Grad pogoduje privatnoj tvrtki na vlastitu štetu i tiho ubija EU projekt Srebrnjak?! A Fuchs šuti Grad pogoduje privatnoj tvrtki na vlastitu štetu i tiho ubija EU projekt Srebrnjak?! A Fuchs šuti
TweetEmailPrint Imamo informaciju da je Grad Zagreb  zatražio novog sudskog vještaka, iako je mišljenje prethodnog ovlaštenog vještaka išlo u korist Grada, a protiv interesa... Grad pogoduje privatnoj tvrtki na vlastitu štetu i tiho ubija EU projekt Srebrnjak?! A Fuchs šuti


Imamo informaciju da je Grad Zagreb  zatražio novog sudskog vještaka, iako je mišljenje prethodnog ovlaštenog vještaka išlo u korist Grada, a protiv interesa Kamgrada?! ”Po kojoj logici Grad vuče poteze protivne interesima Grada Zagreba, a u korist privatne tvrtke?”, upitali smo odgovorne. Nisu nam odgovorili. No, nastave li ‘zabijati čavao u lijes’ velikog EU projekta na Srebrnjaku, Tomašević i suradnici naći će se na udaru EPPO-a, jer tužitelji podređeni ‘opakoj’ Rumunjki Lauri Covesi zaprimljenu kaznenu prijavu nisu pospremili u ladicu, kao što su to često znali činiti u nevjerodostojnom DORH-u

Potpisivanje ugovora za Veliki projekt Dječje bolnice Srebrnjak (srpanj 2019.)

Dok javno govore da nastavljaju dragocjeni EU projekt izgradnje Centra za translacijsku medicinu Dječje bolnice Srebrnjak, gradonačelnik Tomašević i njegovi suradnici u praksi, čini se, rade sve suprotno od navedenog.

Prema informacijama koje smo dobili od više pouzdanih izvora, odgovorni u Gradu Zagrebu vuku poteze iz kojih se može zaključiti da oni žele zagušiti te ‘pokopati’ taj 60 milijuna eura vrijedan EU projekt, koji je trebao omogućiti da grad Zagreb i Republika Hrvatska za gotovo nula kuna dobiju najmoderniju dječju bolnicu i centar izvrsnosti?!

Nastavljaju uništavati projekt zbog privatnih interesa?!

Tako je nova gradska vlast, prema svemu sudeći, nastavila ranije započetu Bandićevu praksu blokade te uništavanja tog projekta, zbog nečijih privatnih interesa?!

U pozadini svega su, prema riječima dr. Bore Nogala, bivšeg ravnatelja Dječje bolnice Srebrnjak, koruptivne i nečasne radnje.

No, nastave li odgovorni u Gradu Zagrebu blokirati gradnju, odnosno ‘zabijati zadnji čavao u lijes’ ovog 60 milijuna eura vrijednog EU projekta, uskoro bi mogli naći na udaru europskih tužitelja, koji, prema informacijama koje imamo, intenzivno rade na ovoj aferi.

Skandalozne informacije o sabotažama u režiji Grada

Prije nekoliko mjeseci Ured europskog tužitelja (EPPO) u Zagrebu zaprimio je detaljnu kaznenu prijavu protiv odgovornih osoba zbog malverzacija i nezakonitosti oko blokade projekta Srebrnjak. Budući da je riječ o doista velikom iznosu dobivenom iz EU fondova (gotovo pola milijarde kuna je prije nekoliko godina uplaćeno na račun Ministarstva znanosti i obrazovanja), tužitelji podređeni beskompromisnoj Rumunjki Lauri Covesi kaznenu prijavu sigurno nisu pospremili u ladicu (kao što to često rade državni odvjetnici u DORH-u).

Na zaključak da Grad Zagreb (koji je vlasnik bolnice) potiho opstruira i guši vrlo vrijedni EU projekt, upućuje više informacija koje smo dobili od naših izvora.

Neke od tih informacija doista su skandalozne.

Kao prvo, Grad Zagreb nije aktivirao bankovno jamstvo kada je ovlašteni sudski vještak naveo da je tvrtka Kamgrad naplatila ono što nije odradila na gradilištu Dječje bolnice Srebrnjak (a radi se o EU novcu!).

Grad Zagreb radi sanaciju jame iako je to, tvrde naši izvori, trebao učiniti Kamgrad prilikom raskida ugovora – kada je, kako doznajemo, ostavio nezaštićeno klizište. Sanacija ide na trošak Grada Zagreba iako se to moglo naplatiti iz jamstava.

Zašto skrivaju projekt obnove stare zgrade?

Iz svega navedenog stječe se dojam da odgovorni u Gradu Zagrebu štite privatnu građevinsku tvrtku na štetu Dječje bolnice i Grada Zagreba?!

Dobili smo i informaciju da je Grad Zagreb tražio novog sudskog vještaka, iako je mišljenje prethodnog ovlaštenog sudskog vještaka išlo u korist Grada, a protiv interesa Kamgrada?!

No, ni to nije sve.

Od naših izvora čuli smo da se projekt obnove u potresu oštećene stare zgrade Dječje bolnice Srebrnjak taji (skriva) (!) od voditelja projekta CCTM, a posebno od glavnog nadzornog inženjera, voditeljice gradnje i glavne projektantice.

Imamo informaciju da je projekt obnove stare zgrade bolnice u koliziji s velikim EU projektom te da ugrožava veliki EU projekt (gradnju nove bolnice i translacijskog centra), zbog čega, prema svemu sudeći, glavna projektantica, nadzorni inženjer i voditeljica projekta i nisu dobili na uvid projekt obnove stare zgrade.

Ukinuli odjel ključan za dobivanje EU projekta?!!

Navodno ta dva projekta nisu funkcionalno povezana, a neki izvori govore da je ukinut Odjel za translaciju i klinička ispitivanja koji je u aplikaciji bio temelj za dobivanje ovog velikog EU projekta!!!

Obnova stare zgrade ne bi se, naime, smjela raditi tako da onemogući kasniju izgradnju novog projekta. Imamo, međutim, informaciju da se stara zgrada planira obnavljati na način da nakon obnove više neće biti moguće funkcionalno, takozvanim toplim mostovima, spojiti staru i buduću novu zgradu projekta CCTM Dječje bolnice.

I ta informacija upućuje na zaključak da se dovršetak velikog EU projekta u tišini nastoji onemogućiti, premda se u javnost puštaju drugačije informacije.

Grad Zagreb je spriječio raspisivanja natječaja za izvođača radova na EU projektu Srebnjak, iako je Kamgrad prije gotovo godinu dana raskinuo ugovor o gradnji EU projekta. I premda je prihvatio koncept faziranja (produženje rokova gradnje) Grad Zagreb brani bilo kakve aktivnosti na projektu Centra za translacijsku medicinu (CCTM) Dječje bolnice Srebrnjak “do daljnjega”, o čemu je nedavno pisala i novinarka Jutarnjeg lista, Goranka Jureško, koja već desetljećima prati zbivanja u hrvatskom zdravstvu.

Pitanja za gradonačelnika Tomaševića:

Zbog svega navedenog, odgovornima u Gradu Zagrebu poslali smo novinarski upit sljedećeg sadržaja:

”Je li točna informacija da je Grad Zagreb zabranio natječaj za izvođača radova na projektu Centra za translacijsku medicinu Dječje bolnice Srebrnjak – iako je Kamgrad još prije skoro godinu dana raskinuo ugovor o gradnji EU projekta te je bilo dovoljno vremena da se raspiše natječaj?

Zašto je Grad Zagreb prihvatio ‘koncept faziranja’ u kojem brani bilo kakve aktivnosti na projektu Centra za translacijsku medicinu (CCTM) Dječje bolnice Srebrnjak “do daljnjega”?

Sudjeluju li tako odgovorni u Gradu u eutanaziji projekta vrijednog 60 milijuna eura (jer ni dosad gotovo ništa nije učinjeno na realizaciji dragocjenog projekta)?

