

U psihoterapijskoj radionici pisali smo pisma samima sebi. Osjećali smo se jako dobro
Zdravlje 10. lipnja 2025. Damir Kramarić

”Živimo u vrlo nestabilnom svijetu. Cilj ovog pisanja je da budemo dobri prema sebi te podrška jedni drugima. Moramo, čak, vježbati misliti dobro o sebi, jer su nas uvjerili da nismo dovoljno dobri. A najgore je kada sam sebe okrivljuješ. Suluda je ideja da živimo i ne griješimo. Toga ima samo u Disneyjevim crtićima”, protumačila je psihoterapeutkinja Katarina Komarica, voditeljica radionice u Udruzi Svitanje
”Dragi ja, pišem sebi ovo pismo jer: sam to zaslužio. Ono što volim kod sebe je: što sam naučio slušati intuiciju i ne mariti o tome što drugi o mom načinu života misle. Ono što sam sebi želim u budućnosti je: stabilan posao i dobro zdravlje”, ”Obećavam da ću u budućnosti biti prema sebi: dosljedan”, tako glase pojedine rečenice iz pisama koje su sudionici iskustvene psihoterapijske radionice u Udruzi Svitanje, u Kući ljudskih prava Zagreb, na Selskoj cesti 112 a napisali danas samima sebi.
Radionicu je vodila psihoterapeutkinja i predsjednica Saveza psihoterapijskih udruga Hrvatske Katarina Komarica, a u njoj su sudjelovali članovi Udruge Svitanje – osobe s teškoćama mentalnog zdravlja, zatim Višnja Gašparin, viša stručna suradnica u Centru za kulturu Trešnjevka, te gorepotpisani novinar ovog portala.
‘Najbliži govore da nismo dobri’
”Tko vam je govorio da niste dobri?”, upitala je prisutne psihoterapeutkinja Komarica.
”Najbliža obitelj. Oni od kojih bi očekivao podršku. Oni koji su stalno kritizirali, iako često nisu bili prisutni”, glasili su odgovori na prethodno pitanje.
”A tko vam je davao krila?”, bilo je sljedeće pitanje.
”Učiteljica.”
”Ova udruga.”
”Sestra mi je anđeo čuvar.”
”Vjera me podržava.”
”Sama sebe najviše podržavam.”, odgovarali su članovi udruge.
Puno empatije i podrške u Svitanju
Katarina Komarica, voditeljica radionice, potom je objasnila da ju je prošli puta, kada je u ‘Svitanju’ vodila sličnu radionicu, dirnula spoznaja da članovi udruge podržavaju jedni druge s puno empatije te da ih i Višnja Gašparin, voditeljica ‘Priča koje liječe’, također zdušno podržava.
”Živimo u vrlo nestabilnom svijetu. Stoga je cilj ovog pisanja da budemo dobri prema sebi te da budemo podrška jedni drugima. Često moramo vježbati misliti dobro o sebi, jer su nas uvjerili da nismo dovoljno dobri. A najgore je kada sam sebe okrivljuješ. Treba oprostiti samome sebi. Suluda je ideja da živimo i ne griješimo. Toga ima samo u Disneyjevim crtićima”, protumačila je psihoterapeutkinja Katarina Komarica.
Potkraj radionice zamolila je svakog ponaosob da ukratko opiše kako se osjeća nakon napisanog pisma samome sebi.
”Sjajno!”, glasio je prvi odgovor.
”Dobro.”
”Kao članica dobre zajednice”
”Da imam temelj.”
”Zamišljeno.”
,,Sretno.”
Slatkiši za kraj
Nakon što je svima podijelila slatkiše, voditeljica radionice najavila je da će najesen ponovno doći u prostorije Udruge Svitanje u u Kući ljudskih prava Zagreb, Selska cesta 112 a te je zamolila prisutne da do jeseni u školske teke (koje im je prethodno podijelila) zapišu po pet zabilješki s komplimentima samima sebi. Na slijedećim ‘Pričama koje liječe’ će, najavila je, pročitati i analizirati što su napisali.
Što su Priče koje liječe?
”Priče koje liječe” program je kojeg već četvrtu organizira i provodi Centar za kulturu Trešnjevka u suradnji s Udrugom za zaštitu i promicanje mentalnog zdravlja – Svitanje, te s udrugom ‘Ludruga – sto posto ljudi’.
Projekt “Priče koje liječe” osmišljen je kao cjelogodišnji rad s osobama koje su iskusile teškoće mentalnog zdravlja, gdje se na čitanju priča izmjenjuju gosti predavači iz područja psihologije kao i eminentni hrvatski književnici.
FOTO: Snimili Mihael Etlinger i Damir Kramarić
Tekst je dio ‘Projekta podrške za osobe u potrebi’, koji je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija – Agencije za elektroničke medije