UPOZORENJE: Onečišćenje zraka prizemnim ozonom u Zagrebu; djeca, trudnice i stariji neka ne izlaze van! UPOZORENJE: Onečišćenje zraka prizemnim ozonom u Zagrebu; djeca, trudnice i stariji neka ne izlaze van!
TweetEmailPrint ”’Ne otvarati prozore i ne koristiti mehaničku ventilaciju kojom se u radne prostorije ili prostorije za stanovanje ubacuje zrak, za kuhanje koristiti, gdje god... UPOZORENJE: Onečišćenje zraka prizemnim ozonom u Zagrebu; djeca, trudnice i stariji neka ne izlaze van!


”’Ne otvarati prozore i ne koristiti mehaničku ventilaciju kojom se u radne prostorije ili prostorije za stanovanje ubacuje zrak, za kuhanje koristiti, gdje god je to moguće, električna kuhala i pećnice umjesto plinskih štednjaka i štednjaka na kruto gorivo, ne pušiti u stambenim i radnim prostorijama, odgoditi čišćenje sredstvima koje sadrže korozivne kemikalije i otapala, popravke pri kojima se koriste ljepila, boje, lakovi, uporabu insekticida, koristiti javni gradski prijevoz umjesto osobnih motornih vozila…”, stoji u preporuci objavljenoj na službenim stranicama Grada Zagreba. Produžena, višegodišnja izloženost povišenim razinama O3 može uzrokovati trajna oštećenja pluća i ožiljke na njima i prijevremenu smrt

Gradski ured za gospodarstvo, energetiku i zaštitu okoliša obavještava građane da je danas, 8. srpnja 2021. na mjernoj postaji Ksaverska cesta u Zagrebu ovlašteni ispitni laboratorij Instituta za medicinska istraživanja i medicinu rada (IMI) ustanovio prekoračenje praga obavješćivanja za prizemni ozon. Prekoračenje praga obavješćivanja od 180 µg/m3 zabilježeno je tijekom tri uzastopna sata mjerenja, u periodu od 10:00 do 13:00 sati.

”S obzirom na trenutne temperature i intenzitet sunčevog zračenja moguć je nastavak visokih koncentracija i prekoračenja u poslijepodnevnim satima, a pri sličnim ili istim vremenskim uvjetima i u narednim danima. Pri takvom prekoračenju, osjetljive skupine populacije, u koje ubrajamo malu djecu, trudnice, starije građane, kronične respiratorne i plućne bolesnike te osobe trenutno slabog zdravlja, mogli bi osjećati simptome poput iznenadne glavobolje, iritacije očne sluznice, grla, nosa i dišnih puteva.

Radi predostrožnosti, mole se građani da slijede savjete i preporuke mjerodavnih tijela za javno zdravstvo te mjere zaštite zdravlja ljudi i okoliša koje se poduzimaju prilikom pojave prekoračenja praga obavješćivanja. Preporuka je:

· da mala djeca, trudnice, stariji ljudi, kronični bolesnici, osobe slabog zdravlja i osjetljive osobe u vrijeme prekoračenja ne izlaze na otvoreno,

· ne otvarati prozore i ne koristiti mehaničku ventilaciju kojom se u radne prostorije ili prostorije za stanovanje ubacuje zrak,

· za kuhanje koristiti, gdje god je to moguće, električna kuhala i pećnice umjesto plinskih štednjaka i štednjaka na kruto gorivo,

· ne pušiti u stambenim i radnim prostorijama,

· odgoditi čišćenje sredstvima koje sadrže korozivne kemikalije i otapala, popravke pri kojima se koriste ljepila, boje, lakovi, uporabu insekticida i sve ostale radnje i aktivnosti koje nisu neophodne, a pri kojima se onečišćuje zrak,

· koristiti javni gradski prijevoz umjesto osobnih motornih vozila,

· svojim ponašanjem i aktivnostima ne doprinositi onečišćenju zraka u vrijeme zabilježenih prekoračenja kako bi se izbjeglo dodatno ugrožavanje osjetljivih skupina stanovništva.

Kada prestanu vrućine, očekuje se manja koncentracija

Nastankom povoljnijih meteoroloških uvjeta očekuje se smanjenje koncentracija prizemnog ozona i prestanak prekoračenja praga obavješćivanja o čemu će građani biti obaviješteni priopćenjem na službenoj stranici Grada Zagreba.

Preporuka je pratiti i službene stranice Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. A. Štampar“ (na poveznici: https://www.stampar.hr/hr/mogucnost-povisenih-koncentracija-prizemnog-ozona-u-gradu-zagrebu-1), Instituta za medicinska istraživanja i medicinu rada (na poveznici: https://zrak.imi.hr/) i dostupnih medija”, stoji u upozorenju objavljenom u četvrtak na službenim stranicama Grada Zagreba.

Ako je pri tlu, ozon može biti vrlo opasan

Valja napomenuti da ozona (O3) najviše ima u visokim dijelovima atmosfere, odnosno u stratosferi. Ondje se on najviše stvara i ondje je koristan jer djeluje kao štit od ultraljubičastog (UV) zračenja. Međutim, pri tlu može biti opasan ako su koncentracije ozona iznad propisanih tijekom razdoblja duljeg od nekoliko dana.

Kada dosegne koncentracije između 160 i 300 µg/m3 u trajanju od 8 sati ili više, može uzrokovati zdravstvene probleme – glavobolju, iritacije očiju i dišnih putova, otežano disanje, pogoršano stanje astme, povećanu podložnost infekcijama dišnih putova itd. Produžena, višegodišnja izloženost povišenim razinama O3 može uzrokovati trajna oštećenja pluća i ožiljke na njima te smanjenje njihove funkcije i prijevremenu smrt.

Prema navodima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) visoke razine ozona u 25 zemalja EU godišnje uzrokuju oko 22.000 prijevremenih smrti.

Koncentracije ozona u gradovima, osobito uz prometnice, rastu ljeti, posebno za vedrih dana tijekom toplinskih valova jer je za njegovo stvaranje ključno intenzivno djelovanje UV-zraka.

FOTO: Zagreb.hr; web stranica Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja