‘Hvale se rastom plaća, uspoređuju sa Slovenijom, a sirotinji daju mrvice uz prisilan rad!’ ‘Hvale se rastom plaća, uspoređuju sa Slovenijom, a sirotinji daju mrvice uz prisilan rad!’
TweetEmailPrint ”Marin Piletić kao da zaboravlja da je ministar socijale u zemlji gdje je siromašnih sve više i gdje je tisućama umirovljenika sve teže... ‘Hvale se rastom plaća, uspoređuju sa Slovenijom, a sirotinji daju mrvice uz prisilan rad!’


”Marin Piletić kao da zaboravlja da je ministar socijale u zemlji gdje je siromašnih sve više i gdje je tisućama umirovljenika sve teže preživjeti. Bolje bi mu bilo da šuti. Trebao je reći: ‘Idemo dići iznose za socijalu kao Slovenci. Onda bi bio frajer, a ne ovako”, ogorčen je Zvonko Mlinar iz Hrvatske mreže za beskućnike

Zvonko Mlinar ističe da Piletić kao da zaboravlja da je ministar socijale u zemlji gdje je siromašnih sve više i gdje je tisućama umirovljenika sve teže preživjetiNeukusno hvalisanje ministra socijale, Marina Piletića, rastom prosječnih plaća u vrijeme kada službene statistika u Hrvatskoj – već nekoliko godina zaredom – bilježi porast broja osoba u riziku od siromaštva i kada su dnevni boravci za beskućnike sve napučeniji umirovljenicima s mizernim mirovinama…, užasno je zasmetalo aktiviste koji svakodnevno pomažu sve brojnijoj vojci siromašnih i beskućnika.

”Ministar se pohvalio kako je danas prosječna hrvatska plaća više od 90 posto prosječne plaće u Sloveniji. Nadamo se da će se uskoro pohvaliti da su socijalne naknade i mirovine blizu slovenskih. Zajamčena minimalna naknada (socijalna pomoć u RH) za radno sposobnog samca u Hrvatskoj je 160 eura ili svega 11,71 posto prosječne neto plaće! Za radno nesposobnog samca iznosi 208 eura ili  15,23 posto prosječne neto plaće u Hrvatskoj. Socijalna pomoć za samca u Sloveniji je 484.88 eura ili 32,33 prosječne neto plaće u Sloveniji.

Mirovine u Sloveniji više za 285 eura

Prosječna starosna mirovina u Hrvatskoj iznosi 613 eura ili približno 46 posto prosječne neto plaće, prema podacima HZMO-a za rujan. Prosječna starosna mirovina u Sloveniji viša je za 285 eura i iznosi približno 60 posto prosječne neto plaće u Sloveniji”, napisao je administrator Facebook stranici Hrvatske mreže za beskućnike.

Naknadno su iz te udruge prozvali i cijelu Vladu RH – jer su pri izradi Nacionalnog plana stambene politike posve zaboravili na najpotrebitije.

‘Ne mogu iznajmiti ni šator, kamoli sobicu’

”U nacrtu Nacionalnog plana stambene politike, koji je trenutno na javnom savjetovanju, nema mjera za siromašne, osobe u riziku od siromaštva i naravno za beskućnike. Iz Nacionalnog plana je isključeno 20-tak posto hrvatskih građana. Navodi se da će njihov stambeni problem biti riješen kroz sustav socijalne skrbi. Smiješno, zar ne? I nadalje će, svi oni koji primaju zajamčenu minimalnu naknadu, dobiti 30 posto zajamčene minimalne naknade za troškove stanovanja. Primjerice radno nesposobni samac – 62,40 eura. Za navedeni iznos se ne može unajmiti ni šator, a kamoli sobica!

I ovaj put je izostao angažman resornog ministarstva koji bi trebao skrbiti o najsiromašnijima i najisključenijima”, stoji u postu koji je prije nekoliko dana osvanuo na FB stranici Mreže.

Zaboravio koji resor vodi?

O svemu navedenom, razgovarali smo sa Zvonkom Mlinarom, istaknutim borcem za prava beskućnika te izvršnim direktorom Hrvatske mreža za beskućnike.

Na pitanje zašto sve više starijih Hrvata živi u bijedi, Ministarstvo odgovara: Išli su u mirovinu s malo radnog staža”Nevjerojatno mi je da se Marin Piletić hvali visokim plaćama te uspoređuje Hrvatsku sa Slovenijom. Kao da zaboravlja da je on ministar socijale u zemlji gdje je siromašnih sve više i gdje je tisućama umirovljenika sve teže preživjeti. Bolje bi mu bilo da šuti. Trebao je reći: ‘Idemo dići iznose za socijalu kao Slovenci. Onda bi bio frajer, a ne ovako”, naglasio je Mlinar.

Dodao je da u Hrvatskoj ne postoji Strategija socijalnog stanovanja i da je to je veliki problem.

Kako živjeti sa 160 eura mjesečno?

”Žalosno je da socijalno stanovanje neće biti obuhvaćeno ni u Nacionalnom planu stambene politike, koji je trenutno na javnom savjetovanju. Predložili smo, tijekom javnog savjetovanja, Vladi RH da pod hitno donese plan socijalnog stanovanja, no to će vjerojatno odbiti jer se u Nacionalnom planu spominje da će se to riješiti u sklopu socijalne skrbi. To je nemoguće, jer se za trošak stanovanja potrebitim osobama daje svega 30 posto od iznosa zajamčene minimalne naknade. Znamo li da su iznosi zajamčene minimalne naknade doista mizerni (160 eura mjesečno za radno sposobne, odnosno 208 eura za radno nesposobne), jasno je da s takvim iznosima potrebiti nemaju dovoljno ni za hranu, a kamoli za stanarinu i režije”, podvlači čelnik krovne hrvatske udruge koja skrbi o beskućnicima i osobama u riziku od siromaštva.

