Pravobraniteljica: ‘Alarmantno mnogo starijih je siromašno’. Špika: ‘Trg će biti pretijesan za sve nezadovoljne’ Pravobraniteljica: ‘Alarmantno mnogo starijih je siromašno’. Špika: ‘Trg će biti pretijesan za sve nezadovoljne’
TweetEmailPrint ”I umirovljenici imaju nekretnine, premda su to uglavnom naslijeđene stare zgrade u neupotrebljivom stanju, nekretnine u koje bi trebalo uložiti. Uvede li Vlada... Pravobraniteljica: ‘Alarmantno mnogo starijih je siromašno’. Špika: ‘Trg će biti pretijesan za sve nezadovoljne’


”I umirovljenici imaju nekretnine, premda su to uglavnom naslijeđene stare zgrade u neupotrebljivom stanju, nekretnine u koje bi trebalo uložiti. Uvede li Vlada porez na nekretnine, prisilit će mnoge da debelo ispod cijene prodaju to što imaju, jer svojim mizernim mirovinama porez neće moći platiti. I zato sam uvjeren, između ostaloga, da će Trg bana Jelačića 1. listopada biti premali za sve nezadovoljne hrvatske građane”, kategoričan je Milivoj Špika iz BUZ-a, organizator prosvjeda ‘Protiv siromaštva’

Jedna od glavnih tema u hrvatskoj javnosti već danima je najavljeni prosvjed protiv siromaštva. Prosvjed bi se trebao održati na glavnom zagrebačkom trgu 1. listopada u 12 sati, a organizira ga Blok umirovljenici zajedno. Najava prosjeda izazvala je, podsjetimo, lavinu reakcija i podške među umirovljenicima, ali i ostalim građanima, što bi moglo značiti da će Trg bana Jelačića u uorak 1. listopada biti dobro popunjen.

Piletić omalovažio prosvjed

Unatoč svemu navedenom, resorni ministar Marin Piletić najavljeni prosvjed je omalovažio, poručivši je da je riječ o ‘najobičnijem političkom igrokazu jedne minorne stranke koja se predstavlja da zastupa umirovljeničku populaciju, a ne o prosvjedu umirovljenika’.

Hrvatski premijer Plenković izjavio je, pak, ‘da je Vlada napravila ogromne iskorake što se tiče politike prema umirovljenicima i općenito mirovinske reforme…’

Tko govori istinu?

Ne bi li utvrdili tko je bliže istini – Vlada ili BUZ, istražili smo kakav je danas životni standard umirovljenika i starijih osoba u Republici Hrvatskoj.

Tom temom već godinama se najsustavnije bavi Ured pučke pravobraniteljice. Evo što je taj Ured, odnosno pučka pravobraniteljica, zaključio u svom velikom godišnjem Izvješću o stanju ljudskih prava u Republici Hrvatskoj za 2023. godinu:

”Stopa rizika od siromaštva za starije nastavila je rasti, pa je u 2023. godini iznosila 34,8 posto, no za starije osobe u jednočlanom kućanstvu, kojih je prema popisu stanovništva za 2021. nešto više od 201.000, stopa rizika od siromaštva iznosila je čak 59,9 posto(!), što predstavlja velik i kontinuiran porast u odnosu na prethodne godine. Alarmantno velik broj starijih živi, dakle, u siromaštvu”, navela je Tena Šimonović Einwalter, pučka pravobraniteljica u Godišnjem izvješću za 2023., o kojem Hrvatski sabor još uvijek, nažalost, nije raspravljao (u međuvremenu su životni troškovi dodatno narasli – što znači da je situacija danas za mnoge još teža nego u trenutku kada je sastavljen Godišnji izvještaj pučke pravobraniteljice – op.a.).

‘Ljudima se šalje poruka da su nevažni’

O problemima vezanim uz rastuće siromaštvo govorio je i Tin Pongrac, predsjednik Udruge Životna linija i predsjednik Hrvatskog saveza udruga za mentalno zdravlje.

”Čak 44 posto svih suicida u Hrvatskoj lani su počinile osobe u dobi od 65 i više godina. To je posljedica sve raširenijeg siromaštva starijeg stanovništva. Ako ste cijeli život radili, a pod stare dane nemate od čega živjeti, onda to rađa osjećaj nezadovoljstva. Ljudima se šalje poruka da ne vrijede, da su nevažni. Veliki propust hrvatske države je toliki broj siromašnih starijih osoba i umirovljenika”, naglasio je Tin Pongrac u nedavno objavljenom intervjuu na Promise.hr.

U boravku za beskućnike – sve više umirovljenika

”I mi smo u zadnje vrijeme u dnevnom boravku za beskućnike primijetili da dolazi sve više umirovljenika, ili starijih osoba s invaliditetom, dakle onih koji prije dvije-tri godine nisu dolazili. Strašno su porasli troškovi života, dok mirovine nisu u tolikoj mjeri rasle, zbog čega mnogi umirovljenici, a pogotovo samci, nemaju od čega živjeti. Enormno su porasle i najamnine stanova ili sobica, što itekako pogađa mnoge starije osobe, jer nemaju svi stan u vlasništvu. Cijene najma stambenog prostora su se u kratko vrijeme udvostručile, zbog čega si mnogi primatelji minimalne mirovine i  zajamčene minimalne naknade više ne mogu priuštiti ni sobicu, pa čak ni ako stanarinu dijele s još jednom ili dvije osobe”, istaknuo je nedavno i Zvonko Mlinar, izvršni predsjednik Hrvatske mreže za beskućnike.

