Uhićenje Mikulića eksplodiralo kao signal: Zeleni odred: ‘Opasni otpad nam preuzima državu!’
PolitikaHrvatska 1. prosinca 2025. Promise.hr
”Sve institucije, ministarstva, inspektorati pokrivaju te projekte ma koliko oni bili zastrašujući, pa čak i monstruozni. Ovo što se zbiva s otpadom spada u tu kategoriju monstruoznosti. Cijeli sistem gospodarenja otpadom je zločinački, udružen i dogovoren”, istaknula je Vesna Grgić za Petrinjsku panoramu uoči javne tribine o opasnom gospodarenju otpadom u subotu u Sisku
Uhićenje glavnog državnog inspektora, Andrije Mikulića, zbog afere sa zakapanjem više desetaka tisuća tona ilegalnog i opasnog otpada na području od Varaždina do Like, potvrdilo je, na neki način, vjerodostojnost jezivih upozorenja koje ovih dana iznosi Vesna Grgić, veteranka Domovinskog rata i voditeljica Zelenog odreda, braniteljske udruge Vidra (po struci inženjerka strojarstva) na javnim tribinama širom Hrvatske.
U Sisku je, podsjetimo, u subotu 29. studenog održana javna tribina pod nazivom “SVE što nam NE govore o gospodarenju otpadom“.
Povod za tribinu bila je najava otvaranja dviju spalionica otpada u Sisku.
“Ovo je prva tribina da vidimo što se da napraviti, što se to zbiva u Hrvatskoj s otpadom. Svi znamo što se događa po gradovima. Tolike su količine otpada da se pitamo otkud toliko otpada. Hrvatska je doslovno zatrpana otpadom. Od 2013. godine odobren je uvoz otpada iz Europske unije. Uvoz otpada je bio 360 puta veći 2021. nego 2014. godine. Svi podaci su javni, nismo ih mi izmislili”, rekla je Vesna Grgić, upitavši koliko Sisku trebaju dvije spalionice.
“Predviđeno je da platimo privatniku predimenzioniranu spalionicu da bi se mogao otpad uvoziti izvana. Europa i Skandinavija polako zatvaraju svoje spalionice jer ulažu u obnovljivce. Ako poduzetnik stvara profit, znamo da privatnik neće brinuti o zdravlju građana. Pitamo se i koji je produkt spalionica”, dodala je Grgić, a prenosi portal Energreen.
Opasni dioksin bit će svuda oko nas
Spomenula je kako, ukoliko spalionice ne koriste najskuplju tehnologiju, njihov rad rezultira emisijom dioksina. To je odlagališni plin koji zahtijeva oko 1300 stupnjeva da se kompletno uništi. “Ove spalionice kod nas nemaju tu tehnologiju. U Hrvatskoj ne postoje te tehnologije. Dioksini su kancerogeni, endokrini distruktori, štetni za fetus, kontaminiraju i talože se na tlo i 10 i 20 km oko spalionica. To tlo je kontaminirano nakon toga. Nije problem imati spalionicu tu, ali dioksin kroz dimnjake odlazi i taloži se u tlo”, upozorila je Grgić.
Spalionice nikako u privatnom vlasništvu!
Dodala je kako spalionice nikako ne bi smjele biti u privatnom vlasništvu već isključivo u javnom vlasništvu kako bi kontrola bila na najvišem nivou. Također je naglasila kako nema potrebe graditi velike spalionice već su dovoljne male spalionice sa skupom tehnologijom jer je tada opasnost po zdravlje građana najmanja.
“Vi imate pravo znati koja tehnologija točno dolazi u spalionice u Sisku i što će spaljivati. Svaki projekt takvog tipa mora biti pokazan javno. Morate znati sve što će se raditi. Morate sudjelovati u tome”, poruka je s tribine građanima Siska.
Sustavna obmana građana
Na tribini je predstavljen i niz drugih zabrinjavajućih podataka.
Naglašeno je da se Hrvatska ubrzano pretvara u odlagalište otpada, da se nezakonita odlagališta pojavljuju gotovo svakodnevno, te da sve upućuje na sustavnu obmanu građana o tome kako se otpad doista zbrinjava.
Zeleni odred, nakon trogodišnjih istraživanja, tvrdi da Hrvatska služi kao prostor za zbrinjavanje otpada iz drugih zemalja EU te upozorava da se Plan gospodarenja otpadom provodi na štetu okoliša i zdravlja ljudi – u korist privatnih interesa.
”Sve institucije, ministarstva, inspektorati pokrivaju te projekte ma koliko oni bili zastrašujući, pa čak i monstruozni. Ovo što se zbiva s otpadom spada u tu kategoriju monstruoznosti. Cijeli sistem gospodarenja otpadom je zločinački, udružen i dogovoren”, istaknula je Vesna Grgić za Petrinjsku panoramu uoči tribine u Sisku.
Sljedeća tribina u organizaciji Zelenog odreda, na temu gospodarenja otpadom, održat će se u Medulinu, 6. prosinca.












