Ministarstvo: ‘Inspektori su lani proveli 516 nadzora u domovima za starije osobe’ Ministarstvo: ‘Inspektori su lani proveli 516 nadzora u domovima za starije osobe’
ČAK 1300 EURA ZA ČETVEROKREVETNU SOBU! (2)

Ministarstvo: ‘Inspektori su lani proveli 516 nadzora u domovima za starije osobe’

Zagreb 13. ožujka 2025. D.K.

TweetEmailPrint ”Može li se ikako pomoći nemoćnim starijim osobama da u domovima dobiju humanije uvjete za život: da im dozvole posjete i nedjeljom, da... Ministarstvo: ‘Inspektori su lani proveli 516 nadzora u domovima za starije osobe’


”Može li se ikako pomoći nemoćnim starijim osobama da u domovima dobiju humanije uvjete za život: da im dozvole posjete i nedjeljom, da smještaj u četverokrevetnoj ili petokrevetnoj sobi ne plaćaju i po 1300 eura mjesečno, da za iznimno visoku cijenu dobiju barem kvalitetniju hranu i skrb?”, upitali smo resorno ministarstvo…

Naš tekst „Za mjesto u četverokrevetnoj sobi – 1300 eura, toalet papir kupuju sami, nedjeljom bez posjeta!“  o nehumanim uvjetima života (uz bezobrazno visoke cijene) u pojedinim privatnim domovima za starije u gradu Zagrebu, izazvao je velik interes čitatelja.

Mnogi su ispod teksta – podijeljenog na brojnim kvartovskim FB grupama – ostavljali komentare u kojima su opisali slična iskustva, zgražali se zbog astronomskih cijena za iznimno lošu uslugu u privatnim domovima ili su zazivali češće inspekcije u takve domove.

Pojedini čitatelji preporučili su, na osnovu vlastitog iskustva, domove koji, kako tvrde, nude bolju uslugu za nižu cijenu…

Jedan od najbolnijih problema

Toliki interes za ovu temu potvrdio je, prema svemu sudeći, da je nedostatak mjesta u domovima za starije jedan od najvećih (za mnoge i najbolnijih) problema u Gradu Zagrebu i Republici Hrvatskoj.

Zbog svega navedenog, ponovno smo resornom ministarstu slali nadopunjeni novinarski upit, odnosno požurnicu na prethodni upit, kojega smo im poslali još 4. ožujka.

Zašto se ne grade novi domovi?

„Zašto nadležna inspekcija Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike ne obilazi češće domove za starije, kako bi se stanje makar malo popravilo? Koliko pritužbi godišnje zbog nehumanih uvjeta smještaja u privatnim domovima za starije, uz papreno visoke cijene, prima inspekcija, odnosno Ministarstvo?

Zašto odgovorni u resornom ministarstvu ne krenu rješavati ovaj veliki problem (problem će zbog starenja stanovništva biti sve veći), odnosno zašto se ne grade novi domovi za starije i nemoćne?

‘Što činite da im pomognete?’

Može li se ikako pomoći nemoćnim starijim osobama koje su često prisiljene koristiti smještaj u bilo kakvom domu, da u domovima dobiju koliko toliko humane uvjete za život: da im produže termine posjeta te dozvole posjete i nedjeljom, da smještaj u četverokrevetnoj ili petokrevetnoj sobi ne plaćaju bezobrazno skupo (1300 eura!), da za iznimno visoku cijenu smještaja dobiju barem kvalitetniju hranu i skrb?

Što nadležne inspekcije i institucije čine kako bi se stvorili povoljniji uvjeti za smještaj nemoćnih starijih osoba u domove za starije?”, stoji u našem ponovljenom upitu.

Ministarstvo: Inspektor podnosi optužni prijedlog

Evo što su nam iz Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike odgovorili:

„Inspekcijski nadzor, sukladno Zakonu o socijalnoj skrbi, provodi se nad primjenom i izvršavanjem zakona, drugih propisa te općih i pojedinačnih akata, nad radom obiteljskog centra, doma socijalne skrbi, centra za pružanje usluga u zajednici, centra za pomoć u kući, te druge pravne osobe ili fizičke osobe koje obavljaju djelatnost socijalne skrbi sukladno navedenom Zakonu i propisu kojim se uređuje udomiteljstvo.

Inspekcijski nadzor provodi se kao redoviti, izvanredni i kontrolni. Provodi se povodom zahtjeva drugih državnih tijela, prigovora pravnih i fizičkih osoba ili u slučaju saznanja o nekim važnim činjenicama temeljem kojih je opravdano provođenje istog.

Inspekcijskim nadzorom vrši se uvid u mjerila prostora, opreme, potrebnih stručnih i drugih radnika, sadržaj, opseg i način pružanja socijalnih usluga sukladno odredbama Pravilnika o mjerilima za pružanje socijalnih usluga. Po provedenom inspekcijskom nadzoru i utvrđenim nepravilnostima viši inspektor donosi rješenje s mjerama i rokovima za otklanjanje istih.

Odredbama Zakona o socijalnoj skrbi propisano je da ukoliko u obavljanju inspekcijskog nadzora inspektor posumnja kako je počinjen prekršaj ili kazneno djelo, uz rješenje za čije je donošenje ovlašten, dužan je, s utvrđenim činjenicama odlučnim za poduzimanje mjera, podnijeti optužni prijedlog ili ako za to postoje uvjeti propisani općim zakonom o prekršajima, izdati prekršajni nalog, odnosno podnijeti kaznenu prijavu.

Tijekom 2024. godine inspektori Ministarstva proveli su 1.011 nadzora, od kojih 516 nadzora nad pružateljima usluga za starije osobe”, stoji u odgovorima Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.

FOTO: Ilustracija Pixabay; screenshot videosnimki