U ime svih oštećenih mjerama Stožera, podnijeli kolektivnu tužbu protiv RH – zbog DISKRIMINACIJE U ime svih oštećenih mjerama Stožera, podnijeli kolektivnu tužbu protiv RH – zbog DISKRIMINACIJE
TweetEmailPrint ”Ovo je ozbiljna tužba koja ne tuži medicinu ili pozitivne aspekte znanosti, nego državu na temelju diskriminatornog i neujednačenog djelovanja kroz zloupotrebu sustava... U ime svih oštećenih mjerama Stožera, podnijeli kolektivnu tužbu protiv RH – zbog DISKRIMINACIJE


”Ovo je ozbiljna tužba koja ne tuži medicinu ili pozitivne aspekte znanosti, nego državu na temelju diskriminatornog i neujednačenog djelovanja kroz zloupotrebu sustava civilne zaštite. Nismo ovo pokrenuli da se igramo, nego da pobijedimo državu i gotovo smo sigurni da ćemo spor i dobiti”, ističe Tomislav Pilkić iz udruge ‘Dosta je bilo’, čiju tužbu je nedavno zaprimio Županijski sud u Zagrebu. Udruga Glas poduzetnika, najavljuje, pak, ustavnu tužbu protiv države. Tužbu će, kažu, podnijeti tijekom lipnja

Nakon dugotrajnih priprema i odrađenih svih potrebnih pravnih radnji (pokušaj mirenja), UdrugaDosta je bilo‘ nedavno je podnijela kolektivnu tužbu protiv Republike Hrvatske, Vlade RH i Nacionalnog stožera civilne zaštite – zbog diskriminacije. Učinili su to, kako tvrde, u ime svih koji su oštećeni mjerama, odlukama i ponašanjem državnih tijela pri odgovoru na epidemiju koronavirusa.

”Ova je tužba “posebna” iz dvaju razloga.

  1. Ovo je prva tužba u EU kolektivnog karaktera. Bilo ih je 15-ak, ali sve te su bile one jednostavne – preko upravnih i ustavnih sudova (provjereno).
  2. Ovo je jedina tužba u cijeloj EU koja se temelji na zakonima protiv diskriminacije, po čemu ćemo isto biti specifični.

Iako se tužba najavljuje od jeseni, podsjećam opet da je ovo ozbiljna tužba (65 stranica + 37 strana priloga) koja ne tuži medicinu ili pozitivne aspekte znanosti, nego državu na temelju diskriminatornog i neujednačenog djelovanja kroz zloupotrebu sustava civilne zaštite.

Pilkić: Idemo prema pobjedi!

Nismo ovo pokrenuli da se igramo, nego da pobijedimo državu i gotovo smo sigurni da ćemo spor i dobiti. Ovih dana ići će još nekoliko postova da se sve opet ponovi, a od sljedećeg tjedna pokrećemo masovno oglašavanje gdje ćemo targetirati i šire skupine od radnika i poslodavaca koji nam već čine znatni dio članova i okvirno su upoznati.

Hvala svima na pomoći, od financija bez kojih ne bismo ni mogli na sud, do riječi potpore i pomaganja da postanemo najjača grupa u Europi ovog tipa. Još je puno posla, ali sada je sve lakše i lagano idemo prema pobjedi”, napisao je Tomislav Pilkić, administrator FB stranice ‘Tražimo ukidanje Nacionalnog stožera civilne zaštite‘ (broji gotovo 160 tisuća članova) i osoba odgovorna za zastupanje udruge ‘Dosta je bilo’. Uz citirani post, na svojim Facebook stranicama objavili su i presliku tužbe te žiga Županijskog suda u Zagrebu, odnosno potvrde da je tužba na tom sudu zaprimljena 28. svibnja 2021.

Tužba im je zasnovana, kako je ranije objasnio Tomislav Pilkić, na Zakonu o suzbijanju diskriminacije.

”Diskriminacija je u osnovi nejednako i nepravedno postupanje prema nekoj od osnova iz čl. 1., a za nju može biti odgovorno i državno tijelo (čl. 8.), a da pri tomu ne postoji opravdanje za takvo što. Ona može biti izravna ili neizravna (čl. 2.) – dakle, država je odgovorna iako možda nije svjesno htjela stvarati nejednake uvjete! Zakon određuje i teške oblike diskriminacije u čl. 6.

Oreščanin: Jedino mi i Albanija nismo ništa dobili

U našem slučaju, u tekstu tužbe iznijeli smo vrlo jasne indicije da je država preko Vlade i NSCZ-a nejednako postupala prema raznim skupinama, a pri tomu se takvo ponašanje NIKAKO ne može opravdati epidemiološkim ciljem i nužnošću. Čak štoviše, većina nejednakosti izrazito je politički motivirana do razine otvorenog ismijavanja s hrvatskim zakonodavstvom”, napisao je u ranijoj objavi Tomislav Pilkić.

Valja podsjetiti da su i iz udruge Glas poduzetnika najavili da pripremaju ustavnu tužbu.

Dražen Oreščanin, izvršni direktor te udruge, nadavno je za N1 izjavio da u ustavnoj tužbi, koju pripremaju, želi sudjelovati preko 150 članova UGP-a, a odabrat će njih pet do sedam iz djelatnosti koje su bile najviše ugrožene.

“Tužba će se odnositi na diskriminaciju, zbog toga što su određene djelatnosti bile diskriminirane”, rekao je.

Tužbu će, kaže, pripremiti do kraja lipnja.

“Neće se čarobnim štapićem djelatnostima koje su ugrožene sav promet vratiti. Za njih bi još neko vrijeme trebalo omogućiti mjeru minimalne plaće”, istaknuo je i dodao da će za putničke agencije, povremeni prijevoz i event industriju tražiti da dobiju obeštećenje, koje su sve europske države osigurale za najpogođenije djelatnosti. “Jedino mi i Albanija nismo ništa dobili.”

Radna snaga u ugostiteljstvu bit će sve veći problem, ističe. “U ugostiteljstvu radi 20.000 ljudi manje. Kad krene sezona pitanje je koliko će se naći kvalificirane radne snage da se pokriju potrebe”, poručio je Oreščanin.

Republika Hrvatska suočena je, dakle, s čak dvije ozbiljne tužbe i moguće je da će u skoroj budućnosti plaćati veliku financijsku odštetu zbog brojnih nevjerodostojnih, nedosljednih te – prema svemu sudeći – i diskriminatornih odluka Nacionalnog stožera civilne zaštite.

FOTO: Vlada RH; screenshot videosnimke; preslika tužbe podnijete Županijskom sudu u Zagrebu