U psihoterapijskoj radionici pisali smo pisma samima sebi. Osjećali smo se jako dobro
”Živimo u vrlo nestabilnom svijetu. Cilj ovog pisanja je da budemo dobri prema sebi te podrška jedni drugima. Moramo, čak, vježbati misliti dobro o sebi, jer su nas uvjerili da nismo dovoljno dobri. A najgore je kada sam sebe okrivljuješ. Suluda je ideja da živimo i ne griješimo. Toga... Prikaži više
Karakaš svirao Lički bećarac, čitao odlomke o djetinjstvu te oduševio skromnošću i jednostavnošću
”Moj djed je htio da budem pop. Kaže, visok si, lijepo pjevaš, bit ćeš pop! A mene su odmalena zanimale cure. Sreo sam prije mjesec dana pravoslavnog popa, pa smo pričali. Rekao sam mu: ‘Da sam pravoslavac, sigurno bih bio pop, jer se pravoslavni žene. Ali, katolički – teško”,... Prikaži više
Susret s piscem Damirom Karakašom: Zajedno će čitati ‘Sjećanja šume’ te razgovarati o strahovima
“Glavni lik romana, dječak koji odrasta u seoskoj sredini punoj netaknute prirode, nosi u sebi mnoge strahove. Živi u obitelji bez velikih sentimentalnosti, s pasivnom majkom i strogim ocem. Priča donosi emotivno snažan prikaz odrastanja i suočavanja s traumama. Roman nas vodi prema korijenima i podsjeća na moć prirode... Prikaži više
Umjesto države skrbe o mentalno oboljelima, a država i Grad Zagreb im smanjuju potpore
”Po šest mjeseci znala sam volontirati. Ne želimo da naši korisnici, od kojih su mnogi oboljeli od shizofrenije, budu prepušteni sami sebi, pa smo volontirali čekajući odobrenje novog projekta”, tumači Kristina Jandrić, voditeljica Programa socijalnog uključivanja osoba s psihičkim poremećajima udruge Svitanje, koja je trenutno prijavljena na nepuno radno... Prikaži više
‘S manijom i depresijom lakše se nosimo otkako o tome pričamo u grupi, no stigma je pretežak teret’
”Kada sam imala problema sa srcem, svi rođaci su mi došli u posjetu. Na psihijatriji me, pak, nitko od njih nije posjetio. Zbog svoje dijagnoze osjećam se kao da sam stalno pod povećalom”, ističe Sanja (28), kojoj je prije osam godina dijagnosticiran ‘BAP’. ”Svi mi govore da sam izvrsna... Prikaži više
Ima shizofreniju, ali kroz svakodnevni rad u kafiću te druženja u ‘Svitanju’ opet osjeća radost života
”Možeš u našoj grupi pričati o bilo čemu. Među zdravima moraš šutjeti, skrivati dijagnozu, te se osjećati inferiorno. Ne možeš svakome reći: ‘čuj, imam shizofreniju i nisam dobro’. U udruzi Svitanje bio sam među onima koji me razumiju i to mi je pomoglo više nego terapija u bolnici”, naglašava... Prikaži više