O istoj temi govorila je i zagrebačka humanitarka Vesna Ribarić koja vodi inicijativu ‘Od srca srcu’ .

Ribarić je naglasila, podsjetimo, da pojam beskućnika treba redefinirati zbog sve više umirovljenika s malim primanjima koji „plešu” na rubu beskućništva.

‘Poskupljenja energenata mogla bi ih dotući!’

”Nova ‘moda’, zapravo nužda, među umirovljenicima je da se voze vlakovima, koji su besplatni za sve starije od 65 godina. Tako su mnogi od njih lani uštedjeli na grijanju”, istaknula je Ribarić u razgovoru za Teleskop.hr.

Zaključila je da bi velika poskupljena energenata koja se najavljuju mogla dotući takve ljude.

O svemu navedenom razgovarali smo i s Milivojem Špikom, predsjednikom Bloka umirovljenici zajedno, koji organizira prosvjed ‘Protiv siromaštva’ na Trgu bana Jelačića u Zagrebu, 1. listopada u 12 sati.

‘Prosvjed će pokazati tko je uz koga’

”Nemam podatke o tome koliko ih živi na rubu beskućništva, ali pouzdano znam da stopa umirovljenika koji žive u siromaštvu ili na rubu siromaštva i dalje raste”, istaknuo je Špika za Promise.hr.

Na pitanje ‘Može li rastuće siromaštvo potaknuti dovoljno hrvatskih građana da 1. listopada dođu na prosvjed i napune Trga bana Jelačića?’, odgovara da bi Trg trebao biti premalen za sve koji žele i trebaju doći.

”Dolazak na prosvjed najavili su ne samo brojni umirovljenici, već i radnici s malim plaćanja te studenti i svi ostali. Prosvjed bi trebali podržati svi. Taj prosvjed najbolje će pokazati tko je na strani nezadovoljnih građana, a tko na strani ovakve, od naroda otuđene Vlade. Svi oni koji ne budu podržali prosvjed, pokazat će da su na drugoj strani. No, na osnovu brojnih najava i velike podrške koju smo dobili, tvrdim da bi glavni zagrebački trg trebao biti premalen za sve koji žele i koji trebaju doći. Najavili su mi se brojni predstavnici udruga, radničkih sindikata pa i političkih stranaka. Obećali su doći i podržati prosvjed 1. listopada”, napominje čelnik Bloka umirovljenika zajedno.

‘Morat će prodati debelo ispod cijene’

Objašnjava potom zbog čega se i BUZ protivi najavljenom uvođenju novih poreza, odnosno porezu na nekretnine.

”I mnogi umirovljenici imaju nekretnine, no najčešće su to naslijeđene nefunkcionalne, odnosno stare i derutne zgrade u neupotrebljivom stanju. Uvede li Plenkovićeva vlada porez na nekretnine, prisilit će mnoge da debelo ispod cijene prodaju ono što imaju, jer svojim mizernim mirovinama porez neće moći platiti. I zato sam uvjeren, između ostaloga, da će Trg bana Josipa Jelačića 1. listopada biti premalen za sve nezadovoljne hrvatske građane”, kategoričan je Milivoj Špika.

‘Ako smo marginalni, zašto se toliko bave nama?’

Na pitanje ‘Kako komentira izjavu Krešimira Macana, PR-ovca bliskog premijeru Plenkoviću, koji je iskazao skepsu u vezi s prosvjedom, ustvrdivši da je osnovni problem što su umirovljenici podijeljeni?’, čelnik BUZ-a odgovara da od onih koji su, ili su bili, na platnom spisku HDZ-a i vladajuće koalicije ni ne očekuje ništa drugo nego da ‘trube’ kako prosvjed neće uspjeti.

”Ako slušate građane, a ne PR-ovce bliske vladajućima, onda imate sasvim suprotnu priču. Ako smo toliko marginalni kao što tvrde Piletić i Plenković te Macan, zašto nam svojim izjavama pridaju toliku pažnju, odnosno zašto se toliko bave nama? Ovako nam rade samo dodatnu reklamu”, zaključuje Milivoj Špika, predsjednik Bloka umirovljenici zajedno, te organizator prosvjeda ‘Protiv siromaštva’ u Zagrebu.

FOTO: Arhiva Promise.hr (red ispred Pučke kuhinje u Jukićevoj u Zagrebu); screenshot videosnimke (Milivoj Špika govori o prosvjedu), preslika sa službene stranice pučke pravobraniteljice

Tekst je dio projekta ‘Osvijetlimo nevidljive’, koji je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija – Agencije za elektroničke medije

Koliko ih treba umrijeti – da bi Ustavni sud odlučio o zakonu po kojem su ostali bez zdravstvenog?!

I zbog stranih radnika, najam soba enormno poskupio; beskućnika u Zagrebu sve više