Zbog čega Grad Zagreb nije aktivirao bankovno jamstvo kada je ovlašteni sudski vještak naveo da je tvrtka Kamgrad naplatila ono što nije odradila (a radi se o EU novcu!)?

Zašto Grad Zagreb radi sanaciju jame kada je to, prema informacijama koje imamo, trebao učiniti Kamgrad prilikom raskida ugovora – kada je ostavio nezaštićeno klizište? Zašto sada sanacija ide na trošak Grada Zagreba kada se je to moglo naplatiti iz jamstava?

Štiti li se time privatna građevinska tvrtka na uštrb Dječje bolnice i interesa građana Zagreba? Zbog čega?

Je li točna informacija da je Grad Zagreb tražio novog sudskog vještaka, iako je mišljenje prethodnog ovlaštenog sudskog vještaka išlo u korist Grada Zagreba, a protiv interesa tvrtke Kamgrad?

Zašto je to učinjeno? Po kojoj logici Grad vuče poteze protivne interesima Grada Zagreba i građana, a u korist privatne tvrtke?

Je li istina da Dječja bolnica Srebrnjak (u vlasništvu Grada Zagreba) ne plaća gotovo godinu dana uredno potpisane ugovore glavnog inženjera, voditeljice gradnje i glavne projektantice – jer ne žele potpisati primopredaju gradilišta bez povlačenja jamstava od oko 17 milijuna kuna, kao i povrata novca preplaćenih radova po nalazu ovlaštenog sudskog vještaka?

Je li raspisan natječaj za radove na obnovi stare zgrade Dječje bolnice Srebrnjak?

Iz kojeg fonda će se ti radovi financirati, kada rok za korištenje sredstava iz Fonda solidarnosti ističe krajem lipnja ove godine?

Je li projekt obnove stare zgrade Dječje bolnice Srebrnjak u koliziji s velikim EU projektom Centra za translacijsku medicinu Dječje bolnice Srebrnjak?

Jesu li ta dva projekta funkcionalno povezana: hoće li obnova stare zgrade biti izvedena tako da se omogući izgradnja takozvanih toplih mostova koji spajaju buduću novu zgradu bolnice sa starom zgradom?

Je li istina da se projekt obnove stare zgrade Dječje bolnice Srebrnjak taji od  voditelja projekta a posebno od glavnog nadzornog inženjera, voditeljice gradnje i glavne projektantice, jer imamo informacije da projekt obnove stare zgrade bolnice ugrožava veliki EU projekt? Zbog čega se ta dva projekta ne rade usklađeno?

Znaju li odgovorni u Gradu Zagrebu da je Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) u Zagrebu zaprimio detaljnu kaznenu prijavu u vezi s malverzacijama i nezakonitostima oko 60 milijuna eura vrijednog EU projekta izgradnje Centra za translacijsku medicinu Dječje bolnice Srebrnjak?

Jesu li odgovorni u Gradu Zagrebu spremni snositi posljedice za moguću propast velikog EU projekta, odnosno za sve nezakonite radnje, budući da su europski tužitelji, prema informacijama koje imamo, započeli intenzivno raditi po navedenoj kaznenoj prijavi?”, stoji u požurnici koju smo poslali odgovornima u Gradu u petak 24. ožujka, nakon što nam iz Grada nisu odgovorili na prethodno poslani novinarski upit.

Iz Grada odgovorili tako da nitko ništa ne razumije

U petak navečer (u 19,23 sati) dobili smo načelne i teško razumljive ‘odgovore’ koji nisu konkretno odgovorili niti na jedno naše pitanja?!

Evo što su naveli:

”Grad Zagreb podržava Dječju bolnicu Srebrnjak u podnošenju Zahtjeva za „faziranje“ projekta, odnosno podnošenju Zahtjeva za izmjenu Velikog projekta u cilju višegodišnje provedbe projekta CCTM. U tu svrhu, od strane ugovorene konzultantske tvrtke, pripremljena je potrebna dokumentacija u kojoj su opisane sve aktivnosti po fazama provedbe.

Gradski ured za obnovu, izgradnju, prostorno uređenje, graditeljstvo, komunalne poslove i promet provodi postupak nabave za radove osiguranja zaštite izvedenih radova u sklopu projekta izgradnje Centra za translacijsku medicinu Dječje bolnice Srebrnjak, a temeljem zahtjeva naručitelja (Dječje bolnice Srebrnjak) za provedbu predmetnog postupka.

Temeljem zamolbe Dječje bolnice Srebrnjak, a u svrhu utvrđivanja uvjeta pod kojima će se pristupiti postupku okončanja izvedenih radova, provedene su aktivnosti i ugovorena je predmetna usluga za utvrđivanje stvarnih izvedenih količina radova u sklopu projekta izgradnje Centra za translacijsku medicinu Dječje bolnice Srebrnjak.

Pokrenute su pripremne aktivnosti za potrebe provedbe postupka javne nabave za izvođenje radova cjelovite obnove postojećeg oštećenog objekta Dječje bolnice Srebrnjak, a sve temeljem projektne dokumentacije za cjelovitu obnovu bolnice, izrađene sukladno važećoj zakonskoj regulativi. Na izrađenu projektnu dokumentaciju cjelovite obnove ishođena je suglasnost korisnika Dječje bolnice Srebrnjak, kao i nadležnog Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom”, stoji u odgovorima Službe za informiranje i medije Ureda gradonačelnika Tomaševića.


Zašto ministar Fuchs o svemu šuti?

Valja napomenuti da smo novinarski upit prethodno poslali i Ministarstvu znanosti i obrazovanja (jer je Ministarstvo potpisnik ugovora o izgradnji velikog projekta Dječje bolnice Srebrnjak; na račun Ministarstva znanosti je prije nekoliko godina ‘sjeo’ novac iz EU fonda za taj projekt):

”Zašto odgovorni u Ministarstvu znanosti i obrazovanja, kao potpisnici ugovora ovog projekta, nisu reagirali i ne reagiraju zbog svega navedenog?

Zašto se odgovorni u Ministarstvu ne uključe u cijelu ovu priču, pogotovo kada su vidjeli da se projekt upropaštava?

Hoće li Vlada RH tek mirno gledati kako se zabija zadnji čavao u lijes dragocjenog EU projekta – za koji je Republika Hrvatska već primila veliki iznos novca iz EU?

Tvrtka Kamgrad je raskinula ugovor još prije gotovo godinu dana, bez da je raspisan natječaj za novog izvođača radova na projektu, a sada se govori da je prekasno za novi natječaj. Zašto je Ministarstvo znanosti ovakvo upropaštavanje dragocjenog EU projekta dozvolilo?”, stoji u pitanjima koje smo poslali odgovornima u Ministarstvu znanosti i obrazovanja.

Do objavljivanja ovog teksta, njihove odgovore nismo primili.


Nogalo: Grad želi eutanazirati veliki EU projekt

Na naša pitanja odgovorio je zato dr. Boro Nogalo, bivši, (smijenjeni) ravnatelj Dječje bolnice Srebrnjak i jedan od kreatora velikog EU projekta. Potvrdio je navode prema kojima odgovorni u Gradu Zagrebu i dalje blokiraju dragocjeni EU projekt na Srebrnjaku.

”Točno je da Grad nije raspisao natječaj za novog izvođača radova, iako je Kamgrad raskinuo ugovor još prije gotovo godinu dana. Istina je, također, da je Grad zabranio rad na projektu do daljnjega, iako ni u prethodne tri godine gotovo ništa nije učinjeno. Grad, koliko znam, nije aktivirao bankovno jamstvo kada je ovlašteni sudski vještak naveo da je tvrtka Kamgrad naplatila ono što nije odradila.

Premda je Kamgrad trebao napraviti sanaciju jame te protupožarno osigurati gradilište, oni to nisu učinli. Sanaciju jame sada radi Grad o svom trošku, iako se to moglo naplatiti iz jamstava”, istaknuo je dr. Nogalo te dodao da i on ima informaciju kako je Grad Zagreb tražio promjenu sudskog vještaka, iako je nalaz prethodnog ovlaštenog sudskog vještaka bio u korist Grada Zagreba.

