

‘Kad kapital pokuca na vrata, mediji zašute; OKUPIRANI SMO bez ispaljenog metka!’
GospodarstvoHrvatskaIzdvojeno 27. ožujka 2025. D.K.

”Toliko smo jeftino prodali zemlju za koju se prije tridesetak godina krvarilo, da je to upravo zastrašujuće. Umjesto barem upita od strane medija o čemu se točno tu radi i zašto smo protiv ovog projekta (nas oko 6100 u gradu Sisku plus još poneka tisuća u županiji SMŽ), kao odgovor nas je zapljusnuo prošlotjedni val investitorovih sponzoriranih tekstova u tim istim medijima”, navode na FB stranici ‘Spriječimo izgradnju klaonice pilića s biotoplinskim postrojenjem u Sisku’
Zna li šira hrvatska javnost da se u gradu Sisku, unatoč žestokom protivljenju na tisuća građana, priprema izgradnja ogromne klaonice pilića, odnosno ‘Kompleksa za preradu peradi s biotoplinskim postrojenjem’?
Prema informacijama koje ovih dana objavljuje Građanska incijativa ‘zaštitimo Sisak’, radi se o doista golemom postrojenju koje će biti smješteno svega 400 metara od naselja Sisak Caprag, a koje bi trebalo prerađivati i do 620 tona peradi dnevno! Mnogi su, stoga, zabrinuti, mnogi strahuju od posljedica na zdravlje ljudi, i na okoliš.
Iako je riječ o doista velikoj priči (peticiju protiv izgradnje postrojenje u kratkoj vrijeme je potpisalo više od 6000 Siščana) pripreme za izgranju kompleksa idu dalje, a glavni mediji uglavnom o svemu šute.
Zašto je tako?
Mediji šute i objavljuju sponzorirane članke
Evo što su o tome napisali administratori FB stranice ‘Spriječimo izgradnju klaonice pilića s biotoplinskim postrojenjem u Sisku’:
”Obraćali smo se ovih dana na adrese mnogih domaćih novinskih, tv kuća i portala. Odgovor je uglavnom šutnja. Obraćali smo se i državnim institutima koji bi se trebali baviti problematikom zdravlja ljudi, životinja i tla, odgovor je ili šutnja ili prebacivanje loptice na resorno ministarstvo uz čiji blagoslov se ova najavljena okupacija ukrajinskih pilićara i događa. Sisačko moslovačka županija je okupirana bez ispaljenog metka. Toliko smo jeftino prodali zemlju za koju se prije tridesetak godina krvarilo, da je to upravo zastrašujuće.
Umjesto barem upita od strane medija o čemu se točno tu radi i zašto smo protiv ovog projekta (nas oko 6100 u gradu Sisku plus još poneka tisuća u županiji SMŽ), kao odgovor nas je zapljusnuo, prošlotjedni val investitorovih sponzoriranih tekstova u tim istim medijima.
‘Projekt potjeran iz mnogih zemalja’
Sve je kristalno jasno… od građanskih inicijativa se ne živi, ali od tajkunskog novca se može kupiti koji kg piletine za ručak.
Ne preispituje se razlog, ne preispituju se posljedice, na preispituje se ništa dok se ne dogodi nešto loše, a dogoditi će se gotovo zasigurno jer da je ovaj projekt ičemu valjao ne bi bio potjeran iz matične zemlje, Francuske, Austrije… Ono što nitko neće jer štiti nacionalni iteres, naši političari dočekuju širom raširenih ruku?
Dragi sugrađani i svi stanovnici Sisačko moslovačke županije!
Izgleda da smo u ovoj nepravednoj borbi diva i mrava ostali prepušteni sami sebi.
Što nam je onda činiti?
Koja je moć malih mrava?
‘Glas o ovome se mora čuti!’
Brojnost!
Idemo dijeliti ovih dana i zasipati na sve strane upitima i zahtjevima za odgovorom sve one za koje smatrate da bi trebali i da su dužni nešto učiniti. Od medija, političara, saborskih zastupnika, zastupnika u gradskim i županijskim vijećima, udruge i nevladine organizacije, svoje prijatelje, susjede, sugrađane… Glas se mora čuti i mora dospjeti daleko,. Zamolite sve čije mišljenje smatrate relevantnim da se očituju i da objave poneki tekst na ovim stranicama.
I da ne bude baš sve tako crno, zahvaljujemo slobodoumnoj i hrabroj ženi iz Eko zone koja je jučer snimala prilog o “mega pilićarskom projektu s giga posljedicama” i našem Radio Sisku koji nas prati od početka!”, napisali su predstavnici inicijative ‘Zaštitimo Sisak!’ prije nekoliko dana na svojoj FB stranici.
Ipak dolazi ekipa ‘Provjerenog’
Njihov dramatični ‘krik upomoć’ je jednim dijelom urodio plodom. Naknadno su, naime, objavili da su im se javili novinari emisije ‘Provjereno’, koji će u subotu snimati prilog o ovoj velikoj, a prešućivanoj aferi-
”U subotu u 11 h kod bivše željezarine male porte u Capragu (Capraška ulica, zavoj prije reciklažnog dvorišta) na lokaciji predviđenoj za Klaonicu peradi i bioplinsko postrojenje snimamo emisiju Provjereno.
Ukoliko kao građani želite nešto reći i podržati inicijativu pozivamo Vas na snimanje. Ponesite i transparente!
