Krenulo suzbijanje komaraca u Zagrebu: Zamagljivanje započelo na Jarunu Krenulo suzbijanje komaraca u Zagrebu: Zamagljivanje započelo na Jarunu
TweetEmailPrint ”Zbog klimatskih promjena, bolesti koje prenose komarci i koje mogu biti smrtonosne – šire se svijetom, a posebno Europom pa i Hrvatskom. Komarci... Krenulo suzbijanje komaraca u Zagrebu: Zamagljivanje započelo na Jarunu


”Zbog klimatskih promjena, bolesti koje prenose komarci i koje mogu biti smrtonosne – šire se svijetom, a posebno Europom pa i Hrvatskom. Komarci šire bolesti poput malarije, denga groznice i groznice Zapadnog Nila. Bolesti su to čija je prevalencija uvelike porasla posljednjih desetljeća jer je globalno zagrijavanje komarcima omogućilo povoljne uvjete na sve širem području’, upozoravaju stručnjaci

U Zagrebu se od 6. do 12. lipnja provodi suzbijanje komaraca, najavili su iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” te zamolili građane da se ne zadržavaju na otvorenom u vrijeme provedbe suzbijanja. Pčelare su zamolili da zaštite pčele.

Suzbijanje će se provoditi u ranim jutarnjim satima od 4 do 7 ujutro, primjenom uređaja za ULV zamagljivanje s vozila u pokretu i ručnim zamagljivačima, priopćili su iz NZJZ-a.

U slučaju nepovoljnih vremenskih uvjeta suzbijanje će biti odgođeno.

Podsjetimo, zbog klimatskih promjena bolesti koje prenose komarci šire se svijetom, a posebno Europom pa i Hrvatskom. Komarci šire bolesti poput malarije, denga groznice i groznice Zapadnog Nila. Bolesti su to čija je prevalencija uvelike porasla posljednjih desetljeća jer je globalno zagrijavanje komarcima omogućilo povoljne uvjete na sve širem području.

Opasnosti od zaraze dengom

Europa je kontinent koji se najbrže zagrijava i njezine temperature rastu skoro dvostruko više od globalnog prosjeka. Toplinski valovi i poplave sve su češći i ozbiljniji, a ljeta sve duža i toplija. Time se stvaraju povoljniji uvjeti za invazivne vrste komaraca.

Zbog globalnog zagrijavanja gotovo polovica svjetske populacije izložena je opasnosti od zaraze dengom i čikungunjom, bolestima koje su nekada bile ograničene isključivo na tropska područja. Oba virusa, koje prenose komarci, povremeno mogu imati smrtonosan ishod. Uobičajeni simptomi uključuju visoku temperaturu, glavobolju, bolove u mišićima i zglobovima, mučninu te kožni osip, javlja POLITICO.

Tigrasti komarac ide sve sjevernije

Posebno zabrinjava činjenica da se tigrasti komarac širi sve sjevernije, potaknut porastom globalnih temperatura izazvanih ljudskim djelovanjem.

Studija, objavljena u časopisu The Lancet Planetary Health, analizirala je kako su klimatski i drugi okolišni čimbenici utjecali na širenje denge i čikungunje u Europi u proteklih 35 godina. Utvrđeno je da su od 2010. izbijanja ovih bolesti postala učestalija i ozbiljnija, u korelaciji s rastućim temperaturama.

Bolesti postaju endemske u EU

‘Naša otkrića ukazuju na to da Europska unija prelazi iz faze povremenih izbijanja bolesti koje prenosi komarac roda Aedes u fazu u kojoj te bolesti postaju endemske’, navodi se u studiji.

Tijekom 2024. godine – koja je zabilježena kao najtoplija u povijesti – u Europskoj uniji prijavljena su ukupno 304 slučaja denge. To predstavlja povijesni rekord, u usporedbi s ukupno 275 slučajeva zabilježenih u prethodnih 15 godina, stoji u izvješću.