POSEBNA KVOTA: Kreću prijave za upis Hrvata izvan RH na Fakultet hrvatskih studija; ima 53 mjesta POSEBNA KVOTA: Kreću prijave za upis Hrvata izvan RH na Fakultet hrvatskih studija; ima 53 mjesta
TweetEmailPrint Sveučilište u Zagrebu je sa Središnjim državnim uredom za Hrvate izvan RH potpisalo Sporazum kojim je predviđeno donošenje upisnih kvota za Hrvate izvan... POSEBNA KVOTA: Kreću prijave za upis Hrvata izvan RH na Fakultet hrvatskih studija; ima 53 mjesta


Sveučilište u Zagrebu je sa Središnjim državnim uredom za Hrvate izvan RH potpisalo Sporazum kojim je predviđeno donošenje upisnih kvota za Hrvate izvan Hrvatske s ciljem povratka Hrvata i potomaka Hrvata u Hrvatsku. Time je Sveučilište otvorilo prostor za upis na Hrvatske studije 53 studenta, mlađih naraštaja Hrvata izvan RH, pripadnika hrvatske manjine i hrvatskoga iseljeništva. Troškovi redovitoga studija u cijelosti se subvencioniraju iz državnoga proračuna

Nakon što je u prosincu prošle godine osnovan Fakultet hrvatskih studija, a prije toga pokrenut Studij demografije i hrvatskoga iseljeništva, bitno je pojačan interes iseljenih Hrvata i njihovih potomaka za studiranje na Sveučilištu u Zagrebu.

O tome je govorio nedavno i Ivan Grbešić, predsjednik Savjeta Vlade za Hrvate izvan RH, inače ugledni kanadski Hrvat, koji je u veljači posjetio novoosnovani Fakultet u Zagrebu. Kazao je tom prigodom kako je među iseljenim Hrvatima snažno odjeknula vijest o pokretanju Studija demografije i hrvatskoga iseljeništva te dodao kako osnivanje Fakulteta hrvatskih studija dira srž Hrvata izvan domovine, jer oni pridaju veliko značenje hrvatskoj kulturi, nacionalnom identitetu i budućnosti.  Izrazio je žaljenje što se je ometala uspostava Fakulteta i što se u Hrvatskoj ne iskorištava potencijal iseljenika…

Zbog svega navedenog, na Fakultetu hrvatskih studija očekuju podosta prijava za upis Hrvata izvan Hrvatske.

Budući da se bliži rok za podnošenja prijava, prenosimo ovdje najvažnije informacije o studijskim programima Fakulteta hrvatskih studija te o proceduri upisa:

”Podnošenje zamolbi za upis u prvu godinu preddiplomskog studija Fakulteta hrvatskih studija moguće je: u prvom roku do nedjelje 5. srpnja 2020. u 23.59 prema srednjoeuropskom ljetnom računanju vremena, a u drugom roku do nedjelje 13. rujna 2020. u 23.59 prema srednjoeuropskom ljetnom računanju vremena.

Prijave se podnose elektroničkim putom na mrežnoj stranici Fakulteta hrvatskih studija, https://www.hrstud.unizg.hr/hrvati_izvan_rh, gdje će biti dostupan obrazac prijave uz koji je potrebno priložiti skenirano:

1. domovnicu ili izvadak iz Knjige hrvatskih državljana (ako je pristupnik hrvatski državljanin) ili potvrda/dokaz o stranom državljanstvu (ako je pristupnik strani državljanin),

2. izjavu o pripadnosti hrvatskomu narodu (ako pristupnik nema hrvatsko državljanstvo),

3. motivacijsko pismo (na hrvatskom, engleskom, kastilskom/španjolskom ili njemačkom jeziku),

4. svjedodžbe za zadnja četiri razreda srednje škole,

5. ispravu o poznavanju hrvatskoga jezika razine B2 ili C1 ili C2 (ako je pristupnik ima).

pripadnost hrvatskomu narodu s prebivalištem izvan Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske;

završena četverogodišnja srednja škola, odnosno četiri posljednje godine u okviru najmanje dvanaestogodišnjega školovanja;

spremnost na doseljenje u Zagreb i praćenje nastave na hrvatskom jeziku.