Poziv upućujemo i stanovnicima Petrinje, Velike Ludine, Lekenika, Letovanića, Topuskog, Gline i svih ostalih mjesta u Sisačko-moslavačkoj županiji koja su određena kao lokacije ovog megalomanskog projekta i osjećaju se ugroženo”, objavili su jučer (srijeda 26. ožujka) administratori FB stranici ‘Spriječimo izgradnju klaonice pilića s biotoplinskim postrojenjem u Sisku’.
Žalili se i Gradu i Županiji
Valja napomenuti da je ista inicijativa ranije objavila i tekst primjedbi na ‘Studiju o utjecaju na okoliš za Kompleks za preradu peradi s biotoplinskim postrojenjem’, kojega su poslali i Gradu Sisku (na vlasti je SDP), kao i Sisačko moslovačkoj županiji (na vlasti je HDZ). No, sudeći prema izostanku reakcija, ni odgovorni u Gradu Sisku, ni u Sisačko-moslovačkoj županiji, ali ni u Vladi RH nisu previše zainteresirani za veliko nezadovoljstvo građana Siska i Sisačko moslovačke županije.
Evo što su naveli u Osvrtu na Studiju:
‘Projekt nosi značajne rizike’
”Planirana izgradnja mega klaonice i biotoplinskog postrojenja u Sisku izazvala je opravdanu zabrinutost lokalne zajednice zbog mogućih negativnih učinaka na zdravlje ljudi, okoliš i kvalitetu života. S kapacitetom prerade od 620 tona preradi dnevno i smještajem na svega 400 metara od naselja Sisak Caprag, ovaj projekt nosi značajne rizike povezane s emisijama štetnih plinova, ispuštanjem velikih količina otpadnih voda, povećavanjem prometa te narušavanjem mira i sigurnosti lokalnog stanovništva.
Osim što ugrožava lokalnu zajednicu, projekt je u suprotnosti s ključnim europskim direktivama, nacionalnim zakonima i strateškim ciljevima Republike Hrvatske i EU. Posebno su problematični učinci na kvalitetu zraka, vode i tla, povećanja emisije stakleničkih plinova te nedostatak transparentnosti u postupku procjene utjecaja na okoliš.
Grad Sisak je 24. ožujka 2024. izdao Potvrdu o usklađenosti, iako je nekoliko mjeseci kasnije pokrenuo postupak izmjena i dopuna Urbanističkog plana uređenja Gospodarske zone Sisak jug. Ova činjenica potvrđuje da zahvat nije bio usklađen s prostorno-planskim dokumentima u trenutku izdavanja potvrde, čime se dovodi u pitanje njena pravna valjanost”, stoji u Osvrtu.
Dalje se upozorava na sigurnosni rizik povezan s amonijakom te se navodi da se u industrijskom kompleksu planirano korištenje 60 tona amonijaka u rashladnim sutavima.
Autori Osvrta upozoravaju da je amonijak iznimno toksičan i zapaljiv te da u slučaju istjecanja može izazvati trovanje, požare i eksplozije.
Navode također i negativan utjecaj na okoliš i kvalitetu života te upozoravaju da će postrojenje emitirati neugodne mirise i štetne tvari koje će se gradom i okolicom…
Ukrajinski poduzetnik pokrenuo projekt
Podsjetimo da je Večernji list prije otprilike mjesec dana pisao da je projekt pokrenuo ukrajinski poduzetnik Andrii Matiukha, vlasnik Petrinja Chicken Company,
”Ambiciozan projekt vrijedan 572 milijuna eura, koji ima za cilj izgradnju tvornice za proizvodnju i preradu pilećeg mesa s bioplinskim postrojenjem, pokrenuo je ukrajinski poduzetnik Andrii Matiukha, vlasnik Petrinja Chicken Company. Nakon što su razmatrane lokacije u Petrinji i Lekeniku, konačno je odabrana industrijska zona u Novom Sisku kao mjesto za ovaj veliki investicijski projekt. Plan je da tvornica godišnje proizvodi 150 tisuća tona pilećeg mesa, a radovi bi trebali započeti krajem 2024. godine ili početkom 2025. godine. Prethodno tome, potrebno je dovršiti svu potrebnu dokumentaciju, a prvi korak, izdavanje građevinske dozvole za rekonstrukciju cesta unutar projekta, već je realiziran.
Zaključak Gradskog vijeća Siska
Ovaj projekt naišao je na brojne reakcije među građanima Siska. Pokrenuta je građanska inicijativa pod nazivom „Zaštitimo Sisak“, koja se protivi planiranoj gradnji klaonice s bioplinskim postrojenjem u južnoj industrijskoj zoni u Capragu. Građani su izrazili zabrinutost zbog mogućih negativnih utjecaja na okoliš, upozoravajući na rizik od zagađenja zraka, voda i tla. “Ne možemo dopustiti da naš grad postane industrijska deponija. Ovakvi projekti mogu trajno ugroziti zdravlje naših obitelji i uništiti naš okoliš. Svi koji žive u Sisku moraju se uključiti u borbu za zaštitu svog doma”,istaknuli su građani u Facebook grupi inicijative, a prenio Večernji.
Obratili nam se zabrinuti Siščani
Valja napomenuti da su se novinarima portala Promise.hr jučer (26. ožujka 2025.) obratili pojedini građani Siska, koji su nam prenijeli informaciju o njihovoj velikoj zabrinutosti zbog izgradnje ovakvog postrojenja, o peticiji koju je potpisalo više od 6000 ljudi te o nezainteresiranosti glavnih medija i odgovornih dužnosnika, za ovu veliku temu…
Zbog svega navedenog, odlučili smo medijski popratiti cijeli događaj te objaviti apele Građanske incijative ‘zaštitimo Sisak’.