Predstavljeno najizvornije svjedočanstvo uzvišene bitke za Vukovar Predstavljeno najizvornije svjedočanstvo uzvišene bitke za Vukovar
TweetEmailPrint Pisana u prvom licu, kao spomen na 27 poginulih suboraca iz njegove skupine od 58 članova – Markuševa knjiga je vrijednost koja će... Predstavljeno najizvornije svjedočanstvo uzvišene bitke za Vukovar


Pisana u prvom licu, kao spomen na 27 poginulih suboraca iz njegove skupine od 58 članova – Markuševa knjiga je vrijednost koja će se čitati i za sto, tristo i tisuću godina, zapisali su kritičari

Markušova knjiga”Kada će nekoga u budućnosti zanimati što se događalo u Vukovaru, kako su malobrojni hrvatski vojnici zaustavljali jaku vojnu silu bivše države, posegnuti će ne samo za knjigama povjesničara i političara, nego i za štivom Damira Markuša koji se našao, borio i preživio u središtu događanja na krvavom Sajmištu u Vukovaru. Braneći ga do zadnjeg daha, ne predajući se nipošto. ‘

Vrijednost Markuševe knjige navlas je ista vrijednosti koju je on dao hrvatskoj slobodi, izlažući sebe pogibelji. Svojim jednostavnim rečenicama, bez previše mudrovanja, objasnio je kako je izgledao rat u Vukovaru, kakve su se borbe vodile, te što su ti obični momci mislili za vrijeme i u predasima između borbi. To je najautentičnije svjedočanstvo uzvišene bitke za Vukovar, koja je Hrvatskoj dala vrijeme za obranu, bez obzira na sve špekulacije koje su se pojavljivale i tada i kasnije. Borci iz Vukovara, iz svih hrvatskih krajeva i dijaspore, njih manje od dvije tisuće, junački su odolijevali nekoliko puta snažnijem neprijatelju, a Markuš je bio tamo s njima, neprestance na prvoj crti. Tri puta ranjen, izgubivši prijatelje, ostao je priseban do zadnjih trenutaka kada se u proboju dokopao slobodnog hrvatskoga teritorija.

Priznajmo, nedostaje autentičnih svjedočanstava iz bitaka koje su prelamale povijest. Priča onih iz rovova, juriša, priča ranjenih, priča onih koji su sudjelovali u borbama. Povijesna literatura prepuna je djela generala, političara, povjesničara, no nedostaju djela onih koji su krvarili, gubili prijatelje, nestajali, ginuli…
Pisana u prvom licu, kao spomen na 27 poginulih suboraca iz njegove skupine od 58 članova – Markuševa knjiga Kutine je vrijednost koja će se čitati i za sto, tristo i tisuću godina! ‘, nadahnuto je napisao cijenjeni kolega Andrija Kačić Karlin, u svojoj nedavno objavljenoj recenziji knjige ’58 – HOS u obrani Vukovara i Bogdanovaca’, Damira Markuša – Kutine.

Predstavljanje te iznimno hvaljene i tražene knjige, Damir Markuš je pred svojim sugrađanima održao u srijedu 4. studenog, na prvi Dan branitelja Grada Kutine, u kutinskoj kinodvorani, zajedno s vukovarskim braniteljem Damirom Plavšićem, koji je predstavio svoju knjigu ‘Ne plači, moj dobri anđele’.

Službeni protokol obilježavanja Dana branitelje započeo je u 9 sati polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na kutinskom groblju te svetom misom u crkvi Majke Božje Snježne. Nakon toga je održan svečani mimohod, pa izložba fotografije iz Domovinskog rata postrojbi iz Kutine te promocija knjiga vukovarskih branitelja.

Ima li tremu uoči predstavljanja svoje knjige pred Kutinjanima, što misli hoće li nakon izbora biti ispravljena nepravda prema vukovarskim braniteljima i ukinuto sramotno Izvješće ‘Manolićeve komisije’ koje vukovarske heroje optužuje da su htjeli rušiti ustavni poredak RH, odnosno je li potencijalna HDZ-ova vlada to kadra učiniti”,  upitali smo, neposredno prije promocije, Damira Markuša-Kutinu.
”Kažu da je najteže biti prorok u svome mjestu. Danas je Dan branitelja Grada Kutine, odaziv građana je dobar, pa ćemo vidjeti kako će proći promocija.  Upravo je pored mene Branko Borković, Mladi Jastreb, posljednji zapovjednik obrane Vukovara, koji se godinama bori da se nepravda nanesena vukovarskim braniteljima ispravi. Nadam se da će se to ispraviti nakon izbora i nakon silaska nenarodne koalicije s vlasti. Nadam se da će moguća HDZ-ova većina staviti  izvješće Manolićeve komisije van snage, ali nisam sto posto u to siguran. Vidjet ćemo”, zaključio je Damir Markuš Kutina te se ispričao što ne može duže razgovarati zbog događanja koja su u Kutini uslijedila.

A koliko autentična su Markuševa svjedočanstva u knjizi, ponajbolje mogu dočarati fenomenalne crno-bijele fotografije iz njegova ratnog albuma, fotke kakve i najpoznatiji svjetski ratni reporteri rijetko kada uspiju snimiti, a kakve se mogu pronaći na Markuševoj facebook stranici.