Pristupnici koji ispunjavaju gore navedene uvjete upisa pristupaju motivacijskom razgovoru i procjeni znanja hrvatskoga jezika. Razgovor će se održati putom video-poziva ili uživo na Fakultetu hrvatskih studija, Borongajska cesta 83d, Zagreb, između 7. i 9. srpnja 2020. u prvom roku, odnosno između 15. i 17. rujna 2020. u drugom roku.

Sve informacije o studijima mogu se pronaći na: https://www.hrstud.unizg.hr/studiji

Za pomoć pri ispunjavanju prijave i prikupljanju dokumentacije, slobodno se javite na hrvatiizvanrh@hrstud.hr.

Sveučilište u Zagrebu je sa Središnjim državnim uredom za Hrvate izvan RH potpisalo Sporazum kojim je predviđeno donošenje upisnih kvota za Hrvate izvan Hrvatske s ciljem povratka Hrvata i potomaka Hrvata u Hrvatsku. Time je Sveučilište otvorilo prostor za upis na Hrvatske studije 53 studenta, mlađih naraštaja Hrvata izvan Republike Hrvatske, pripadnika hrvatske manjine i hrvatskoga iseljeništva. Troškovi redovitoga studija u cijelosti se subvencioniraju iz državnoga proračuna.

Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu pokrenuti su, podsjetimo, 1992. godine. Status fakulteta dobivaju 10. prosinca 2019. kada postaju Fakultet hrvatskih studija. Danas se visokoškolska djelatnost Fakulteta hrvatskih studija odvija na osam odsjeka, za:

• demografiju i hrvatsko iseljeništvo

• edukacijske znanosti i naobrazbu nastavnika

• filozofiju

• komunikologiju

• kroatologiju

• povijest

• psihologiju

• sociologiju

Fakultet hrvatskih studija istražuje i poučava tradicionalne i suvremene kulturološke, identitetske, humanističke i društvene teme vezane uz Republiku Hrvatsku, hrvatski narod i iseljeništvo, poput kulturne, političke intelektualne povijesti i zbilje; medijske javne i osobne komunikacije; djelovanja društvenih skupina; ljudskoga doživljavanja i ponašanja; odgoja i obrazovanja; razvoja jezika; otvorenih političkih, kulturnih, socijalnih i demografskih pitanja od nacionalnoga, regionalnoga ili sveeuropskoga interesa.

Agencija za znanost i visoko obrazovanje u suradnji s inozemnim stručnjacima proglasila je 2015. godine Fakultet hrvatskih studija najbolje ocijenjenim visokim učilištem u društvenom i humanističkom području u Republici Hrvatskoj.

Nastava na Fakultetu hrvatskim studija odvija se u manjim grupama studenata što profesorima omogućava jasnije određivanje fokusa nastave, prilagodbu interesima i potrebama studenata te prepoznavanje sklonosti polaznika kolegija.

Brojni su studenti Fakulteta hrvatskih studija uključeni u izvannastavne stručne aktivnosti – od dramske skupine, pjevačkoga zbora i studentskih udruga, preko sudjelovanja u znanstveno-istraživačkim projektima, do rada u medijima, državnim institucijama i realnom sektoru

Ponuda studijskih programa na (preddiplomska razina): jednopredmetno: komunikologija, kroatologija, povijest, psihologija i sociologija

dvopredmetno: demografija i hrvatsko iseljeništvo, filozofija i kultura, komunikologija, kroatologija, povijest i sociologija”, piše na službenim stranicama Fakulteta hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu.

FOTO: Fakultet hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu