PODIŽU KOLEKTIVNU TUŽBU: Više od 500 građana tužit će RH zbog ograničavanja sloboda!       PODIŽU KOLEKTIVNU TUŽBU: Više od 500 građana tužit će RH zbog ograničavanja sloboda!      
TweetEmailPrint ”Kroz nekoliko bi sati Facebook grupa brojem članova trebala prestići najveću grupu koja pruža podršku Stožeru (a aktivna je više od pola godine).... PODIŽU KOLEKTIVNU TUŽBU: Više od 500 građana tužit će RH zbog ograničavanja sloboda!      


”Kroz nekoliko bi sati Facebook grupa brojem članova trebala prestići najveću grupu koja pruža podršku Stožeru (a aktivna je više od pola godine). To je prvi pokazatelj Stožeru da više nemaju onakvu podršku građana kakvu misle da imaju. Drugi pokazatelj bit će tužba. Trenutno je više od 500 prijavljenih, a nisam sve stigao niti obraditi i prijave stalno dolaze. Brojka je iznad svakih očekivanja i tužba će biti prioritet od kojeg se neće odustati. Na sastanku krajem mjeseca dogovorit ćemo detalje i sudska tužba će u proceduru”, napisali su administratori iznimno brzo rastuće FB grupe ‘Tražimo ukidanje Nacionalnog stožera civilne zaštite’, koja u trenutku objave ovog teksta ima oko 50.000 članova, no koja iz sekunde u sekundu i dalje raste

Najava ministra zdravstva, Vilija Beroša, da će na jesen uvesti nove restriktivne mjere, među njima vjerojatno i obavezno nošenje maski na otvorenom(!) uz istovremeno Beroševo fotografiranje (bez maski) s Ninom Badrić, koja je nedavno, kako pišu mediji, pjevala na zabavi na kojoj su bile osobe zaražene koronavirusom, potaknulo je na tisuće nezadovoljnih građana, prema svemu sudeći, da se učlane u Facebooku grupu ‘Tražimo ukidanje Nacionalnog stožera civilne zaštite’.

Osnivači te grupe najavljuju, naime, skore prosvjede te kolektivne tužbe protiv Republike Hrvatske zbog (protuustavnog) ograničavanja ljudskih prava i sloboda od strane Stožera. U utorak 18. kolovoza, kada su na stranici podijeljeni tekstovi koji govore o najavi obveze nošenja maski i na otvorenom, bio je primjetan nagli rast broja članova.

Sve više onih koji ne podržavaju Stožer

Spomenuta je grupa u manje od mjesec dana (osnovana 24. srpnja 2020.) prikupila više od 45.000 članova, no nakon Beroševe najave obveze nošenja maski i na ulici, broj novih članova iz sekunde u sekundu raste te je izvjesno da će do jutra u srijedu 19. kolovoza grupa brojiti više od 60.000 ljudi!

”Kroz nekoliko bi sati, ako će sve biti po očekivanjima, grupa brojem članova trebala prestići najveću grupu koja pruža podršku Stožeru (a aktivna je više od pola godine). To je prvi pokazatelj Stožeru da više nemaju onakvu podršku građana kakvu misle da imaju.

Drugi pokazatelj bit će tužba. S obzirom na to da organiziramo veliku kolektivnu tužbu protiv RH, slobodno se prijavite svi koji želite sudjelovati do kraja mjeseca najkasnije (mailom ili Messengerom). Trenutno je više od 500 prijavljenih, a nisam sve stigao niti obraditi i prijave stalno dolaze. Brojka je iznad svakih očekivanja i tužba će biti prioritet od kojeg se neće odustati.

Na sastanku krajem mjeseca dogovorit ćemo detalje i sudska tužba će vjerojatno u proceduru, ako nešto ne zapne na dogovoru.

Naglasak će biti na utvrđivanju da samo postupanje Stožera nije bilo srazmjerno i potpuno u skladu s člancima na koje se pozivaju, uz površno doticanje i Ustava. Ako Ustavni sud u međuvremenu ocijeni djelovanje Stožera neustavnim, to će kroz koji mjesec biti dodatni poticaj ovoj tužbi i dugoročno bi sve trebalo biti zaključeno pozitivno”, navodi administrator grupe Tomislav Pilkić u objavi na Facebooku.

