

Svaki treći Hrvat oboljet će od raka, no sustavna rehabilitacija oboljelih i dalje ne postoji!
PolitikaHrvatskaIzdvojeno 9. lipnja 2025. Damir Kramarić

”Iako izazovi postoje, važno je prepoznati da se procesi odvijaju i da postoji jasna volja da se rehabilitacija onkoloških bolesnika u dogledno vrijeme uredi kao sastavni dio zdravstvenog sustava, na čemu Ministarstvo radi”, ističu u Ministarstvu zdravstva u odgovorima na naša pitanja
Broj oboljelih od raka u svijetu i u Hrvatskoj u stalnom je porastu te se procjenuje da će čak jedna od tri osobe u Hrvatskoj tijekom života dobiti dijagnozu neke vrste raka. Rak je, nažalost, i dalje vodeći javnozdravstveni problem u Hrvatskoj te je vodeći uzrok smrti kod osoba mlađih od 65 godina – navodi se u stručnoj literaturi, te u Akcijskom planu za provedbu nacionalnog strateškog okvira protiv raka Vlade RH.
Unatoč tako crnim brojkama te činjenici da obolijevanje od raka obično sa sobom donosi i veliku dozu straha i anksioznosti (što mnogim oboljelima smanjuje imunitet te otežava borbu protiv bolesti), sustavna rehabilitacija oboljelih od karcinoma u Hrvatskoj i dalje ne postoji!
Manja prava od reumatoloških bolesnika
Često na taj veliki problem ukazuje Udruga za prevenciju raka i pomoć oboljelima – Budi dobro, koju je prije šest godina osnovalo petero liječnika volontera – s ciljem da kroz svoju udrugu omoguće rehabilitaciju osobama oboljelim od karcinoma, ali i da pokušaju ‘natjerati’ zdravstveni sustav da rehabilitaciju oboljelih od raka uvrste u financiranje od strane HZZO-a.
U šest godina svog djelovanja Udruga Budi dobro osigurala je (kroz volontiranje, prikupljanjem donacija te javljanjem na javne pozive i natječaje) sustavnu rehabilitaciju na otoku Lošinju za više od 200 oboljelih od raka. I premda su učinci rehabilitacije na Lošinju u organizaciji udruge Budi dobro, (sudeći prema evalouaciji koju sustavno provode) iznimno dobri, javnozdravstveni sustav još nije reagirao, odnosno – nije takvu rehabilitaciju (kakvu imaju primjerice kardiološki ili reumatološki bolesnici) osigurao i za oboljele od karcinoma.
‘Zašto ne spašavate živote?’
Zbog svega navedenog, poslali smo novinarske upite Ministarstvu zdravstva i Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje.
”Zašto hrvatski zdravstveni sustav ne osigurava sustavnu rehabilitaciju za onkološke bolesnike – one koji su liječeni kemoterapijom, zračenjem ili operativnim zahvatom – te na taj način spasi mnoge živote?
Zbog čega HZZO ne financira sustavnu rehabilitaciju oboljelih od zloćudnog tumora (koji su vrlo često uplašeni, izgubljeni, depresivni jer se boje da bi im se karcinom mogao vratiti, te da bi mogli zbog toga umrijeti) kao što financira primjerice sustavnu rehabilitaciju kardioloških ili reumatoloških bolesnika?
Znate li da Udruga za prevenciju raka i pomoć oboljelima – ‘Budi dobro’, koju su osnovali petero liječnika, samoinicijativno i volonterski već šest godina organizira vrlo učinkovitu sustavnu rehabilitaciju onkoloških bolesnika na otoku Lošinju te da njihov program uključuje vježbe disanja i opuštanja, radionice o zdravoj prehrani i ljekovitom bilju, lagane šetnje uz more, rad u grupi sa psihoterapeutom, medicinska stručna predavanja, planinarenje, različite duhovno meditativne sadržaje, vrtlarenje te razgled prirodnih i kulturnih znamenitosti otoka? Zašto takvu rehabilitaciju oboljelih ne organiziraju Ministarstvo zdravstva i HZZO?
‘Kada ćete omogućiti rehabilitaciju?’
Kada će Ministarstvo zdravstva i HZZO omogućiti sustavnu rehabilitaciju onkoloških bolesnika u Hrvatskoj te tako bitno smanjiti smrtnost oboljelih od raka?”, stoji, između ostaloga, u našem novinarskom upitu.
Evo štu su nam odgovorili iz HZZO-a:
HZZO: Imaju pravo na lijekove i na troškove prijevoza
”Osigurane osobe HZZO-a koje boluju od onkoloških bolesti, na teret obveznog zdravstvenog osiguranja imaju pravo na potpuno liječenje na svim razinama zdravstvene zaštite, potom pravo na lijekove kao i na naknadu plaće za vrijeme privremene nesposobnosti za rad (ukoliko su zaposleni ili samozaposleni).
Od iznimki koje ih razlikuju od osiguranih osoba koje boluju od drugih bolesti, onkološki bolesnici, osigurane osobe HZZO-a, imaju pravo na naknadu za troškove prijevoza neovisno o udaljenosti kada putuju na radioterapiju i kemoterapiju.
