smo jutros čekali našeg korisnika ispred zatvora u Remetincu. Dočekali smo ga te je naš suradnik s njim odmah krenuo u Centar za socijalnu skrb u Dubravi. No tamo mu nisu htjeli izaći ususret. Premda mu stara uputnica vrijedi do 30. lipnja, nisu mu htjeli odobriti povratak u prihvatilište za beskućnike u Kosnici, već su ga po nevremenu slali liječniku u centar grada. Gadi mi se ta bešćutnost, kaos i nebriga u sustavu“, kazala nam je danas poslijepodne Vesna Ribarić.

Potom nam je dala broj telefona svojeg suradnika Marijana Ožegovića, koji se kroz zakrčene zagrebačke ulice zajedno s braniteljem P. Š. pokušavao probiti do liječnice u Ulici Grgura Ninskog u Zagrebu.

‘Na kiši čekamo, ulice su zakrčene’

„Još uvijek smo zaglavljeni ovdje u Dubravi. Na kiši čekamo taksi, ali on ne dolazi jer su ulice zakrčene. Palo je stablo na Maksimirskoj pa tramvaji ne voze, a nema ni taksija. Bojim se da nećemo na vrijeme stići do liječnice“, kazao nam je danas oko 15 sati aktivist Marijan Ožegović, također hrvatski branitelj koji pomaže potrebitim osobama kako ih žrvanj beskućništva ne bi pregazio.

Dodao je da je zajedno s P. Š. jutros otišao u Centar za socijalnu skrb Dubrava kako bi od socijalne radnice dobili uputnicu za smještaj u Prihvatilište u Velikoj Kosnici.Kaos socijalnog sustava - Aktivisti ogorčeni: “Bolesnog branitelja usred oluje gurnuli na ulicu. Zato toliki umiru”

Otišla kući usred radnog vremena

„Socijalna radnica nije me pustila u sobu. Pitala me jesam li ja odvjetnik tom čovjeku?! Odmah sam nazvao djelatnice Ministarstva hrvatskih branitelja i zamolio ih da pokušaju pomoći kako P. Š. ne bi ponovno završio na ulici. Djelatnice Ministarstva odmah su nazvale Centar za socijalnu skrb Dubrava. Poslale su im i službeni e-mail u kojem mole za pomoć i razumijevanje. No nakon stanke su nam rekli da je nadležna socijalna radnica ranije otišla kući i da nas više danas neće primiti. Poslali su nas liječniku opće prakse u centar grada, gdje bi P. Š. trebao dobiti ispunjen formular s kojim bi se sutra ponovno trebao pojaviti u Centru za socijalnu skrb u Dubravi kako bi eventualno kasnije dobio uputnicu za prihvatilište. Pritom ga u Kosnici više ne žele primiti, već mu nude privremeni smještaj u prihvatilištu u Sesvetskom Kraljevcu“, objasnio je Marijan Ožegović, aktivist građanske inicijative „Od srca do srca za beskućnike i potrebite“.

Kockaju se njegovim životom

Upozorio je da se odgovorni kockaju sa životom tog čovjeka, hrvatskog branitelja, s kojim je u tom trenutku stajao bespomoćno na jakoj kiši u zagrebačkoj Dubravi.GRAD PRIZNAJE PROBLEME, RJEŠENJA KASNE- Zagreb i beskućnici: više korisnika i novca – a sve više ljudi umire na ulici

„Dakle, dokle smo mi došli? Nije čudo da ovolik broj korisnika umire na cesti. Sramim se što ovo moram doživljavati“, komentirala je naknadno cijeli slučaj Vesna Ribarić, osnivačica inicijative „Od srca do srca za beskućnike i potrebite“, na svojem Facebook profilu.

Psihologinja: Mora podnijeti zahtjev

Gospođa Ribarić na svojem je profilu objavila i sadržaj e-maila kojim je magistrica psihologije zaposlena u Prihvatilištu u Kosnici, obrazložila zbog čega hrvatski branitelj o kojem pišemo ne može već danas ponovno biti smješten u Kosnicu.

„P. Š., kao i ostale osobe kojima je potreban smještaj, mora podnijeti zahtjev uz koji prilaže liječničku potvrdu u nadležni područni ured Hrvatskog zavoda za socijalni rad prema adresi prebivališta. Za g. P. Š. nadležan je PU Dubrava te tamo treba podnijeti zahtjev.

U međuvremenu imenovani može koristiti prenoćište koje radi od 19 sati te ne mora biti izložen nepovoljnim vremenskim uvjetima. Mora se pridržavati kućnog reda.

Nazivali odgovorne, no nismo ih dobili

U prilogu dostavljam obrasce potrebne kako bi Povjerenstvo za prijem i otpust korisnika donijelo odluku. Liječničku potvrdu mora ispuniti liječnik obiteljske medicine. Bez potpune dokumentacije odluka ne može biti donesena“, stoji u e-mailu koji je potpisala magistrica psihologije zaposlena u Prihvatilištu za beskućnike Gradskog društva Crvenog križa u Velikoj Kosnici.

Naknadno smo pokušali dobiti psihologinju koja je potpisala odbijenicu za P. Š., odnosno kontaktirati Prihvatilište u Kosnici, no na brojeve mobitela i telefona koje smo nazivali nitko se nije javio. Naknadno nam se javio djelatnik prihvatilišta, koji nam je rekao da su socijalne radnice, koje su ovlaštene davati izjave, radile do 16 sati, te da ih pokušamo nazvati sutra.

Budući da u vrijeme dovršavanja ovog teksta više nismo mogli dobiti službene odgovore nadležnih u Područnom uredu Dubrava Hrvatskog zavoda za socijalni rad, kao ni očitovanje odgovornih osoba u Prihvatilištu za beskućnike u Velikoj Kosnici, njihove odgovore na naše novinarska pitanja objavit ćemo naknadno, ako nam ih pošalju.

FOTO: snimila Vesna Ribarić; preslika s FB profila V. Ribarić

Policija objavila fotografije mrtvih: „I dida Ilija bio bi među njima – da smo zakasnili koju minutu“

„Zašto dopuštate da ljudi umiru na ulici?“ pitali smo odgovorne. Oni peru ruke

“Namjerno ih brišu iz sustava”: bez adrese i liječenja, beskućnici umiru na cesti

Pet godina spavao je na klupi u Zagrebu: “Rekli su mi da ne postojim. Onda su došli ovi ljudi”

Umiru kao da ne postoje: Država okreće glavu dok beskućnici nestaju s ulica