NEZNANJE, ILI…: Vlada uludo snizila PDV na hranu? Cijene odletjele u nebo, građani ogorčeni NEZNANJE, ILI…: Vlada uludo snizila PDV na hranu? Cijene odletjele u nebo, građani ogorčeni
TweetEmailPrint Pompozno najavljeno odricanje od dijela trošarina na gorivo bila je, de facto, obična prijevara, jer pola iznosa od nikad skupljeg goriva i dalje... NEZNANJE, ILI…: Vlada uludo snizila PDV na hranu? Cijene odletjele u nebo, građani ogorčeni


Pompozno najavljeno odricanje od dijela trošarina na gorivo bila je, de facto, obična prijevara, jer pola iznosa od nikad skupljeg goriva i dalje uzima država. Sada je, pak, fijasko doživjela i mjera smanjivanja PDV-a na prehrambene proizvode. I nakon te mjere hrana je neizdrživo skupa. Ljuti i ogorčeni građani zovu udruge potrošača jer su cijene uoči Uskrsa odletjele u nebo. Nakon snižavanja PDV-a, gotovo ništa nije pojeftinilo!

Ljutiti i razočarani građani zovu zadnjih dana masovno Udrugu potrošača. Žale se da su cijene ostale iste i nakon što je Vlada snizila PDV na prehrambene proizvode. Udruga je pozvala inspektorat da obavi nadzor, a u ludilu rasta cijena građani kućne budžete – spašavaju akcijama”, piše Dnevnik.hr

Prisjetimo li se farse s tobožnjim rasterećenjem građana u obliku odricanja na dio trošarina na gorivo, možemo zaključiti da su mjere Vlade RH, kojima su htjeli zaštititi siromašne hrvatske građane od vala ubitačnih poskupljenja, doživjele neuspjeh.

Zašto suludo visoke cijene goriva nisu smanjene?

Nedavno je, podsjetimo, više medija razotkrilo da je pompozno odricanje države od trošarina na gorivo de facto obična prijevara, jer pola iznosa od nikad skupljeg goriva i dalje uzima država. Državi, pak, odgovara da je litra benzina tako suludo skupa, jer se u tom slučaju i njihov prihod od trošarina (makar i smanjenih) te PDV-a, itekako povećava. Zbog svega navedenog cijene goriva u Hrvatskoj su među najvišima u zemljama okružja (samo je u Italiji skuplje nego kod nas, dok je u svim ostalim susjednim zemljama jeftinije nego u Hrvatskoj; a u Mađarskoj i bitno jeftinije),

Sada je, pak, potpuni fijasko doživjela i vladina mjera smanjivanja PDV-a na prehrambene proizvode. Poskupljenja se i nakon te mjere nastavljaju, ili, u najboljem slučaju, hrana ostaje jednako skupa, jer vlada nije ugradila nikakve mehanizme koji bi trgovce natjerali da smanje cijenu onih artikala na koje je snižen PDV. Dogodilo se, dakle, upravo ono na što su mnogi i upozoravali: smanjenje PDV-a na hranu građani nisu ni osjetili, jer su tu nedovoljno dobro pripremljenu mjeru Vlade RH iskoristili trgovci – povećanjem svoje marže, ili proizvođači – povećanjem cijene proizvoda.

Samo u jednom lancu ulje jeftinije za kunu!

“Nakon 1. travnja obišli smo sva prodajna mjesta koja smo obišli i zadnjeg dana ožujka i samo u jednom trgovačkom lancu je ulje bilo kunu jeftinije”, ističe Ana Knežević, predsjednica Hrvatske udruge za zaštitu potrošača.

Kažu, Vladino snižavanje PDV-a otišlo je u vjetar. Barem što se tiče građana. “Mislim da su trebali limitirati cijene, da se zaustavi jednostavno taj rast cijena. Oni s ovim novcem koji će izgubiti zbog smanjenog PDV-a, trebali su jednostavno subvencionirati trgovce i proizvođače i onda bi bili svi namireni”, smatra Knežević.

Udruga je pozvala državni inspektorat da djeluje, a oni kažu da provode kontinuirane nadzore i napominju “kako se formiranje cijena u sektoru trgovine i usluga određuje slobodno, a u skladu s pravilima kojima se uređuju tržišni odnosi”.

Zašto se cijene nisu spustile? U udruženju trgovaca kažu da je jedan od razloga i taj što su neki trgovci snizili cijene prije travnja, izvijestila je reporterka Dnevnika Nove TV Sanja Vištica.

“Mislim da su ti trgovci, koji su skinuli taj PDV ranije na svoj trošak kad je došao 1. 4., ostavili cijene kakve jesu. Onda su oni stvarno imali cijene po novom PDV-u, ali to više nije bilo na njihov trošak i te cijene su ostale nepromijenjene”, pojasnio je predsjednik Udruženja trgovine Ivica Katavić za Dnevnik Nove TV.

I rat u Ukrajini je, kaže, povukao val poskupljenja. Zbog svega navedeno, mnogima će blagdanski stol za Uskrs ove godine biti skromniji. Sindikalist Sever kao rješenje vidi – crne liste.

“Mislimo da za to još uvijek nije kasno. Dapače, da se one trebaju formirati puno prije uvođenja eura. Sada je vrijeme da se to napravi zbog same inflacije. Mnogi će koristiti kasnije uvođenje eura, a na drugoj strani opravdanje kroz inflaciju da podižu cijene više od onoga što bi trebali”, ističe Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikalista.

U ovom ludilu rasta cijena mnogi, posebno umirovljenici, moraju biti mađioničari u sklapanju kraja s krajem”, zaključuje Dnevnik.hr

Odricanje od trošarina obična prijevara: Pola iznosa od nikad skupljeg goriva i dalje UZIMA DRŽAVA

FOTO: Screenshot videosnimke