Dodao je da je stupio u kontakt s jednim od podnositelja tužbe u slučaju Franak prije dva sata preko FB-a.

”Čovjek je dao poticaj da ne odustajemo jer su i njima govorili da vjerojatno neće biti isplativa, ali je na kraju prošla. Potrudit ću se i da taj slučaj proučim pa da i tu izvučemo neku korist za ovaj naš uz pomoć odvjetnika.
Hoće li se i kolika tražiti odšteta – to dogovaramo krajem mjeseca (bez pretjerivanja). Cilj je da prvi pokrenemo ovakvu tužbu i da to bude okidač nizu kolektivnih tužbi u budućnosti, kako Stožeru ne bi nikada više palo na pamet ograničavanje sloboda pod klimavim izgovorima”, napisao je administrator te napomenuo da je cilj grupe djelovati protiv restriktivnih mjera i ograničavanja prava i sloboda građana od strane Nacionalnog stožera civilne zaštite.

”Nastojat će se Stožeru poslati jasnu i nedvosmislenu poruku da su političke, dvosmislene i restriktivne mjere neprihvatljive u suvremenom društvu 21. stoljeća i otvoreno zadiru i u sam Ustav RH. Nije prihvatljivo “novo normalno”, tražit ćemo da se vrati ono staro”, zaključili su na svojoj FB stranici.

Cilj djelovanja im nije Facebook nego realni svijet

Oglasili su se i u vezi najavljenog skorog prosvjeda.

”Što se tiče onog trećeg, a to je prosvjed, molim vas da nam date još vremena. Bit ćemo u kontaktu idući tjedan s organizatorima jednog najavljenog skupa, a čim dobijemo sve podatke o organizatorima, pružit ćemo apsolutnu podršku, a iza toga bez problema možemo organizirati i neki drugi prosvjed. Vjerujem da ima nestrpljivih, ali kao što vas nisam izigrao za tužbu, neću ni za ovo. Molim vas samo vremena da sve ovo stignemo organizirati jer je skupljanje podataka i potpisa za tužbu jako opsežan posao, a prosvjed zahtijeva još veću ozbiljnost.

Ukratko, o svemu se vodi računa, ali na ozbiljan način. Ponovit ću na kraju da cilj djelovanja nije Facebook, nego realni svijet. Nekim radnjama je to već pokazano, u tom smjeru ići će se i dalje. Hvala svima još jednom”, napisao je Tomislav Pilkić, administrator brzo rastuće Facebook grupe.

Ranije su u grupi objavili tekst pod naslovom ”Stožer i Ustav RH”, gdje opisuju kako je nastao Krizni stožer te na osnovu kojih (manjkavih) zakonskih osnova.

”Nacionalni krizni stožer osnovan je prijedlogom Kriznog stožera Ministarstva zdravstva i odlukom Vlade RH u veljači 2020. na temelju članaka 21. i 22. Zakona o sustavu civilne zaštite. Ti su članci, uz pojedine iz Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, poslužili kao osnova za stupanje na snagu Zakona o dopuni Zakona o sustavu civilne zaštite (NN 31/20), gdje je dodan članak 22.a, a on je bio okidač koji je poslužio za uvođenje cijelog niza restrikcija i zabrana, uključujući ograničenja temeljnih ljudskih sloboda.

Stožer je dobio ovlasti da donosi odluke obvezujuće za cijeli teritorij RH bez suglasnosti demokratskih institucija pod izgovorom lakše borbe protiv tada proglašene epidemije. Ukratko rečeno, Stožer ima ovlasti donijeti bilo kakvu odluku, neovisno o dubini zadiranja u osnovne slobode, dok je to opravdano suzbijanjem bolesti.

