

Broj stanovnika sve manji, troškovi zdravstva sve veći, NEGDJE OPASNO CURI!
Hrvatska 9. ožujka 2017. Promise.hr

Domove zdravlja treba reformirati u dijagnostičko-specijalističke centre, a domske liječnike i privatne koncesionare u domovima zdravlja izjednačiti u pravima i obvezama. Ističu u stranci Promijenimo Hrvatsku
Konferenciju za medije pod nazivom „Primarna zdravstvena zaštita – naša rješenja za spas proračuna s ciljem zaštite prava pacijenata i liječnika“ u četvrta su u Hrvatskom saboru održali saborski zastupnik stranke Promijenimo Hrvatsku prof. dr. sc. Ivan Lovrinović, spec. ginekologije i porodiljstva Marija Divić i spec. psihoterapije Jasna Karačić.
U uvodnom izlaganju Ivan Lovrinović ukazao je na tri paradoksa hrvatskog zdravstva: a) duplo kraći put do 34 bolnice u odnosu na prosječnog europljanina, a duge liste čekanja, b) rashode koji stalno rastu dok se broj stanovnika smanjuje, c) sustav je opterećen dvostruko većim brojem nemedicinskog osoblja u odnosu na prosjek u EU.
Domove zdravlja treba reformirati, naglasio je, u dijagnostičko-specijalističke centre, a domske liječnike i privatne koncesionare u domovima zdravlja izjednačiti u pravima i obvezama.
Klub zastupnika Promijenimo Hrvatsku prvi je podržao inicijativu Hrvatske udruge koncesionara primarne zdravstvene zaštite u izmjeni Zakona o zdravstvenoj zaštiti.
Liječnica Marija Divić, ispred Hrvatske udruge koncesionara primarne zdravstvene zaštite je istaknula da je udruga poslala na razmatranje i odgovor svim klubovima zastupnika u Hrvatskom saboru dopis s dva pitanja. Jedno se odnosi na ukidanje diskriminacijskog članka 78. stavka 2. Zakona o zdravstvenoj zaštiti kojim se stvaraju dvije grupe liječnika u neravnopravnom položaju 30 posto domskih liječnika i 70 posto liječnika koncesionara. Udruga se zalaže za sustav primarne zdravstvene zaštite organiziran u modelu 100 posto koncesije. Drugo pitanje odnosi se na zahtjev za ukidanjem medicinskih „Timova bez nositelja“ jer se tako krše prava pacijenata i vrši se manipulacija zbog nestašice liječnika.
– U praksi to znači, objasnila je doktorica Divić, da se liječnici ne zapošljavaju, a Domu zdravlja se plati puni Tim u mjesečnom iznosu, a oni organiziraju službu u depriviranim područjima i otocima 2 puta mjesečno ili 2 puta tjedno po osobnoj procjeni ravnatelja.
Predstavnica udruge koja se bori za zaštitu prava pacijenata i struke Jasna Karačić je potvrdila da u ovom trenutku i struka i pacijenti, osiguranici trpe štetu zbog kršenja njihovih prava te je nužno izvršiti potrebne izmjene.
Glavna poruka održane konferencije za medije je da se reforma zdravstva ne smije lomiti preko leđa pacijenata i njihovog prava na dostupnu i kvalitetnu zdravstvenu zaštitu te liječnika primarne zdravstvene zaštite koji im to omogućavaju.