Potom, u slučajevima dugotrajne privremene nesposobnosti za rad PNR, nakon što prođe rok od 18 mjeseci, ne umanjuje se naknada plaće na iznos 50 posto zadnje isplaćene naknade plaće za osigurane osobe koje su na privremenoj nesposobnosti za rad zbog liječenja zloćudnih bolesti.
Oslobođeni su participacije
Napominjemo i da je Zakonom o obveznom zdravstvenom osiguranju osiguranim osobama u ostvarivanju prava na zdravstvenu zaštitu iz obveznoga zdravstvenog osiguranja osigurano plaćanje zdravstvenih usluga u cijelosti za cjelokupno liječenje zloćudnih bolesti (oslobođeni su plaćanja sudjelovanja u troškovima zdravstvene zaštite – participacije).
Ako govorimo o liječenju medicinskom rehabilitacijom na teret obveznog zdravstvenog osiguranja, svi uvjeti su propisani važećim Pravilnikom o uvjetima i načinu ostvarivanja prava iz obveznoga zdravstvenog osiguranja za bolničko liječenje medicinskom rehabilitacijom i fizikalnom terapijom u kući.
Pravo na psihijatrijsku skrb
Napominjemo nadalje da i osigurane osobe HZZO-a imaju pravo i na psihijatrijsku zdravstvenu skrb na teret obveznog zdravstvenog osiguranja, te se mogu na temelju uputnice izabranog doktora javiti psihijatru i na taj način ostvariti psihijatrijsku i psihološku podršku.
Ističemo da Ministarstvo zdravstva provodi niz međuresornih i interdisciplinarnih aktivnosti kojima prati sveobuhvatni model brige o mentalnom zdravlju unutar Europske unije (EU).
‘Za ostalo, pitajte Ministarstvo’
Izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenoj zaštiti i Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju, donesenima 17. ožujka 2023. godine, Vlada Republike Hrvatske i Ministarstvo zdravstva postavili su temelj za ustrojavanje mobilnih timova i dispanzera za zaštitu mentalnog zdravlja u domovima zdravlja kako bi odgovorili na aktualne zdravstvene potrebe građana, te su sukladno tome izvršene promjene u Mreži javno zdravstvene službe, kako bi zdravstvena zaštita bila što dostupnija .
Za pitanja o preventivnim programima i novim mogućnostima vezano za liječenje onkoloških bolesnika, možete se obratiti Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo te Ministarstvu zdravstva”, stoji u odgovorima koje smo primili od Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje.
Ministarstvo: Odobrili smo potpore za programe udruga
Naknadno smo (nakon što smo im poslali požurnicu) dobili odgovore na naša pitanja i od Ministarstva zdravstva.
”Vezano uz postojanje sustavne rehabilitacije za onkološke bolesnike u Republici Hrvatskoj, ističemo kako su Nacionalnim strateškim okvirom protiv raka do 2030. godine te Akcijskim planom za njegovu provedbu definirane brojne mjere usmjerene na poboljšanje kvalitete života onkoloških bolesnika, uključujući psihosocijalnu podršku, rehabilitaciju i reintegraciju u svakodnevni život i radnu sredinu.
U okviru javnog poziva za dodjelu financijskih sredstava u razdoblju 2022. – 2024., Ministarstvo zdravstva odobrilo je potporu za tri trogodišnja programa udruga koje pružaju psihosocijalnu podršku onkološkim bolesnicima i njihovim obiteljima.
‘Imat će priliku prijaviti se na natječaj’
U tijeku je priprema novog natječaja za financiranje trogodišnjih programa udruga za razdoblje od 2025. nadalje. Udruge koje se bave onkološkim pacijentima, uključujući i Udrugu za prevenciju raka i pomoć oboljelima „Budi dobro“, imat će priliku prijaviti svoje programe na natječaj, uključujući i one koji sadrže elemente rehabilitacije. Do sada Udruga „Budi dobro“ nije aplicirala na natječaje Ministarstva zdravstva, no svi kvalitetni programi bit će uzeti u obzir temeljem stručnih i transparentnih kriterija.
‘Pozitivni pomaci već se vide’
Ministarstvo kontinuirano radi na jačanju kapaciteta i stvaranju uvjeta za postupnu uspostavu integriranih modela rehabilitacijske skrbi, uključujući izradu smjernica, edukaciju kadra te jačanje svijesti među zdravstvenim djelatnicima i pacijentima. Pozitivni pomaci već se vide kroz pilot-projekte u nekim ustanovama i kroz planirana ulaganja iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti. Dakle, iako izazovi postoje, važno je prepoznati da se procesi odvijaju i da postoji jasna volja da se rehabilitacija onkoloških bolesnika u dogledno vrijeme uredi kao sastavni dio zdravstvenog sustava, na čemu Ministarstvo radi”, naveli su odgovorni u Ministarstvu zdravstva.
FOTO: Ilustracija Pexels; screenshot videosnimke
Tekst je dio ‘Projekta podrške za osobe u potrebi’, koji je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija – Agencije za elektroničke medije
Liječnici volonteri mijenjaju sustav: osigurali rehabilitaciju na Lošinju za stotine oboljelih od raka