”Uvjeren sam da bi i robovlasnici, da robovlasništvo danas postoji, više trošili na prehranu robova od ovoga što u Hrvatskoj daju siromašnima”, ističe Zvonko Mlinar. Primjećuje da hrvatski političari itekako štede na sirotinji, dok sami sebi enormno podižu plaće. ”Prosječna plaća ministara u Sloveniji je oko 3500 eura, dok je plaća hrvatskih ministara čak oko 4000 eura. Istovremeno, Slovenija puno više od Hrvatske izdvaja za najpotrebitije. Zato bi Piletiću bilo bolje da šuti”, naglašava Mlinar

Kaže da je nedavno na ‘Njuškalu’ gledao cijene najma stanova u istočnom dijelu Zagreba, te se šokirao viđenim.

”Za stanove od oko 70 kvadrata na području Peščenice cijena mjesečnog najma je od 700 do 1000 eura! Mislili smo se javiti na Javni natječaj Grada Zagreba s projektom stambene zajednice za beskućnike, ali moramo dobro razmisliti, jer uz tolike cijene ne bismo mogli – uz novac koji bi eventualno mogli dobiti – plaćati najam stana i druge troškove”, navodi Mlinar.

Tjeraju ih na rad uz 2,67 eura na sat!

Ističe da radno sposobni primatelji zajamčene minimalne naknade u Hrvatskoj moraju raditi minimalno 60 sati mjesečno na poziv lokalne zajednice, za sramotno nisku nadnicu.

”Satnica im je svega 2,67 eura, s tim da lokalna zajednica na taj iznos ne plaća nikakve doprinose. Kod nas se siromašni kažnjavaju ako rade – jer uz tako bijednu satnicu ne mogu se pošteno ni najesti. U Sloveniji, s druge strane, primatelji socijalne pomoći dobivaju čak 610 eura za 60 sati rada, ili volontiranja. Naši profesori na Studiju socijalnog rada traže da se ukine radna obveza za primatelje zajamčene minimalne naknade uz tako nisku novčanu naknadu. Uvjeren sam da bi i robovlasnici, da robovlasništvo danas postoji, više trošili na prehranu robova od ovoga. To je strašno”, podvlači Mlinar.

Ništa ne čine za siromašne

Podsjeća zatim da ministri u Sloveniji primaju plaću u iznosu od oko 2,33 prosječne plaće u Sloveniji, dok hrvatski ministri primaju čak 3,03 prosječne neto plaće u Hrvatskoj.

”Prosječna plaća ministara u Sloveniji je oko 3500 eura, dok prosječna plaća hrvatskih ministara iznosi čak oko 4000 eura! Uza sve to, Piletić i njegovi suradnici ništa ne rade u dijelu socijale, iako im je zadatak da štite sirotinju. Sramotno je da oni u Nacionalnom planu citiraju odredbu zakona prema kojem bi svi centri županija i veliki gradovi u Hrvatskoj morali imati prihvatilište ili prenoćište za beskućnike, iako je poznato da u praksi to ima svega 11 od 25 gradova. Ništa se, međutim, ne čini kako bi se gradove natjeralo da poštuju ovu zakonsku obvezu. Slovenija je, osim toga, nedavno donijela Nacionalnu strategiju za borbu protiv beskućništva, dok kod nas ni ne pomišljaju na to”, tumači Zvonko Mlinar.

Naknadu podigli za svega 10 eura

Zaprepastila ga je, kaže, činjenica da je Plenkovićeva Vlada, u kojoj se stalno hvale velikim i dugotrajnim rastom BDP-a te plaća…, povećala iznose zajamčene minimelne naknade za svega 10 eura, odnosno sa 150 na 160 eura!

”U Hrvatskoj imamo oko 20.000 samaca. Svi oni bi trebali, valjda, sa smiješnih 160 eura pokriti i trošak za stan, za režije i za hranu?! Nakon što su sebi i svim zaposlenima u državnim i javnim službama  visoko podigli plaće, očekivao sam da će značajnije podići i osnovicu zajamčene minimalne naknade…, no to se nije dogodilo. Na sebi nisu štedjeli, ali na sirotinji jesu. Sramota, velika sramota!”, ogorčen je čovjek koji već desetljećima pomaže beskućnicima i potrebitima.

Umirovljenici postaju beskućnici

Na kraju razgovora napomenuo je da je u dnevnom boravku za beskućnike (Šćitarjevska ulica 11 u Zagrebu) – kojega Hrvatska mreža za beskućnike vodi zajedno s udrugom Pet plus – sve više umirovljenika čija mirovina nije dovoljna ni za najosnovnije ljudske potrebe poput hrane i grijanja.

”U kući u Šćitarjevskoj imamo dosta prostora, no ipak je gužva, pogotovo kada je vani hladno. Umirovljenici ranije nisu uopće dolazili, no sada čine većinu naših korisnika. Dolaze jer su gladni i jer si ne mogu priuštiti grijanje. Kod nas dobiju doručak, ugriju se, a mogu i porazgovarati sa socijalnim radnikom ili psihologom… Tužno je i tragično da ljudi – koji su veći dio života radili – ne mogu živjeti od svojih mirovina”, zaključuje Zvonko Mlinar, izvršni predsjednik Hrvatske mreže za beskućnike.

FOTO: Vlada RH; arhiva Promise.hr

Sve je više gladnih umirovljenika u boravku za beskućnike, a vlast smanjuje obim pomoći

Zašto sve više starijih Hrvata živi u bijedi? Ministarstvo: Išli su u mirovinu s malo radnog staža