”Gradonačelnik Tomašević i dalje se ne sastaje s voditeljima ovog dragocjenog projekta, iako je Grad Zagreb vlasnik Dječje bolnice Srebrnjak. U dvije godine razgovarli smo svega dva puta. Doista se stječe dojam da oni žele eutanazirati ovaj dragocjeni projekt. Žalosno je da ni iz Ministarstva znanosti i obrazovanja nitko ne reagira, iako su oni potpisnici ovog projekta. Sve upućuje na zaključak da će 60 milijuna eura vrijedan projekt, koji je trebao korisiti svoj hrvatskoj djeci, bespovratno propasti zbog nečijih privatnih interesa, odnosno zbog protuzakonitih i koruptivnih radnji”, ogorčeno naglašava dr. Boro Nogalo, bivši ravnatelj Dječje bolnice Srebrnjak.


Propadne li projekt, Hrvatska gubi 432 milijuna kuna

Valja podsjetiti da je na zagrebačkom Srebrnjaku trebao biti najmoderniji znanstveno istraživački centar za translacijsku medicinu u ovom dijelu Europe. Hrvatska nikada u svojoj povijesti nije dobila takav projekt.

”Kada EU odobri 60 milijuna eura, to znači da je riječ o ‘major projektu’ kojega moraju odobriti sve njegove članice. Najstrašnije je da je projekt vrhunski ocijenjen od strane nezavisnih EU eksperata i odobren od svih članica EU, da je novac odavno uplaćen, a da se najsuvremenija dječja bolnica u ovom dijelu Europe i centar izvrsnosti na Srebrnjaku još uvijek ne grade. Propadne li projekt, tih 432 milijuna kuna za Republiku Hrvatsku je propao novac! Još važnije, Zagreb i Hrvatska će ostati bez najmodernije dječje bolnice u kojoj bi se sva djeca iz Hrvatske, ali i djeca iz okolnih zemalja, mogla liječiti. Najmlađi više ne bi morali putovati izvan Hrvatske na kardiološke, dermatološke, pulmološke preglede i na liječenje. Sve to mogli bi činiti u novoj bolnici na Srebrnjaku. Osim toga, nakon izgradnje nove bolnice i translacijskog centra u Zagreb bi se vratili mnogi vrsni liječnici te druge stručnjaci koji su otišli van. Jer CCTM Srebrnjak bi bio inkubator razvoja i struke i novih znanstvenih projekata od svih koji imaju ideju i kompetencije. No, očito je da nekima u Hrvatskoj to ne odgovara. Oni ne žele da se ‘mozgovi’ vrate te da mladi i kreativni liječnici ostanu ovdje, jer bi to ugrozilo, očito, njihove interese a i mnoge ‘autoritete”, zaključio je ranije dr. Nogalo.


EPPO: Ne možemo komentirati istrage koje su u tijeku

U vezi s ovom velikom aferom, novinarski upit poslali smo Uredu europskog javnog tužitelja (EPPO) u Zagrebu.

Upitali smo ih jesu li zaprimili kaznenu prijavu vezanu uz blokadu velikog EU projekta na Srebnjaku. Zanimalo nas je jesu li započeli s radom po toj prijavi te je li navedena kaznena prijava svrstana među prioritete Ureda EPPO u Zagrebu.

Kratko su nam odgovorili na engleskom jeziku:

”Napominjemo da ne možemo potvrditi niti komentirati istrage koje su u tijeku kako ne bismo ugrozili ishod. Kad god možemo nešto reći, učinit ćemo to proaktivno”, odgovorili su iz Ureda europskog javnog tužitelja u Zagrebu, te nam savjetovali da se predbilježimo na njihov stranicu, kako bi sva njihova priopćenja primali izravno u svoj inbox.

FOTO: Screenshot videosnimki

Tekst je dio projekta ‘Uništavaju li javno zdravstvo planski u korist privatnih poliklinika i kako će se siromašni liječiti?’, koji je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija – Agencije za elektroničke medije