U ožujku ukinuli slobodu kretanja, zabranili okupljanje…

Kroz ožujak 2020. nastupio je cijeli niz odluka, od zabrane napuštanja županija, zabrane rada mnogih djelatnosti, normalnog funkcioniranja školstva, prava na okupljanja pa do ukidanja javnog i međugradskog prijevoza uz rijetke iznimke. Opravdanje za to u početku je bio članak 17. Ustava RH gdje piše da se pojedine slobode mogu ograničiti, ali samo uz jasna opravdanja (proporcionalnost) i to odlukom 2/3 zastupnika Sabora ili alternativno supotpisivanjem odluke dogovorom predsjednika i premijera ako se Sabor ne može sastati.

Sve nabrojano ovdje je, očito, izostalo, pa se kao opravdanje sve češće koristio članak 16. Tu se navodi zaštita zdravlja kao mogućnost ograničenja sloboda, ali da to opet mora biti razmjerno potrebi i strogo opravdano. Također, prvi dio članka govori da se slobode i prava “mogu ograničiti samo zakonom da bi se zaštitila sloboda… i zdravlje.”

Dakle, članak 16. daje naredbu da svaka odluka iza sebe mora imati zakonsko rješenje, a u idućem članku (kao nastavak može biti shvaćen jedino kao nadovezivanje i nadopuna ovog prije) opisuje uvjete za takav zakon – 2/3 zastupnika parlamenta. Iz ovog gledišta proizlazi da bi sve odluke Stožera bile protuustavne (što je potvrdio cijeli niz osoba kasnije, međuostalim i predsjednik RH).

 U svibnju i srpnju Stožer sam sebi skočio u usta

Opravdanje Vlade moglo bi biti da u članku 16. vide dozvolu da najobičnijim zakonom (½ zastupnika) ukinu određena ljudska prava i slobode, ali onda dolazi do zastoja na dvjema stvarima. Prvo – donošenjem općeg zakona po kojem onda neizravno stožer donosi odluke bez konzultacija u Saboru oduzima uvjet razmjernosti (a koji se traži). Drugo – sljedeći članak (17.) postaje gotovo kontradiktoran i Ustav bi time proturječio sam sebi.

Također, Stožer je dijametralno suprotne odluke donosio u trećem, petom i sada sedmom mjesecu, unatoč istim ili sličnim brojkama oboljelih, a gdje opet nestaje uvjet srazmjernosti zbog nejednakog postupanja. Situacija gdje se pred izbore uvodi samoizolacija za građane iz BiH i Srbije, a koji dan pred glasovanje poništava, i to samo za BiH (unatoč i dalje sličnoj situaciji u usporedbi sa Srbijom) najbolji je primjer zloupotrebe članka 16. i iskrivljavanja njegova značenja. Sjetimo se pokušaja praćenja mobitela svih građana RH prije nekoliko mjeseci. Primjera je još barem 15-ak, ali zasad toliko.

Ovdje je kratki pregled situacije s pravnog uporišta na koji se Stožer poziva. Bilo kakav dodatak, vaše mišljenje, zaključak ili nešto treće – mogu ići slobodno ispod u komentar. Jedno od rješenja je i sudska tužba protiv države zbog ograničenja kretanja, eventualno dobivenog otkaza, smanjenog radnog vremena, promjene smjene, narušenog psihičkog zdravlja ili nečeg drugog, ali to se sve može dogovoriti “u hodu”, ako će biti zainteresiranih i za takav korak”, napisali su kreatori FB grupe, koji su se, prema svemu sudeći, itekako potrudili proučiti pravnu materiju o kojoj pišu, kao i manjkavosti na osnovu kojih kane graditi svoju tužbu.

Administrator grupe objavio je i svoju e-mail adresu te pozvao građane koji se žele priključiti kolektivnoj tužbi da mu se jave na tu adresu (e-mail adresa je objavljena u rubrici Obavijesti unutar FB stranice Tražimo ukidanje Nacionalnog stožera civilne zaštite).

Prateći objave u spomenutoj FB grupi, stječe se dojam da tu nije riječ tek o ispraznoj galami na društvenim mrežama, već o dosta ozbiljnoj i pažljivo pripremanoj akciji.

FOTO: Preslika videosnimke YouTube-a; preslika Facebook stranice Tražimo ukidanje Nacionalnog stožera civilne zaštite