Laura Kovesi prijavila Hrvatsku i traže zaštitu: ‘Turudić je dodatno pogoršao situaciju!’
HrvatskaIzdvojeno 22. studenoga 2024. Promise.hr
Ured europskog javnog tužitelja označio je Petrača kao organizatora i vođu „zločinačke organizacije“ te tvrdi da je Petrač, a ne Saša Pozder, vlasnik tvrtke Medical Innovation Solutions koja je trgovala spornim uređajima. Za razliku od Uskoka koji je Beroša sumnjičio ‘samo’ za trgovanje utjecajem, a u čijoj se istrazi ne spominju ni trojica Petrača, EPPO Beroša tereti za primanje mita
Ministarstvo unutarnjih poslova (MUP) nije htjelo komentirati medijske napise da je Tamara Laptoš iz zagrebačkog Ureda europskog javnog tužitelja (EPPO), zatražila zaštitu za EPPO-ove tužitelje koji istražuju aferu mikroskopi.
”Navedeno nismo u mogućnosti komentirati jer se radi o klasificiranim podacima, odnosno podacima koji nose određeni stupanj tajnosti”, dodao je MUP.
Na isti Hinin upit odaslan EPPO-u, europski tužitelji su odgovorili kako ne komentiraju mjere zaštite za svoje tužitelje ”iz očiglednih razloga”.
Laura pisala Europskoj komisiji
EPPO je u četvrtak izvijestio da je Uskoku predao slučaj u kojem je zbog korupcije u nabavi medicinske opreme osumnjičen i bivši hrvatski ministar zdravstva Vili Beroš, a ističu i da je europska tužiteljica, nadaleko poznata Laura Kovesi, u vezi tog slučaja uputila formalno pismo Europskoj komisiji.
U pismu Europskoj komisiji tužiteljica Kovesi navela je, među ostalim, da je hrvatski glavni državni odvjetnik Ivan Turudić, koji je ranije odlučio da je za istragu nadležan Uskok, a ne EPPO, “dodatno pogoršao situaciju”.
Kovesi smatra da je Turudić svoju odluku temeljio isključivo na tumačenju Uskoka ne dajući priliku EPPO-u da izrazi svoje stajalište, čime je narušio nepristranost rješavanja sukoba.
‘U suprotnosti s pravom EU-a’
Osim toga tvrdi da Uskok nije prijavio istragu o projektu financiranom iz sredstava EU-a, čime je prekršio svoje obveze iz Uredbe o EPPO-u.
Navodi i da je određivanje glavnog državnog odvjetnika kao tijela za rješavanje takvih sukoba u suprotnosti s pravom EU-a, a Turudić je u izjavi medijima odbacio tvrdnje EPPO-a.
Pritom nije želio komentirati napise da je Laptoš tražila zaštitu, ističući da je to “njena stvar”.
Zahtjev za zaštitom nakon Turudićeve odluke
Zahtjev za zaštitu je uslijedio nakon što je Turudić odlučio da je za taj slučaj nadležan Uskok, a Općinsko kazneno državno odvjetništvo u Zagrebu izvijestilo da istražuje curenje podataka iz istrage EPPO-a spojene s istragom hrvatskog državnog odvjetništva.
Nakon što je Uskok u petak objavio da su zbog sumnje u korupciju uhitili Vilija Beroša, predstojnika zagrebačke Klinike za neurologiju KBC Sestre milosrdnice i člana uprave jedne zagrebačke poliklinike Krešimira Rotima te poduzetnika Sašu Pozdera, EPPO je priopćio da je pokrenuo istragu protiv Beroša i još sedam osoba.
Mediji su otkrili da su među njima i Hrvoje Petrač te dvojica njegovih sinova – Nikola, koji je zajedno s ocem i dalje nedostupan hrvatskom pravosuđu te Novica koji se predao u ponedjeljak navečer.
Uskok ne tereti Beroša za primanje mita
Za razliku od Uskoka koji je Beroša sumnjičio za trgovanje utjecajem, a u čijoj se istrazi ne spominju ni trojica Petrača, EPPO Beroša tereti za primanje mita.
EPPO je izvijestio kako sumnja da je Beroš u zamjenu za primljeno mito odobravao nabavu operacijskih mikroskopa po neosnovano uvećanim cijenama te osigurao sredstva za financiranje javne nabave.
Sudac istrage zagrebačkog Županijskog suda odredio je na prijedlog EPPO-a istražni zatvor trojici Petrača, ali i Tomi Paviću iz krapinskog ureda HZZO-a te ravnatelju Klinike za dječje bolesti Zagreb Goranu Roiću.
S druge strane Uskok, na čiji je zahtjev ranije u subotu određen istražni zatvor Berošu i Pozderu, dok je Rotim pušten da se brani sa slobode, tvrdi da se trojac udružio radi plasiranja i prodaje medicinskih uređaja jednog austrijskog proizvođača bolničkim ustanovama u državnom vlasništvu.
Uskok sumnja da je Pozderovoj tvrtki pribavljena korist od gotovo pola milijuna eura, dok je po sumnjama EPPO-a cijena operacijskih mikroskopa neosnovano uvećana za gotovo 620.000 eura, piše Novi list.
‘Petrač vukao konce, a ne Pozder’
„Goran bok, javio mi je Saša da se sutra vidite oko 14.00/14.30 u tvom uredu ili u Westinu. Hvala puno (emotikon sklopljenih dlanova) Ako hoćeš, mogu i ja doći. Mislim da je bolje u Westinu radi parkinga. Što misliš? Lp Hrvoje“
Bila je to poruka koju je kontroverzni poduzetnik Hrvoje Petrač 5. veljače 2023. poslao Goranu Roiću, ravnatelju Klaićeve bolnice u Zagrebu, a iz koje se vidi da je upravo on taj koji je vukao konce i dogovarao i usmjeravao sastanke sudionika „zločinačke organizacije“ koju je okupio s ciljem prodaje robotskih mikroskopa bolnicama po preuveličanim cijenama, piše, pak, Nacional.
Štoviše, Ured europskog javnog tužitelja, koji je ovaj predmet upravo i službeno predao u ruke USKOK-a i glavnog državnog odvjetnika Ivana Turudića, označio je upravo Petrača kao organizatora i vođu „zločinačke organizacije“ te tvrdi da je Petrač, a ne Saša Pozder, vlasnik tvrtke Medical Innovation Solutions koja je trgovala spornim uređajima.
Na sastanku koji se održao 6. veljače 2023. u Westinu Goranu Roiću predane su specifikacije robotskih mikroskopa koje su trebale biti uvrštene u javni natječaj. Na tom su sastanku bili Goran Roić, Saša Pozder i Hrvoje Petrač. No, sastanak je organiziran na poticaj – Hrvoja Petrača, navodi tjednik.